Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zmywarka AEG 44750 zaczęło się od różnicówki

mentor_13 15 Paź 2007 21:40 2390 7
  • #1 15 Paź 2007 21:40
    mentor_13
    Poziom 11  

witam
    uszczęśliwiłem mamę używaną zmywarką niestety nie podziałała za długo
    zmywarka AEG 44750
    nr z nalepki na drzwiach 32.283.076/3
    opis usterki:
    zmywarka działała jakiś miesiąc, później zaczęły się problemy, zaczęłą wywalać zabezpieczenie różnicowo prądowe zacząłem odłączać po kolei przewody PE. odłączyłem wszystkie tj. z obudowy, z silnika, z grzałki, z filtra wejściowego niestety nie pomogło.
    chciałem sprawdzić czy zmywarka będzie działać bez obwodu PE. podłączyłem przez przedłużacz bez bolca i się załamałem, przy wyborze jakiegokolwiek programu zmywarka włącza odpompowanie wody na ok 2 min później przerwa 2s i znowu 2 min odpompowywania później zaczyna migać dioda nad wybranym programem i chyba dioda zakończenia programu (opisana jako strzałka w prawo trafiająca na pionową). Nie mam instrukcji, nie jestem w stanie powiedzieć czy jest to sygnalizacja końca programu czy jakiś kod błędu.
    dodam że pompa chodzi na sucho szukałem jakiegoś czujnika poziomu, znalazłem jakiś czujnik optyczny ale to wygląda na jakiś czujnik zabrudzenia wody.
    może ktoś ma dostęp do jakiś schematów elektrycznych lub spotkał się z podobną usterką, za wszelką pomoc z góry dzięki
    ps. czy kładzenie zmywarki na boku może jej w jakiś sposób zaszkodzić?

0 7
  • #3 15 Paź 2007 22:03
    mentor_13
    Poziom 11  

niestety na drzwiach nie ma nic innego oprócz 32.283.076/3
    jak już pisałem zmywarki nie mam od nowości może ktoś zerwał naklejkę
    podobno jest to model z 2003

0
  • #4 16 Paź 2007 17:32
    bronek1806
    Poziom 22  

Cześć!
    przede wszystkim to napraw nie polega na odpięciu przewodu zerowego, ponieważ woda tez przewodzi prąd i różnicówka nadal będzie wybijać.
    sprawdź przebicie każdego elementu zmywarki miernikiem na zakresie 2Mohmy lub induktorem (jak nie masz takiego miernika) to każdy element z osobna podpinaj bezpośrednio na 230V na co najmniej 5 minut z podpiętym przewodem ochrony, w przypadku wadliwego podzespołu różnicówka powinna zareagować.
    Zakładam oczywiście ze róznicówke masz sprawną i dobraną do obciążenia jakie masz w sieci.

0
  • #5 16 Paź 2007 21:09
    mentor_13
    Poziom 11  

witam
    przepraszam że tak późno
    po pierwsze dostęp do zmywarki uzyskam dopiero w sobotę
    chciałbym zebrać jak najwięcej informacji żeby załatwić definitywnie sprawę

znalazłem instrukcję do modelu 54750 (taki sam panel sterowania)

zmywarka po wypompowywaniu wody (opisane wyżej) mryga diodami
    z instrukcji wynika że to kod błędu oznaczający "syfon niedrożny" lub "wąż odpływowy nieprawidłowo ułożony, zagięty lub zagnieciony"

nie wiem czy ten komunikat nie jest błędny ponieważ zmywarka bez problemu odpompowuje wodę (wlewaną wiaderkiem :))
    co o tym myślicie?

dzięki za schematy mirr. ps nie masz może jeszcze jakiś opisów do schematów?

0
  • #7 17 Paź 2007 20:25
    mentor_13
    Poziom 11  

tak jak napisałem wyżej spust drożny ponieważ przez te 4 min wypompowuje każde ilości wody (wlane ręcznie)

zmywarkę rozkręcałem, obracałem idp. zmywarka nie jest zalana, chociaż kiedyś mogła być bo widać ślady

0
  • #8 22 Paź 2007 12:04
    mentor_13
    Poziom 11  

dzięki wszystkim za pomoc
    szczególnie noman1 za serwisówkę (procedurę uruchomienia 18 minutowego programu serwisowego) oraz mirr. za schematy elektryczne

usterki
    zimny lut - tyrystor
    przebicie na obudowę wywoływał drobny wyciek, ujawniający się dopiero po nagrzaniu wody

0