logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Pralka Electrolux EWT 1015 - błąd E20

pecil 10 Paź 2007 21:44 113608 15
REKLAMA
  • #1 4366981
    pecil
    Poziom 11  
    Posty: 7
    Ocena: 24
    Witam wszystkich

    Jestem posiadaczem pralki jak w temacie, służyła prawie 3 lata bez zarzutu. Aż do zeszłej n niedzieli, Podczas prania zrobiła stop, a na wyświetlaczu wyskakuje błąd E20 ... W instrukcji obsługi jest on opisany jako awaria pompy ścieków lub niedrożny układ ściekowy.

    Zakupiłem odpowiednia pompę, zdemontowałem obudowy (uwaga sa bardzo ostre krawędzie) cudem odkryłem maleńkie zaczepy pompy od spodu pralki, wymieniłem pompę, sprawdziłem i przepłukałem wąz odprowadzający ścieki, sprawdziłem drożność układu kanalizacyjnego, zmontowałem pralkę.... wąż spustowy jest na dobrej wysokości i nie jest załamany
    Uruchomiłem i czekam a tu w czasie kolejnego spuszczania wody wywala ten sam błąd E20- teraz to już nie wiem co mam zrobić (nie licząc telefonu do autoryzowanego serwisu).

    Proszę o pomoc :cry:
  • REKLAMA
  • #2 4367032
    mrhari
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 7971
    Pomógł: 834
    Ocena: 3233
    Ta pralka ma jet system a co za tym idzie ma dwie pompy. Na pewno wymieniłeś tą co trzeba?
  • #3 4367103
    mirr.
    Poziom 15  
    Posty: 85
    Pomógł: 9
    Ocena: 52
    Sprawdź wąż łączący zespół piorący z komorą filtra ( odkręć go i sprawdź dokładnie )
  • #4 4367128
    nares
    Specjalista AGD
    Posty: 8713
    Pomógł: 1515
    Ocena: 3381
    I może napisz czy teraz odprowadza wodę i czy dość intensywnie?
  • REKLAMA
  • #5 4367137
    pecil
    Poziom 11  
    Posty: 7
    Ocena: 24
    Witam

    Odpowiedzi:
    1- wymieniłem pompę między filtrem siatkowym (ten który jest dostępny dla przeciętnego użytkownika pod klapką),a wężem zrzutowym. Gdzie jest ta druga pompa?
    2- Wąż między komorą piorącą a pompą- myślisz że tam coś siedzi i blokuje wypływ wody z bębna? Sprawdzę oczywiście.
    3- Odprowadza wodę dość intensywnie- niestety jak była nowa i sprawna to nawet mi do głowy nie przyszło obserwować strumienia wody odprowadzanego do ścieków

    pozdrawiam
  • #6 4367755
    mrhari
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 7971
    Pomógł: 834
    Ocena: 3233
    pecil napisał:
    Gdzie jest ta druga pompa?

    Sorry, wczoraj bylem pewien ze ma dwie pompy.
    Dzisiaj sprawdzilem i wychodzi na to ze bylem w bledzie.:cry:
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #7 4367765
    mirr.
    Poziom 15  
    Posty: 85
    Pomógł: 9
    Ocena: 52
    [i]2- Wąż między komorą piorącą a pompą- myślisz że tam coś siedzi i blokuje wypływ wody z bębna?
    Tak
  • #8 4368198
    pecil
    Poziom 11  
    Posty: 7
    Ocena: 24
    mirr. napisał:
    [i]2- Wąż między komorą piorącą a pompą- myślisz że tam coś siedzi i blokuje wypływ wody z bębna?
    Tak



    Czyli analizujac pracę pompy - która na 100% nie jest pompą samozasysająca i powinna być zalewana grawitacyjnie. Pompa ta osusza (wypompowuje wode która mogła ścieknąć) a później pracuje na suchobiegu co może powodować generowanie alarmu E20.

    Jak wrócę do domu to sprawdzę.

    Mam jeszcze pytanie: Czy ten model pralki posiada jakiś czujnik ilości wody? Od czego sterowany jest stop pompy scieków?
  • #9 4368957
    axxx
    Specjalista AGD
    Posty: 3437
    Pomógł: 376
    Ocena: 1716
    Każda pralka ma czujnik ilości wody zwany hydrostatem.
  • #10 4369423
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • REKLAMA
  • #11 4369482
    pecil
    Poziom 11  
    Posty: 7
    Ocena: 24
    skryn napisał:
    Bez podania PNC (tabliczka znamionowa), to możemy sobie gdybać...
    Pralka ma wyświetlacz LCD, czy LED?


