Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Metalwork
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przykłady schematów/projektów w Eplan

LeBmo 07 Nov 2007 16:51 20149 22
 • #1
  LeBmo
  Level 14  
  Witam.
  Ostatnio postawiono mnie przed zadaniem opanowania Eplan8 (części elektrycznej).
  No i... coś mi nie idzie, nie mogę tego Eplana ugryźć. Nigdy wcześniej też nie miałem z nim styczności. Dotychczas wszystko rysowałem w Visio.
  Przeważnie rysuję automatykę z małymi PLC lub przekaźnikami programowalnymi.

  Chciałem prosić Was o zamieszczenie dwóch kompletnych, polskich, niezabezpieczonych(!) projektów automatyki (może być z małym PLC) - jednego prostego kilkustronicowego, drugiego trochę obszerniejszego. Razem z tym co wpisujecie w te miejsca jak firmy, adresy telefony (oczywiście to może być jak najbardziej fikcyjne, byle by przypominało to co ma w tych miejscach być wpisane).
  Dwa przykłady są dodane do Eplana ale są wielkie i nie mogę się w nich połapać :-( Mam nadzieję, że prosty przykład mi pomoże (a co najważniejsze i autora będę mógł tu zapytać o wątpliwości), a jak coś załapię to potem ten trudniejszy.
  Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
 • Metalwork
 • #2
  falowniki.com
  Power inverters specialist
  Witam,

  mogę przesłać kilka małych projektów (5-15 stron), warunek musisz wykazać się legalnością programu Eplan,

  pozdrawiam
 • Metalwork
 • #3
  LeBmo
  Level 14  
  Powiedz mi jak mam to sprawdzić.
 • #4
  falowniki.com
  Power inverters specialist
  To już sam powinieneś wiedzieć czy pracujesz na legalnym oprogramowaniu (!).
  Mnie wystarczy że prześlesz wiadomość z takim stwierdzeniem.

  pozdrawiam
 • #5
  LeBmo
  Level 14  
  Rozumiem Cię, ale nie jestem przyzwyczajony do rzucania słów na wiatr.
  Ty pytasz, a ja chcę odpowiedzieć prawdę. Program został zainstalowany przez naszego informatyka w pracy, a ja nie byłem przy tym obecny. Dopiero jutro będę w pracy i jak mi powiesz w jaki sposób mam sprawdzić legalność to będę mógł odpisać.
  Pozdrawiam.
 • #6
  User removed account
  User removed account  
 • #7
  LeBmo
  Level 14  
  Informatyk powiedział, że jest to legalne oprogramowanie.
  Podejrzewam, że za jakiś czas może mnie wyślą na kurs, a teraz chcą pewnie sprawdzić czy warto we mnie zainwestować. Dlatego warto jednak stracić trochę tego czasu.
 • #8
  mariusz.sek
  Level 11  
  Z tego co ja się orientuje to rejestrując się na stronie producenta Eplan'u jako student dostaje się klucz na jakieś 200 dni czyli powinno wystarczyć na zapoznanie się z tym programem. Po zainstalowaniu tego demo jest tam dostęp do kilku przykładowych projektów, może niezbyt rozbudowanych ale zawsze to coś.
 • #9
  LeBmo
  Level 14  
  Do mariusz.sek
  No studentem to już jakiś czas nie jestem, ale poproszę brata by to wziął na siebie jeśli wróci na ten weekend do domu i wtedy popatrzę co tam jest (chyba, że się będzie mógł zarejestrować w tygodniu). Jak na razie to mój pierwszy kontakt ze stroną www.eplan.pl nie był najlepszy, bo chciałem się zarejestrować na forum i do teraz nie otrzymałem emaila z "linkiem aktywacyjnym".
  /Już forum jest ok. Ciężko było ale napisałem do administratora i pomógł, a wersja edukacyjna zaczęła się ściągać bez rejestracji/

  Do geguś
  Rozmawiałem dzisiaj z informatykiem i powiedział, że firma ma wcześniejszą wersję eplana, bo ktoś korzystał z niej wcześniej (ale odszedł). Ponoć na jakimś komputerze jest zainstalowana i jak będę miał ochotę, a on będzie miał chwilkę to przygotuje to bym mógł z tego skorzystać. (coś mówił, że dzięki temu, że mają wcześniejsze wersje mogli dokupić nowszą, czy coś w tym stylu jeśli nie pokręciłem).
  Sądzisz, że powinienem skorzystać z tego czy raczej wszyscy będą od tego odchodzić na rzecz nowszej wersji? Pomoże mi to potem w poznaniu eplan8?

  Tak czy inaczej jeszcze się nie zniechęciłem i nie odwołuję, a nawet ponawiam moją prośbę z pierwszego posta w tym temacie, i uśmiecham się szczególnie szeroko do falowniki.com .:D
 • Helpful post
  #10
  darioha
  Level 10  
  Witam.

  Przykładowe projekty raczej mało pomogą w zrozumieniu ePlana P8.

