Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DENON PMA-500V (problem z napieciem sterujacym)

28 Paź 2007 15:27 2877 14
  • Warunkowo odblokowany
    witam.Moj problem: miemoge ustabilizowac napiecia na trazystorach sterujacych (plywa w granicach +/- 6 V) napiecie na koncowki jest odłaczone,wszystkie elementy w stopniu koncowym sa raczej dobre bo wstawiałem nowe.Napiecie pływa tez gdy pokrecam potecjometrami zewnetrznymi.moze ktos sie juz spotkal z tym problemem.Wzmacniacz kupilem na szperach i elektronika byla juz po przejsciach (tzn dwa kanały spalone).Zgory dzieki za pomoc.Pozdrawiam
  • Poziom 34  
    Witam !

Wylutuj 5218 , pomierz wyjście wzmacniacza napięciowego (417/419) - na schemacie masz wszystko opisane . Zenerki 7 i 15 sprawne ? +/-15V na kości jest ? Rezystor 549 ? Użyłeś oryginalnych części czy zamienników (jakich) ?
  • Warunkowo odblokowany
    witam.w koncu sie ktos odezwal.sprawdzalem napiecia na scalaku i sa +/- 15V z tolerancją 0,2 V .układ jest napewn o dobry bo mam ich pare sztuk i po podmianie niema zadnej reakcj.Rezystor 549 jest dobry ,wylutowalem go i podłączylem dwie takie same słuchawki 36om do wyjscia (symetrycznie) bez zasilania koncówek,gra cos tam ale strasznie buczy. Tranzystory sa dobrych firm o podobnych parametrach .Na jutro ci odpisze co z pozostałymi napieciami bo dzis juz puzno a tak z pamieci to juz dokładnie nie pamietam. Juz pomalu głupieje,jeszcze sie nie spotkałem z takim typem??? jak cos to pisz to odpisze co i jak .Pozdr i dzieki.jestem w pracy i wieczorem odpisuje.
  • Warunkowo odblokowany
    witam.wyjołem 5218 i pomierzylem napicia na (417/419) i sa bliskie prawdy (okolo +/- 10 mV roznicy) a na nodze 5 ukladu 5218 mam 20mV lecz te wszystkie napiecia sie bujaja(niewiele bo +/- 10 mV) gdy reguluje basem (przy sopranie i volume tego niema).moze podam gg 3842976 ,bedzie szybciej bo siedze wlasnie nad nim i sie mecze a u sterke opisze na forum.pozdr.
  • Poziom 34  
    Wymieniałeś diody stabilizujące na bazach pary sterującej ? Czy po wylutowaniu 5218 napięcie na 503/505 nadal pływa ?
  • Poziom 14  
    Witam przepraszam ze przyczepiam sie do tematu ale mam tylko jedno pytanie dziisaj wlasnie dostarczono mi takiego denona ktory bardzo cicho grał okazało sie ze przepalone sa wszystkie bezpieczniki 5A pry koncowce. Czy wystarczy je wymienic? czym to moglo byc spowzodowane?
  • Warunkowo odblokowany
    witam.po wyjeciu 5218 napiecie uspokaja sie na sterowaniu jest +/- 0,2V zenrki sa dobre (nowe 7.5 V) znalazłem jeszcze dzis ze po wlaczeniu przekaznika zabezpieczenia cos sie dzieje z napieciem .Odłaczylem rezystory R214/215 i sie uspokoiło ale to juz chyba inny temat.Kiedys udało mi sie uruchomic jeden kanał ale przy probie uruchomienia drugiego poleciał ten działający ??? Szopki jak chole... A jeszcze pytanko czy ta diode 1s2076 mozna zastąpic 1n4148 ? Pozdr i dzieki za pomoc
  • Poziom 34  
    Mazi napisał:
    witam.po wyjeciu 5218 napiecie uspokaja sie na sterowaniu jest +/- 0,2V

To jest wartość z bazy czy z emitera ?

Cytat:
    znalazłem jeszcze dzis ze po wlaczeniu przekaznika zabezpieczenia cos sie dzieje z napieciem

Mam zgadywać co się dzieje i z którym napięciem ?

Cytat:
    Odłaczylem rezystory R214/215 i sie uspokoiło ale to juz chyba inny temat.

Odłączyłeś DC detektor ? Nie rób tak - wzmacniacz ma wstać razem z zabezpieczeniami . Poza tym przy odłączonych tr. mocy na wyjściu nie ma prawa być żadnego napięcia , więc trochę to dziwne .

Cytat:
    czy ta diode 1s2076 mozna zastąpic 1n4148 ?

Można . Jeszcze raz proszę : podaj typ użytych zamienników .
  • Warunkowo odblokowany
    witam.wartosc którą podałem to jest napiecie jakie jest na bazach traz koncowych -0,2V i + 0,2V po wyjeciu 5218 a elementy w stopniu koncowym to są BD139C/140C a koncowe 2SC3856/2SA1492 firmy SK(sanken chyba).A co do zabezpieczenia to: przed załączeniem sie przekaznika napiecie na koncowce jest ok - 3V a gdy sie załaczy przekaznik jest - 6V na obydwu stronach w koncowce.Pozdr
  • Poziom 34  
    BD są zbyt słabe do tego wzmacniacza , spraw sobie oryginały . Podmień tr.501 .
  • Warunkowo odblokowany
    witam.jak juz pisałem wczesniej kiedys udało mi sie uruchomic jeden kanał i wtedy grał na BD139/140 a na koncówce był TIP 35/36.Tr 501 jest włozony nowy taki sam.Jeszcze sprobuje zakupic nowe 5218.pozdr.
  • Warunkowo odblokowany
    witam.dzis przyszly elementy orginalne tr strujace i wzm operacyjny 5218 jutro zaloze i zobaczymy co dalej z moim klopocikiem.elementy z poltronika.
  • Warunkowo odblokowany
    wymienilem elementy na nowe.jedna strona sie uspokoila ale niemam regulacji "0" w drugim kanale.potecjometr dobry.pozdr
  • Poziom 34  
    Mazi napisał:
    jedna strona sie uspokoila ale niemam regulacji "0" w drugim kanale

Wybacz , ale nie wiem o czym piszesz : ten wzmacniacz nie ma regulacji "zera" (offsetu) ; 0 V na obu bazach sterowania jest niemożliwe , a prądu spoczynkowego (jedyna regulacja) nie ma sensu dotykać przy otwartej pętli nfb (brak tr.mocy)oraz zanim nie otrzymasz symetrycznych napięć na tr503/505 ? Zatem co Ty regulujesz i po co ?

Porównaj napięcia na tr501 i tr502 . 5218 trzeba wymienić w obu kanałach . Posprawdzaj napięcia na poszczególnych rezystorach , obejrzyj pod lupą druk - często lecą ścieżki , które miejscami są tragicznie cienkie .
  • Warunkowo odblokowany
    Witam.Wzm prawie gra.Piszczy cos w jednym kanale.Prąd spoczynkowy u stawiony.A co do tematu to wlutowałem fabrycznie uszkodzoną diode zenere 7,5V i to mnie w błąd wprowadziło.pozdr

Dodano po 5 [godziny] 14 [minuty]:

Po podpieciu koncowek mocy wszystko sie uspokoiło,jeszcze uwaga - sprawdzajcie nawet nowe elementy bo ja sie przewiozłem.Nawet nieprzypuszczalem ze tak stary sprzet ładne gra.Opłacało sie go podniesc .Temat uwazam za zakonczony.Dzieki za pomoc,pozdrawiam.