Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

High-End

bufu4 23 Oct 2007 20:32 3623 19
    bufu4
    Level 17  
    Tak jak w temacie... czy Alpine CDA-7876RB to hi-end ?? Kto sie spotkal z tym radiem...jak z jakością..

nie odsylac do wyszukiwarki bo nie dziala :|
    czarodziej007
    Level 15  
    Lepszą jakość dźwieku to tylko w nakamichi znajdziesz. No oczywiście pod warunkiem dobrania odpowiedniej jakości pozostałych elementów.
    crazy_88
    Level 42  
    Powiem tak jak dla mnie ta seria alpine jest najbardziej udana i można powiedzieć że to radio high end.
    brati
    Level 23  
    Skoro uwazacie ze tą jednostke mozna zaliczyc do klasy hi-end to w takim razie do jakiej klasy zaliczycie denona Z1, Alpine F1, Nakamichi cd700, itp...

To radio mozna zaliczyc co najwyzej do klasy sredniej
    czarodziej007
    Level 15  
    Alpine F1 to chyba seria nie model?! (chodź mogę się mylić). Do średniej nie zaliczył bym tego radia jak już to do wyższej. Oczywiście biorę pod uwagę sprzęt z tamtych lat. Bo teraz nie są produkowane. Ogólnie Seria CDA jest modelami średnio-wyższymi lub wyższymi pewne jest że dużo lepiej niż CDE. A i tak szczerze mówiąc bardzo trudno jest uzyskać audiofilską jakość dźwięku w samochodzie Gdyż zazwyczaj otoczenie daje taki poziom dźwięku że nie usłyszysz tych drobnych audiofilskich szczególików. Dlatego moim zdaniem odtwarzacze klasy wyższej i audiofilskiej przy sprzęcie zestrojonym pod nie (tym samym) będą grały tak samo. Bo najmniejszy świst wiatru czy bzyknięcie komara albo inna drobna pierdółka pozabija szczegóły. W laboratorium czy komorze odsłuchowej jak najbardziej te audiofilskie będą lepsze ale czy samochodu używasz do słuchania muzyki w komorze odsłuchowej czy innych "sterylnych warunkach"? Pytanie czy testy z laboratorium mogą być podstawą do uznania ich i tylko ich High-End? Myśle że grupę High-End spokojnie można rozwinąć o wysokie modele dobrych producentów. Gdyż w warunkach bojowych (czytaj samochód) grać będą bardzo podobnie.

Ps. To jest tylko moje zdanie na ten temat i nie wypowiadam się tu w cudzym imieniu.
    brati
    Level 23  
    Oczywiscie F1 to w alpine nazwa seri referencyjnych komponentow, jednostka to 7990, niemniej wszyscy wiedza o co chodzi

Druga sprawa to to ze oczywiscie swoje zdanie mozesz miec i napewno ja nie bede cie do niczego przekonywał. Problm jest wtedy gdy nigdy sie nie slyszalo bardzo wysokiej klasy systemu car audio. Gdybys taki slyszal i mial mozliwosc podmiany w nim jednostki glownej, na pewno nie napisal bys powyzszego tekstu, gdyz zmiany w brzmieniu sa bardzo znaczace.
    czarodziej007
    Level 15  
    Jak podmienisz jednostke to napewno inaczej to zabrzmi. Ale po podmianie trzeba by dostosować wszystko pod nową jednostke. Mowa tu o wzmacniaczu, zwrotnicach, procesorach dźwięku i samych ustawieniach radia. Faktem jest że najwyższy model jaki słyszałem to Nakamichi cd400
    brati
    Level 23  
    A niby w jaki sposob chcesz ocenic jednostke sterującą słuchając kazda z osobna w roznych konfiguracjach sprzetowych?. Jedyny miarodajny test to wpinanie kilku jednostek w tą samą konfiguracje sprzetową.
    czarodziej007
    Level 15  
    Ale ja nie mówię o zmianie sprzętu tylko o zmianie ustawień sprzętu pod konkretną jednostkę. Chyba ze zastosujemy metodę "zero ustawień". Bierzemy sprzęt bez żadnych modyfikacji lub jego ustawień i w tym zmieniamy jednostkę sterującą ale wtedy okazać się może że nie pokaże się najlepszych stron danej jednostki. W końcu High End oznacza (dosłownie to wysoki koniec) najwyższe możliwości. A możliwość ustawienia danego sprzętu jest jedną z nich. Jak bym Ci namieszał w ustawieniach to te twoje zabawki będą grały równie kiepsko jak pionner z najniższej serii.
    brati
    Level 23  
    U mnie kierowniq wiele bys nie namieszal bo mam uklad czysto pasywny.

Test jednostki to taki test, w ktorym oceniamy sygnal bez zadnych korekcji itp...
    czarodziej007
    Level 15  
    Widzę że masz zdrowe podejście do tematu że muzyki stworzonej przez producenta się nie zmienia. Tyle że przy projektowaniu zwrotnic brałeś pod uwagę sprzęt pod którym grają głośniki. U mnie to wygląda tak:
    dego po-650
    μ-Dimension μ-Glow 4075
    Alpine CDA-9812RR
    Ze względu na to iż alpina (nie wiem czy tylko ta) gra mocniej wysokimi tonami przy przestrajaniu zwrotnicy zostało to wźęte pod uwagę i tak jak ty mam ustawione wszystko na 0.

Co do nie namieszania to zmień sobie ustawienie że ma obniżyć dźwięki powyżej 10khz o 6db i zobaczysz jak jakość Ci siądzie :P
    brati
    Level 23  
    Wtedy to bedzie ingerencja w zwrotnice pasywne, czego wynikiem bedzie zahwianie rownowagi tonalnej- jakosc jednostki głownej nie ma w tym przypadku nic do rzeczy.

I jeszcze jedno, jakosc jednostki glownej to nie tylko barwa, to sposob w jaki oddaje przestrzen, glebie, zarys instrumentow na scenie, ich wielkosc i trojwymiarowosc itd...
    mukade
    Level 31  
    O! To może teraz uda mi się z Was wycisnąć te informacje... Jak to jest z przetwornikami C/A w odtwarzaczach? Chodzi mi o ich głowne parametry. Na zdrowy rozum im większa rozdzielczość (w bitach?) oraz częstotliwość próbkowania (w kHz) tym dokładniej odwzorowany jest kod na nośniku, prawda? To dlaczego w niektórych notach katalogowych (no może bezpieczniej będzie to nazwać spisem danych technicznych udostępnianych klientowi) wypisuje się dumnie "1 bitowy przetwornik CA" jakby to była nie wiadomo jaka zaleta?
    W ogóle, co więcej można jeszcze powiedzieć o parametrach przetwornika, które rzeczywiście mają wpływ na dźwięk? Od ilu bitów jakość jest już "hi-endowa" :P Zazwyczaj słyszy się, że 24 to już bardzo dużo...
    brati
    Level 23  
    W znakomitej wiekszosci przypadkow tak dumnie wypisywane 24bit w notach katalogowych producentow odtwarzaczy cd nie ma odzwierciedlenia w jakosci brzmienia, na jakosc sygnalu wyjsciowego sklada sie szereg elementow w torze audio- nie tylko przetwornik. Ciekawy patent zastosowano w Denonie. Jak wiadomo wiekszosc plyt cd nagrana jest w technologi 16bit .Konstruktorzy Denona dct-1, Z1, A1 wyposazyli w system dekodujacy o nazwie "all24 processing". Jego podstawa jest procesor Alpha ktory w skomplikowanym procesie tworzy ze slowa 16-bitowego 24-bitowe. Za pomoca specjalnych ukladow wydzielane sa bity o scisle okreslonym poziomie, a nastepnie za pomoca dwoch rownboleglych blokow interpolacyjnych tworzone sa dwa dodatkowe 4-bitowe slowa. Dalej nastepuje proces sumowania, w ktorym dodanie do podstawowych 16 bitow dwoch slow 4-bitowych daje kompletny sygnal o wymaganej dlugosci. Ten nastepnie podany jest do filtra cyfrowego, ktory dodatkowo zwieksza 8-krotnie czestotliwosc taktujaca. Tak powstaly 24-bitowy sygnal z 8-krotnym oversamplingiem trafia do 24-bitowych przetwornikow cyfrowo-analogowych.
    mukade
    Level 31  
    A format SACD ma ilu bitiwe słowa? Nie prościej byłoby nagrywać i odtwarzać takie płyty? Choć w sumie to nie wiem jak z dostępnością takich nagrań u Nas? Zastosowanie metod numerycznych do sztucznego podniesienia rozdzielczości to ciekawy pomysł, o którym wcześniej nie słyszałem. Ciekawe o ile procent polepsza subiektywne odczucia słuchaczy. Wydaje mi sie, że to marny ułamek w porównaniu do strat jakości jakie powoduje dalsza część toru elektrycznego zanim sygnał "dojdzie" do wyjść RCA. No ale w końcu to high end i walczy się o najdrobniejsze szczegóły :) Słyszałeś tego denona w akcji? Możesz troche opisać na jakich utworach rozpoznawałeś przestrzenność sceny dźwiękowej?
    brati
    Level 23  
    Tego Denona mam kierowniq u siebie w aucie

High-End

Generalnie trzeba szukac materialu dobrze zrealizowanego. Ja lubie wydawnictwa ECM, Cheski, Telarc, itp...
    czarodziej007
    Level 15  
    Nie no sprzęt pierwsza klasa dobrze widzę tam Dego MASTER 2000MW ale wysokotonówek nie poznaje. A raczej nie pamiętam nazwy. Bo gdzieś to już widziałem.
    Nie myślałeś żeby pomalować maskownice tego średniaczka w kolorze boczku? Bo ta czarna tak jakoś zaburza harmonie boczku samochodu. Koszt tej zabawy w porównaniu do tych zabawek to pomijalne są.
    brati
    Level 23  
    midwoofery to lotus reference, maskownice sa celowo nie pomalowane
    bufu4
    Level 17  
    Witam. Prosze posiadaczy tego modelu o krotka lekcje obslugi ;) bo nie moge wyczaic niektorych opcji :| np czy te demo alpine'a musi sie zawsze wlaczac po chwili bezczynnosci ?? czy da sie to jakos wylaczyc ? i czy np bledy w znakach np zamaist RADIOZET sa jakies cyferki a dopeiro pozniej wyskoczy RADIOZET choc nie zawsze to wna radia czy mzoe slaby sygnal ? i ogolnie inne ustawienia jakie sa dostepne ;)