  Polecam szkolenie w abmicro i wykupienie serwisu.
  W innym przypadku nie wykorzystasz 80% możliwości ePlana, a tak możesz zawsze zadzwonić na Hotline i uzyskać wszelkie informacje.

  Pozdrawiam.
 • #11
  LeBmo
  Level 14  
  Ale odpowiedź, jak spotkanie po latach!
  Dziękuję mimo wszystko.
  Teraz pracuję w innym miejscu i korzystam z WSCADa, ale Eplana nadal będę się chciał nauczyć.
 • #12
  pasta20
  Level 15  
  Hej. Jak zrobić w Eplan (w nowej wersji).
  Kawałek przewodu, jakoś tam nazwany. Z jednej strony i drugiej opisane jego zyły czyli połączenia.
 • #14
  darioha
  Level 10  
  Ale po co z dwóch stron opisywać kabel?

  Kabel oznacza się definicja kabla, a przewód (żyłę) definicją połączenia.
 • #15
  adner
  Level 12  
  Poszukaj sobie w googlu albo na torrentach - można ściągnąć całe manuale krok po kroku.

  Bez tego ciężko Ci będzie ruszyć (stracisz dużo czasu).

  A poza tym... idź na kurs :-) To nie kosztuje majątku, a jestem pewny, że pracodawca zaoszczędzi dużo więcej, jak zainwestuje w szkolenie, zamiast tracić czas inżyniera na klepanie po omacku. ;-)
 • #16
  e88cc
  Level 12  
  Legalny czy nie legalny. Chcąc się nauczyć programu który kosztuje ładnych kilka tysięcy ( a uczą się najczęściej uczniowie i studenci) trzeba złamać prawo i w domowym zaciszu zainstalować sobie lewą wersję bo jak znam życie w szkole jest kilka godzin o tym oprogramowaniu maksymalnie z czego 80% czasu jest zużywany na co innego.
  Później w pracy ( również i pierwszej pracy) nikt się nie pyta czy ile miałes godzin zajęć i czy dało się dostać wersję edukacyjną tylko oczekuje na efekty czyli daje komputer i trzeba pokazać co się potrafi. Tak to w skrócie wg. mnie jest z tymi wersjami oryginalnymi . Z kumplami wielokrotnie ustalaliśmy że aby w Polsce ukończyć szkołę ( najgorzej uczelnię techniczną) trzeba zagarnąć mienia na kwotę kilkadziesiąt tyś PLN. Bo projektu bez Autocad, Eplan, MS Office, Visio, Protel się teoretycznie nie da napisać jeżeli się mylę niech mi ktoś poda przykład obalający moją wizję na ten temat i powie,że gdy dostał temat projektu gdzie trzeba było zastosować Protel i Autocad i worda poszedł do sklepu i wydał kilkanaście tyś PLN na oprogramowanie. :D
 • #17
  szarak65
  Level 14  
  Może na początek pierwsze kroki w Eplan. Mogę wysłać na prv bo to jest gdzieś na forum.
 • #18
  pasta20
  Level 15  
  Propo programów i jej legalności, czasami kożystając z wersji ubogich człowiek mało się uczy :( leprze są wersje triall ale pełne z ograniczeniami elementow.
  Do nauki wolę wersję full a to dlatego że niema z nimi problemów. Nie każdy potrzebuje programu w celu zarobkowym, ja np: tylko do nauki, a to dlatego ,że idąc do nowej pracy firma wymaga znajomość pewnych programów Cad.
  Pozdrawiam.
 • #19
  Los_sandalos
  Level 27  
  Witam, mam do narysowania schemat dość dużej szafy sterowniczej, mam eplana 8 i widzę ciemność. Nie bardzo wiem jak zacząć. Może podeśle ktoś jakiś przykładowy projekt to może pojmę mniej więcej jak się w tym czymś rysuje. Eplan 8 w werski 1.8.5 licencjonowany (mam klucz).
  Z góry dziękuję za pomoc - mój mail: lukii(małpa)poczta.onet.pl
 • #20
  RLCelektron
  Level 2  
  Witam

  Panowie. A ja mam takie zadanie do zrobienia i nie mogę ogarnąć:/

  Muszę zrobić sterowanie bramy wjazdowej. Polecenie brzmi tak: Rozruch bezpośredni w dwóch kierunkach. Samoczynne zatrzymanie zamykania od czujników optycznych.
  Zatrzymanie od łączników krańcowych.
 • #21
  lordjakubek
  Level 9  
  Witam.
  Czy ma ktoś przykładowe rysunki projektów na ET200S? Chciałbym wiedzieć jak podłączyć moduły wejścia/wyjścia analogowe i cyfrowe.
 • #23
  Caporeira
  Level 14  
  Witam,

  chciałbym się nauczyć EPLANa.
  Stąd moje pytanie, jak zacząć ?
  Jakieś tutoriale, instrukcje, poradniki ?

  Ściągnąłem sobie na razie tą wersję EPLANa: Education_2.3.5.7352