Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Projekt układu na prostym i tanim mikrokontrolerze

zweinstein 30 Sep 2007 12:53 2664 12
Optex
    zweinstein
    Level 17  
    Witam!
    Dostaliśmy w szkole projekt do wykonania. Ma to być prosty i oryginalny układ (nie zestaw do samodzielnego montażu) z dowolnym tanim mikrokontrolerem np. z serii PIC. Ja za bardzo nie mam doświadczenia z dziedziny programowania (teraz w szkole doszedł mi ten przedmiot i od razu chcą jakiś projekt) więc proszę o pomoc w wybraniu prostego i ciekawego projektu. Mam co prawda 9 miesięcy na wykonanie tego, ale wolę zawczasu wiedzieć co będę robić. Z góry dzięki!
    Pozdrawiam
  • Optex
    Quarz
    Level 43  
    Witam,
    zanim coś sobie wybierzesz, to warto wiedzieć na co możesz liczyć.
    Google Twoim przyjacielem zobacz, TU i TU.

Pozdrawiam
  • Optex
    zweinstein
    Level 17  
    Ja za bardzo nie kumam po angielsku. A tak waszym zdaniem... jaki układ byłby najprostszy z najefektywniejszych? Cała klasa na mnie liczy, że wybawię ich moim projektem, a ja nie mam doświadczenia w tego typu układach i nie chcę ich zawieść.
    ryborz
    Level 23  
    Ja bym polecił mikrokontrolery z rodziny AVR Atmela.
    Są tańsze od PIC, w internecie jest bardzo dużo projektów. Łatwy do zbudowania programator. Na początek polecałbym jakiegoś ATTiny.
    Jak znasz assemblera nie powinieneś mieć problemu. AVR mają moim zdaniem przejrzyste i przystępne noty katalogowe.
    zweinstein
    Level 17  
    Jeśli chodzi o asemblera to uczymy się w szkole. I właśnie z tej okazji mam zrobić urządzenie i zaprogramować je. Dla mnie te mikroprocesory to na razie czarna magia... A jaki np. układ mogę wykonać na AVR Atmela? Chodzi mi o coś efektywnego i prostego
  • Helpful post
    ryborz
    Level 23  
    Może np. dwukolorowe diody led (8 sztuk) podłączone do portu i różne sekwencje. Sterowanie jednym przyciskiem. Np. czerwone w lewo, prawo, zielone, jeden punkt, dwa itd. Jak chcesz coś bardziej skomplikowanego to wyświetlacz LCD, może jakiś termometr. Ale to już jest trudniejsze.
    zweinstein
    Level 17  
    a jakiś programowalny sterownik silnika krokowego można na tym zrobić. Trudne to będzie?
    zweinstein
    Level 17  
    słyszałem o sterowniku akwarium - bardzo dobry pomysł, ale taki projekty są w Młodych Technikach i to na tranzystorach a ja chciałbym coś niecodziennego, co by samo z siebie mówiło, że tam jest w środku coś z mikrokontrolera (myślałem też o zamku szyfrowym).
  • Helpful post
    Paweł Es.
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Zastosuj procesory AVR (np. z serii Atmega, mają różne przydatne peryferia w sobie, np. przetwornik analogowo-cyfrowy, wyjście PWM itd),

do programowania Bascom (wersja Basica dla AVR)
    jest do niego książka (kup lub poszukaj w Bibliotece)

http://www.techniczna.com.pl/skroty/83-921073-2-2.htm

Masz w niej opisaną stronę sprzętową (co i jak połączyć) oraz programową a także opisane sterowanie różnymi ustrojstwawami: świecącymi, brzęczącymi i kręcącymi się.

Zastosowanie Bascoma daje dużo większe możliwości niż stosowanie asemblera i zmniejsza ilość błędów oraz problemów przy uruchamianiu
    Poza tym zawiera on masę gotowych funkcji do obsługi typowych elementów zewnętrzych (przyciski, wyświetlacz LCD, silniki krokowe, itd)

sam Bascom (wersja demo z ograniczeniem do 4k kodu jest dostępna np. tu (strona producenta - najświeższa wersja) (istnieje też wersja polska pliku Help).

http://www.mcselec.com/index.php?option=com_docman&task=doc_download&gid=139&Itemid=54

Help polski
    http://www.mcselec.com/index.php?option=com_docman&task=doc_download&gid=51&Itemid=54

Do programowania użyj programatora ZL2PRG dostępnego np. tu:
    http://www.semiconductors.com.pl/ (zainwestuj w wersję zmontowaną)
    pozwala on programować mpsory AVR przez kilkustykowe złącze nawet w gotowym układzie (musisz mieć PC-a z ze złączem drukarkowym 25 stykowym). Programator ten współpracuje z pakietem Bascom jako programator STK200.

A zrobić możesz np.

- makietę skrzyżowania z przejściami dla pieszych i sygnalizacją świetlną
    - model windy osobowej
    - model robota czy pojazdu jeżdżącego wg zadanego toru lum wzdłóż linii naryzowanej na podłożu
    - model zamka szyfrowego
    - model systemu alarmowego (wejścia z czujników, wyjścia do alarmu)
    - układ do pomiaru czasu refleksu na różne sygnały pobudzające (światło, dźwięk) - mierzysz czas od losowo podanego sygnału do wciśniecia przycisku
    - szkolny układ losowania delikwenta do odpowiedzi ;))
    - sterownik dzwonka szkolnego
    - układ do pomiaru różnych wielkości do pracowni fizycznej (jakiś model z mikroprocesorowym przeliczaniem czasów, prędkości, okresów drgań)
    - układ pomiarowy z przeliczaniem wielkości elektrycznych (pomiar mocy, przesunięcia fazowego, częstoliwości)
    - układ do pomiaru przyspieszenia ziemskiego (z okresu wahadła, czy np. czasu spadania przedmiotu z danej wysokości)

możliwości jest wiele tylko trzeba wyobraźnię wysilić :D
  • Helpful post
    ryborz
    Level 23  
    zweinstein wrote:
    Jeśli chodzi o asemblera to uczymy się w szkole. I właśnie z tej okazji mam zrobić urządzenie i zaprogramować je.

Dlatego nie wiem czy bascom to dobra opcja. Nikt mi nie wmówi że bascom daje większe możliwości niż assembler. Jest łatwiejszy przez co szybciej się w nim programuje, natomiast kod nie jest optymalny i zajmuje dużo miejsca.
    Paweł Es.
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Do potrzeb szkolnych wystarcza aż nadto, a wnosząc z gatunku pytań autora wątku to jakoś bardziej wierzę w jego skuteczność w BASCOM-ie nieoptymalnym niż optymalnym asemblerze ... :D

A poza tym czy gdzieś jest napisane, że programy muszą być optymalne i minimalnoobjętościowe (patrz µsoft i jego sztandarowy produkt optymalny i zajmujący co raz "mniej" miejsca z wersji na wersję :D)

Podobno się trzeba wzorować na lepszych ;)

Z resztą to tylko propozycja, nie musi z niej korzystać ...
    adamowicz
    Level 21  
    Witam.
    Jak pamiętam ze szkoły to uczą asemblera uC 8051.
    bardzo łatwy w nauczeniu i programowaniu. Osobiście programuje w asemblerze ' 51. Jeżli interesuja Cię projekty na ten uC zajrzyj na http://8051.ovh.org/
    Mogę pomóc przy budowie urządzenia i pisaniu oprogramowania.
    Pozdrawiam