Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

czytnik kodów kreskowych - jak to zrobić

26 Paź 2007 22:47 4982 5
 • Poziom 10  
  witam, planuje użyć czytnika kodów kreskowych do zliczania ilości paczek przesuwających się po taśmie. Czytnik taki jak w hipermarkecie - stacjonarny wysyłający ok 20 lini. Paczki przesuwane sa po tasmie zawsze w ten sam sposob, w tym samym miejscu maja naklejoną nalepke z kodem kreskowym. Pytanie jak to urządzenie podłączyć do komputera, tak aby zliczało ilość przesuwanych pakunków oraz rodzaj asortymentu i podawało bieżące wartości w jakimś pliku bądź programie znajdującym się na serwerze (musi być możliwość kontroli przez osobę znajdującą się w innym mieście). Czy zna ktoś program, który nadawałby się do tego celu, czy trzebaby go dopiero stworzyć? A może macie jakies inne pomysły na rozwiązanie tego problemu?
 • Poziom 13  
  Trzeba więcej szczegółów nt rodzaju tego czytnika - zwłaszcza protokół komunikacyjny i rodzaj interfejsu. Nie będzie to jednak sprawa tak prosta -trzeba bowiem dołożyć sterowaniem przesuwaniem taśmy oraz (optyczną) kontrolę przejścia opakowania (z blokadą wiązki po odczycie i odblokowaniem po wjechaniu następnej paczki)

  Osobiście jednak uważam, że etykiety RFID byłyby pewniejsze w takich zastosowaniach mimo nieco większej komplikacji systemu.

  Program do tego nie musi być bardzo skomplikowany i raczej trzeba go napisać od początku .
 • Poziom 16  
  Takie rozwiązania już istnieją ale są bardzo drogie zwłaszcza te przemysłowe ( 7-60tys pln/ stanowisko) , w najprostszej postaci możesz zastosować zwykły czytnik ladowy ( taki jak wspominałeś) ale musisz wiedzieć że czytniki takie mają odpowiednią zwłokę czasową na odczyt , dekodowanie i transmisję kodu, z reguły jest to wartość kilkuset ms/kod do tego musisz doliczyć zwłokę na program obsługujący i na jakąś reakcję programu no w konsekwencji i całe urządzenie będzie stosunkowo wolne. Do całości dolicz jeszcze błędne odczyty kodów no i sprawa się skomplikuje na tyle że całe urządzenie nie spełni oczekiwań.Dla porównania koszt najprostszego czytnika z funkcją DRX służącego do odczytu ruchomej paczki to ok. 3500PLN a takiego już odpowiedniego do tych celów to ok. 45000PLN netto.
 • Poziom 10  
  Andrew16 jeśli zliczyć każdą zwłokę potrzebną do odczytu i przetworzenia informacji zawartej w kodzie to z jakim opożnieniem musze się liczyć? Czy aby zmniejszyć ryzyko błędu nie wystarczy przytrzymać na chwilę taśmę w chwili odczytu? Jeśli chodzi o cenę, to kwota 60 tyś na pewno nie wchodzi w grę myślałem o rozwiązaniu które mieściłoby się w cenie 10 tyś. Jakie inne, alternatywne rozwiązanie mógłbym zastosować w tym celu? Rozważałem również możliwość zainstalowania fotokomórek, z tym, że nie będą one rozróżniały paczek, a co gorsza wystarczy że ktoś w jej pobliżu machnie ręką i pojawią się rozbieżności w podawanej ilości paczek?

  Szuwar999 czym są etykiety RFID i dlaczego uważasz, że będą się lepiej spisywały?
 • Poziom 16  
  Tak jak wspominałem wcześniej kilkaset ms/kod , wspominałeś o czytniku takim ladowym ( takie jakie są w sklepach wbudowane w ladę ) wszystko było by dobrze gdyby nie fakt że czytnik taki ma bardzo ograniczony zasięg , praktycznie do kilkunastu cm od szyby a ty powinieneś mieć czytnik który czyta co najmniej z odległości 0,5 - 1 mb , są takie tanie czytniki ręczne tgz. Long Range które ( diodowe lub laserowe) czytają z odpowiednio większej odległości nawet do 1 - 2 mb i więcej ale musisz pamiętać że z tej odległości rozmiar kodu musi być odpowiednio większy. no i są stosunkowo wolne ok 0,5-1 sek/kod. Może ktoś powiedzieć że to jest niemożliwe że tak dużo bo wiązka laserowa przemiata ok 20-40 skanów na sek ale przemiatać pole odczytu a poprawnie odczytać kod to dwie różne rzeczy. RFID to są etykiety lub inne elementy z zaszytym układem scalonym ( prosty mikroprocesor) który jeśli znajdzie się w polu czytnika RFID wysyła odpowiedni kod identyfikacyjny w którym są zawarte wcześniej umieszczone informacje. RFID to technologia która dopiero zdobywa rynek i w przyszłości zastąpi typowe etykiety z kodem paskowym , w tej chwili jest jeszcze zbyt droga ale szybko tanieje. Podsumowywując ten temat to masz kilka wariantów do przemyślenia
  - możesz zastosować cały zestaw fotokomórek tak aby stworzyć coś w rodzaju bariery optycznej z tym że nie będziesz mógł identyfikować paczki i jej rodzaju a tylko jej obecność
  - możesz zastosować czytnik kodów kreskowych i do tego barierę optyczną gdzie będziesz mógł na chwilę automatycznie zatrzymać linię na czas odczytu, zalety takiego rozwiązania to możliwość identyfikacji paczek i w miarę niski koszt , wadą będzie to że paczki zawsze muszą być ustawione do poprawnego odczytu kodu
  - możesz zastosować czytnik z funkcją DRX ( odczyt kodu pod różnymi kątami i w czasie ruchu, wada - wysoki koszt
  W centrach logistycznych na świecie działa to ostanie rozwiązanie z tym że jest mocno rozbudowane no i oczywiście zbyt drogie ( ok. 100kzł za jedno stanowisko) jak na twoje wymagania
 • Poziom 13  
  Etykiety RFID w odróżnieniu od klasycznych posiadają mikroukład pamięci z nadajnikiem i odbiornikiem radiowym oraz wbudowaną anteną. Czytnik / układ programujący również posiada nadajnik i odbiornik RF umożliwiający odczyt lub zapis treści pamięci w etykiecie również gdy znajduje się ona w ruchu. Są dostępne anteny o różnych zasięgach oraz pracujące na różnych częstotliwościach.
  Układ pamięci z anteną często bywa nazywany tagiem. W przypadku tagów pasywnych (tj takich, które nie posiadają własnego zasilania) zasięg ten wynosi od kilki centymetrów do kilku metrów. W przypadku tagów aktywnych zasięg wzrasta nawet do kilkuset metrów.
  Tagi RFID w przypadku odczytu w ruchu są bardziej stabilne i odporne na zmiany położenia. Trzeba jednak pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej synchronizacji i zabezpieczeniu przed odczytem tagu oddalonego (kolejnego).
  Wadą RFID jest wyższa cena.
  Zachęcam do lektury - w internecie jest bardzo dużo informacji o technologii RFID.