Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mały transformator w zegarku buczy i się grzeje

Kryco 04 Paź 2007 19:08 2143 10
  • #1 04 Paź 2007 19:08
    Kryco
    Poziom 10  

Witam. Posiadam radiobudzik Telefunken digitale 201. W zegarku jest coś, co wygląda na transformator. Wymiary ok. 1.5cm x 2cm. Po podłączeniu do prądu buczy i się nagrzewa. Wyczytałem na forum, że pomóc może oblanie klejem blaszek rdzenia lub uzwojenia.
    Moje pytanie: czy takie klejenie może pomóc? czy moge bez obaw wykręcić ten transformator i wtedy go obklejać? jaki klej się od tego nadaje?

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
    Oto linki do zdjęć tego transformatorka (zdjęcia dość dużych rozmiarów)

http://foteka.pl/c1be286033ab4d9c76e8d1dfedfa09f0
    http://foteka.pl/baec34344284f425e3af490bd063acf1

0 10
  • #2 04 Paź 2007 19:27
    einstal
    Poziom 12  

Witam,
    Może nie klejem a lakierem do uzwojeń. I dobrze skręcić.

0
  • #3 04 Paź 2007 20:10
    Kryco
    Poziom 10  

Chodzi mi bardziej o konkretne porady, ponieważ boję się, że mogę coś zepsuć. A i jeszcze jedno pytanko: Czy taki NOWY transformator można w ogóle gdzieś kupić?

0
  • #4 04 Paź 2007 20:58
    waldekg
    Poziom 28  

Witam. Z tego co widzę na zdjęciu to nie jet transformator lecz uzwojenie silniczka napędzającego mechanizm zegara. Tak jak radzi kolega -eninstal- lakierowanie może być pomocne. Nagrzewanie uzwojenia to sprawa normalna. Zegar jest chyba kartkowy?

0
  • #5 04 Paź 2007 21:05
    artorrro
    Poziom 12  

Witam. Obawiam się że ten "transformator" to cewka elektromagnesu uruchamiającego jakiś mechanizm w tym urządzeniu, i nieda się jej dokupić. Może grzać się i buczeć w dwóch przypadkach: 1 Ma zwarcie między zwojowe - wtedy trzeba ją przewinąć i 2 Mimo że jest zasilana nie wciąga zwory która z nią współpracuje wtedy usterki trzeba szukać w mechaniżmie urządzenia. Powodzenia

0
  • #6 04 Paź 2007 21:06
    nadmiszcz
    Poziom 16  

To nie jest zwykły transformator, tylko silnik indukcyjny klatkowy jednofazowy (przynajmniej tak to wygląda).
    Grzeje się, bo te silniki mają niewielką sprawność (mają dodatkowe uzwojenia zwarte).
    I raczej nie da się kupić czegoś takiego.

0
  • #7 04 Paź 2007 21:31
    einstal
    Poziom 12  

Czy zegar pracuje dokładnie? tzn czy nie spieszy się lub spóźnia - gdyby tak było to może być tak jak opisuje kolega artorrro - zwarcie lub mechanizm np. łożyska
    Czy to kółko na końcu to sekundy czy też ustawienie budzika?

Powodzenia

0
  • #8 05 Paź 2007 20:03
    Kryco
    Poziom 10  

Bardzo dziękuję za taki duży odzew.
    Więc tak:
    1) jest to zegar klapkowy
    2) te kółko to do ustawienia budzika- tutaj też jest problem do do ustawienia zegarka i budzika służą pokrętna wyposażone w PLASTIKOWE koła zębate na końcu. Po tylu latach użytkowania tego zegarka (produkcja NRD) normalne jest że się starły i ustawienie czegokolwiek zajmuje trochę czasu.
    3) zegarek idzie normalnie i wszystko działa ok. tylko jak go kupiłem to te buczenie było niewielki, a dopiero potem się wzmogło

Moje kolejne pytanie: czy bawić się w "lakierowanie tego rdzenia i zwojów- czy to coś da, ewentualnie gdzie kupić ten "lakier do uzwojeń"

pozdrawiam

0
  • #9 05 Paź 2007 20:43
    einstal
    Poziom 12  

Spokojnie lakieruj, na pewno coś da.

0
  • #10 05 Paź 2007 20:56
    Kryco
    Poziom 10  

Sorki że tak się dopytuję, ale nie chcę zepsuć sprzętu :) Więc może podpowiecie, czy wykręcać całkiem te ustrojstwo, czy zrywać tą taśmę (plaster) z uzwojenia, czy zostawić tak jak jest i tylko po wierzchu- i tu też interesuje mnie czy smarować po całym uzwojeniu i rdzeniu, czy tylko w specjalnych miejscach?

No i jeszcze jedno: jaki ma być ten lakier, czy go się kupuje w sklepie elektronicznym, czy normalny np. do drewna bezbarwny.

Bardzo przepraszam za swoje laictwo i ciemnote, ale gdyby to się opłacało naprawiać w jakimś serwisie, to bym tam oddał.

0
  • #11 18 Lis 2007 20:03
    artorrro
    Poziom 12  

Witam. Posiadam spore ilości lakieru do uzwojeń i mogę nie wielkie ilości ofiarować kolegom z elektrody, oczywiście obdarowany musiałby pokryć koszty przesyłki. Proszę o kontakt na PW email lub gg. Pozdrawiam.

0