logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Opinie o UPS Ever Eco 500 Pro - czy warto kupić?

chryscio 03 Gru 2003 00:37 12344 52
Najlepsze odpowiedzi

Czy warto kupić UPS Ever Eco 500 Pro, czy lepiej wybrać inny model?

Raczej lepiej wybrać inny model, bo w wątku częściej polecano APC albo Fideltronik/Ares niż Evera [#422991][#547819] Kilku użytkowników zgłaszało awarie Everów: jeden Ever Eco 500 padł już przy formatowaniu baterii [#423250], a inny pisał o ok. 20 sztukach w pracy, z których wiele wymagało napraw, bo często padały tranzystory IRFZ46 i IRFZ44 [#463645] Pojawiły się też uwagi o problemach przy przełączaniu z baterii na sieć, nawet z wyzwalaniem różnicówek [#547819] Z drugiej strony były pojedyncze pozytywne opinie: ktoś używał Ever Eco 500 Pro od 2 lat bez problemów [#513273], a inny miał Evera w pracy i nie narzekał [#422968] Jeśli zależy Ci na pewniejszym wyborze i niskich kosztach eksploatacji, w wątku najczęściej wskazywano Fideltronik Ares 500/700, przy czym Ares 500 z RS-232 uznano za najlepszy wybór w tym budżecie [#422991][#424175]
Wygenerowane przez model językowy.
  • #1 422877
    chryscio
    Poziom 15  
    Posty: 209
    Pomógł: 2
    Ocena: 27
    Witam
    Zastanawiam się (po perypetiach z zasilaniem i zasilaczem komputera) na zakupem UPS'a. Wpadł mi w oko UPS firmy Ever model Eco 500 Pro. Mam pytanie do Was, czy ktos juz ma ten model, jak się sprawuje, eventualnie jakieś inne propozycje. Czekam na odpowiedzi.
    Pozdrawiam
  • #3 422991
    spec
    Poziom 28  
    Posty: 1521
    Pomógł: 21
    Ocena: 16
    Polecam Fiedeltroniki i APC.
    Fiedeltroniki beda tansze w eksploatacji - baterie robia u nas i kosztuja grosze w porownaniu z inneymi, a parametry ARESow w niczym nie odbiegaja od najlepszych tej klasy. Mam ARESa 700 i jestem bardzo zadowolony
    APC jest swiatowym lidererem. Sprzet jest troszke drozszy i rownierz bardzo dobry.
    Every..... ponoc czesto padaja....

    Jak chcesz wiecej info o dzialaniu UPow to napisz... nie bede sie rozpisywal bez potrzeby
  • #4 423250
    chryscio
    Poziom 15  
    Posty: 209
    Pomógł: 2
    Ocena: 27
    Witam
    Pewnie, ze mnie interesują informacje na temat UPS-ów.

    U mnie w firmie kupili 3 Every ECo 500, jeden padł juz przy formatowaniu baterii - z stąd własnie to pytanie.
    Nie chciałbym przy zakupie przekroczyć 400zł, ale jesli będę musiał parę złotych dołożyć, aby kupic cos lepszego krzywda mnie się nie stanie.

    Jako moc UPS wybrałem zakres 500-700VA. Koszt eksploatacji tez jest ważny, nie chciałbym brać kredytu na wymianę baterii :lol: .
    Najlepiej, aby miał port komunikacyjny z komputerem, (i tu pytanie, co będzie lepsze RS232, czy USB?) Na cos jeszcze mam zwrócić uwagę przy wyborze? Nie mam doświadczenie z tymi urządzeniami, więc każda rada się przyda.
    Pozdrawiam
  • #5 423431
    ice73
    Poziom 14  
    Posty: 74
    Pomógł: 6
    Ocena: 1
    A co myślicie o UPS-ie firmy Orvaldi ??
  • #6 423510
    spec
    Poziom 28  
    Posty: 1521
    Pomógł: 21
    Ocena: 16
    chryscio napisał:
    Witam
    Pewnie, ze mnie interesują informacje na temat UPS-ów.

    U mnie w firmie kupili 3 Every ECo 500, jeden padł juz przy formatowaniu baterii - z stąd własnie to pytanie.
    Nie chciałbym przy zakupie przekroczyć 400zł, ale jesli będę musiał parę złotych dołożyć, aby kupic cos lepszego krzywda mnie się nie stanie.

    Jako moc UPS wybrałem zakres 500-700VA. Koszt eksploatacji tez jest ważny, nie chciałbym brać kredytu na wymianę baterii :lol: .
    Najlepiej, aby miał port komunikacyjny z komputerem, (i tu pytanie, co będzie lepsze RS232, czy USB?) Na cos jeszcze mam zwrócić uwagę przy wyborze? Nie mam doświadczenie z tymi urządzeniami, więc każda rada się przyda.
    Pozdrawiam



