Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czujnik papieru Canon MP 150

krychast 01 Nov 2007 11:59 3389 2
    krychast
    Level 20  
    Gdzie w tej drukarce znajduje się ten czujnik? Bo nic nie moge zrobic.Nawet skaner nie chodzi bo wyskakuje bląd E3.Z góry dzięki.
    grzechu0007
    Level 1  
    witam
    mam ten sam problem znalazłem rozwiązanie trochę mi się nie widzi ale może pomoże, osobiście nie próbowałem jeszcze:

E 3 Solution:- Use a piece of thin card, a magazine cover is what i used, make sure its A4 size then try to print something, as the paper starts moving push/ram it through! and hey presto it worked for me, everything printing fine now

Czytałem jeszcze że pomaga reset urządzenia, szukam sposobu jak znajdę to się odezwę na forum
    Pozdrawiam

Dodano po 36 [minuty]:

witam
    znalazłem metodę

1. Turn off the printer ( "Power" button).
    2. Hold the button "Resume" (red circle in the triangle), add a printer (click "Power") - an indicator light green.
    3. Hold the "Power" button, release the button "Resume".
    4. Not releasing the "Power" button, double click "Resume" and release both buttons.
    5. Four times click "Resume"
    6. Once you click "Power", to confirm the selected action (reset counter absorber). To disable the printer "Power" button to click again.

powinno zadziałać
    pozdrawiam

[url=http://printer1.blogspot.com/2008/04/reset-printer-canon-mp140-mp160-mp180.html
    malysobolek
    Level 12  
    Witam,
    Mam podobny problem, po zastosowaniu tej procedurki na wyświelaczu mam 0 i świeci na zielono dioda A4 plain papier.
    żadne przyciski nie działają po wyłączeniu drukarki jest nadal to samo.
    Może ktoś mi podpowiedzieć co robię źle