    Proszę o to dane z tabliczki znamonowej
    typ 98P22599
    PROD N 91320274102
    SERIA NR 44700220

    a wyswietlacz jest LED w kolorze czerwonym

    jezeli coś wiesz to prosze o pomoc
  • #12 4369566
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #13 4369899
    pecil
    Poziom 11  
    Posty: 7
    Ocena: 24
    Witam ponownie

    20 minutowa operacja sprawdzenia węża między bębnem a filtrem siatkowym i jest ......- skarpetka mojego 15 miesięcznego synka.
    Pokazałem ją żonie, a ona mówi że tak jej się zdawało że brakuje jednej skarpetki, tyko jednej?
    Myślę że problem został usunięty. Szybie testy na wodzie:napełnianie, spuszczanie wody i jest OK
    Moje koszty:-poraniona ręka- ostre krawędzie wewnętrznych blach pralki
    -zakup pompki, a właściwie silniczka z wirnikiem (zamiennik) 33PLN
    -wymiana pompki
    -nerwy i poszukiwania przyczyny
    Moje zyski:-znalazłem to forum i ludzi którzy chcą pomagać
    Proponowany plan działania przy tego typu awarii- E20
    -nie wpadać w panikę
    -sprawdzić kompletność i ilość drobnej garderoby :D
    -nie wierzyć domownikom że wszystko się zgadza :D
    -niestety jak się zgadza sprawdzić drożność całego układu odpływowego i kanalizacyjnego jeżeli jest Ok
    -sprawdzić pompkę


    Serdecznie dziękuję wszystkim którzy przyczynili się do usunięcia awarii.
    Szczególnie skryn; mirr- który jako pierwszy sugerował rozwiązanie.
  • #14 4369978
    mirr.
    Poziom 15  
    Posty: 85
    Pomógł: 9
    Ocena: 52
    20 minutowa operacja sprawdzenia węża między bębnem a filtrem siatkowym i jest ......- skarpetka mojego 15 miesięcznego synka.
    Pokazałem ją żona, a ona mówi że tak jej się zdawało że brakuje jednej skarpetki, tyko jednej?
    Myślę że problem został usunięty. Szybie testy na wodzie:napełnianie, spuszczanie wody i jest OK
    Moje koszty:-poraniona ręka- ostre krawędzie wewnętrznych blach pralki
    -zakup pompki, a właściwie silniczka z wirnikiem (zamiennik) 33PLN
    -wymiana pompki
    -nerwy i poszukiwania przyczyny
    Moje zyski:-znalazłem to forum i ludzi którzy chcą pomagać
    Proponowany plan działania przy tego typu awarii- E20
    -nie wpadać w panikę
    -sprawdzić kompletność i ilość drobnej garderoby :D
    -nie wierzyć domownikom że wszystko się zgadza :D
    -niestety jak się zgadza sprawdzić drożność całego układu odpływowego i kanalizacyjnego jeżeli jest Ok
    -sprawdzić pompkę

    :D:DZakupić siatkę do prania drobnych rzeczy
  • #15 4370008
    libretto4
    Specjalista AGD
    Posty: 557
    Pomógł: 53
    Ocena: 141
    Bęben w pralce ładowanej od góry jest zamknięty podczas prania więc skarpetka wpadła przy wkładaniu lub wyjmowaniu ubrań.
  • #16 4370676
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  

Podsumowanie tematu

✨ Pralka Electrolux EWT 1015 po prawie 3 latach użytkowania zaczęła wyświetlać błąd E20, oznaczający awarię pompy ścieków lub niedrożność układu odpływowego. Właściciel wymienił pompę i sprawdził drożność węża spustowego oraz kanalizacji, jednak problem się powtarzał. W dyskusji zwrócono uwagę na konieczność sprawdzenia węża łączącego bęben z filtrem siatkowym, gdzie ostatecznie znaleziono zatkany element – skarpetkę dziecka, która blokowała odpływ wody. Po usunięciu zatoru pralka poprawnie odprowadzała wodę i błąd E20 zniknął. Wskazano, że pralka posiada hydrostat (czujnik ilości wody) oraz że pompa nie jest samozasysająca i wymaga zalewania grawitacyjnego. Zalecenia obejmowały dokładne sprawdzenie całego układu odpływowego, w tym węży i pompy, oraz stosowanie siatek do prania drobnych elementów garderoby, aby zapobiec podobnym awariom.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA