Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak wytłumić skrzynkę basową (subwoofer)?

sawik2222 23 Oct 2007 21:52 1149 5
    sawik2222
    Level 15  
    Witam. Mam skrznie basową (subwoofer) i nie wiem jak ją wytłumic. Które ścianki mam wytłumic?? Tą po której jest głośnik, na przeciwko jego, po bokach??:?:
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    pracuś1989
    Level 19  
    po primo jaki typ obudowy, w closed tłumi sie obficie
    a w br to wytłumił bym tylko drgające ścianki. czyli najprawdopodobniej ściankę naprzeciwko głośnika.
    a co do materiału to polecam wełnę owczą może, być z odzysku :P
    czaroslaww
    Level 26  
    filc przemyslowy o grubosci 0,5cm na kadza sciane do br do closed 2,5cm welna wata...
    leszekraczka
    Level 23  
    Ja idę do lumpexu i tam biorę jakąś kołdrę. Tylko trzeba czekać na obniżkę do 1PLN za sztukę.
    sawik2222
    Level 15  
    do br ma byc wata 0,5cm?? ic o bedzie za różnica jak dam na wszystkie ścianki??
    czaroslaww
    Level 26  
    proste, wytlum odsluchaj i porownaj...

moim subiektywnym zdaniem najlepiej brzmi b-r tlumiony 0,5cm filcem (wata tez ok) ale wszystko zalezy od glosnika i dobrania obudowy, raz musialem wsadzic 4cm waty bo za bardzo bylo podbicie w okolicach 50Hz, a zmiana dlugosci tunelu drastycznie tracilem na szybkosci (taki sredni glosnik)

reasumujac, nie ma na to wyliczen, mozemy tylko wymienic sie doswiadczeniami, metoda prob i bledow jest najlepsza