    Takie cos napisalem kiedys komus na PW:
    "do UPSow ze sprzetu komputerowego nie nalezy podpinac drukarek laserowych, z uwagi na ich duzy pobor mocy w trakcie drukowania.
    Pozatym jesli chcesz sie zaopatryc w UPSa to policz sobie moc max. jaka Ci bedzie potrzebna, dodaj do tego 30% (taki zapas na wszelki wypadek). Wez tez pod uwage ze moce UPSow producenci podaja w VA a nie w W. Licz, ze 1VA = 0,6W, co jest znaczaca roznica.
    Pozatym sa 3 podstawowe typy UPSow.
    Off-Line - stary kiepski typ - juz raczej nie produkowane
    Line-Interactive - standardowe - zalaczaja aku przy braku/kiepskich parametrach napiecia wejsciowego i daja na wyjscie aproxymacje sinusoidy (taki sinus zrobiony ze schodkow)
    On-Line - przez caly czas leci z aku (caly czas ladowanego) - drogie, bardzo dobre parametry wyjsciowe
    jest jeszcze "typ" nr4... tzn rozszezenie nr 2 i 3 - posiadaja na wyjsciu idealna sinusoide. Fajna rzecz, ale zazwyczaj bezuzyteczna w domowych warunkach i do tego bardzo droga.
    A jesli chodzi o sprzet ktory mozesz podpiac.... patrzac na moc praktycznie wszystko. Jezeli w papierach danego sprzetu nie napisali ze nie bedzie dzialac z aproxymacja sin. to raczej bedzie dzialac na zwyklym UPSie... jesli tak napisali... no to albo sprzet typu 4 albo podpinasz go pod zwykla listwe.
    "
    A teraz kilka nowych info...
    Odnosnie podlaczenia z kompem to wiekszosc modeli APC oferuje podpiecie przez USB. W przypadku fiedeltronikow jest to podpiecie przez RS232 i tu nie sa przekazywane jakies ramki informacji tylko jest soft ktory na podstawie stanow "1" i "0" na poszczegolnych pinach zlacza odczytuje informacje i steruje UPSem. Wg mnie jest to lepsze rozwiazanie... prostsze, wiec raczej sie tak latwo nie popsuje, a przy tym jest w pelni funkcjonalne! Zlacze RS-232 i zlacze do ochrony linii tel (RJ-11) znajduje sie w ARESie 700 (nie wiem czy to ostatnie jest dostepne w 500, a w starszych versjach nie bylo tez COMow, wiec przy zakupie sie upewnij). Jesli chodzi o uzywanie.... do Fiedeltroniki robia w Suchej Beskidzkiej i chyba tylko dzieki temu sprzet jest taki tani a oferuje w pelni profesjonalne rozwiazania, za ktore u innych firm placi sie wyraznie wiecej! Na fiedeltroniki jest 2lata gw. Naprawde polecam!

    :arrow: co do firmy Orvaldi... kiedys (jak kupowalem UPSa dla siebie) to przegladalem chyba wszystkich producentow.. dane i opinie urzytkownikow. Najlepiej wypadaly APC i Fiedeltroniki, Orvaldi byl po srodku a Ever jeszcze nizej... o pozostalych producentach juz nawet nie wspominam (mowie oczywiscie o zwyklym sprzecie do kompa)
  • #7 424075
    chryscio
    Poziom 15  
    Posty: 209
    Pomógł: 2
    Ocena: 27
    Witam
    dzięki za informacje. Teraz mam przynajmniej jakiś smak tematu.

    Byłem na stronie Fiedeltronika. Rzeczywiście te Aresy ładnie sie prezentują pod względem parametrów. Rozważam dwa modele 500 lub 700. Komputer mam dosyć rozbudowany, więc 700 byłaby bardziej wskazana. Ale wszystko zalezy od ceny. Nie mam zamiaru pracować, gdy mnie odłączą, ważne żeby komp przeszedł w stan hibernacji, a w samej końcówce poprostu się wyłączył tak aby nie stracił danych. Ewentualnie, żeby zdążyć zamknąć system.
    Pozdrawiam.
  • #8 424175
    spec
    Poziom 28  
    Posty: 1521
    Pomógł: 21
    Ocena: 16
    chryscio napisał:
    Witam
    dzięki za informacje. Teraz mam przynajmniej jakiś smak tematu.

    Byłem na stronie Fiedeltronika. Rzeczywiście te Aresy ładnie sie prezentują pod względem parametrów. Rozważam dwa modele 500 lub 700. Komputer mam dosyć rozbudowany, więc 700 byłaby bardziej wskazana. Ale wszystko zalezy od ceny. Nie mam zamiaru pracować, gdy mnie odłączą, ważne żeby komp przeszedł w stan hibernacji, a w samej końcówce poprostu się wyłączył tak aby nie stracił danych. Ewentualnie, żeby zdążyć zamknąć system.
    Pozdrawiam.


    500 jest dedykowana dla 2 zwyklych/1 bardzo rozbudowanego kompa i mysle ze Ci wystarczy. Na moim 700 chodza 2 bardzo rozbudowane, wylaczanie ustawilem na 10min (jeden chodzi bez monitora) i bardzo dobrze UPS sobie radzi. Wydaje mi sie ze ARES 500 (wersja ze zlaczem RS-232) bedzie najlepszym wyborem.
  • #9 424234
    elektronik321
    Poziom 22  
    Posty: 542
    Pomógł: 29
    Ocena: 51
    ja mam apc 3000 + z zewnetrznym accu 80 ah i podtrzymuje mi cały dom - jak widac przez 2 miesiące spisał sie dobrze na 2 zanikach napięca - w takich sytuacjach tez są dobre
  • #10 463645
    Likmar
    Poziom 11  
    Posty: 43
    Ocena: 18
    Może już temat trochę nieaktualny ale powiem krótko.
    EVER jest do d..y. Mamy w pracy ok. 20 szt. z czego po naprawie ok 11. najczęściej padają IRFZ 46 i IRFZ 44 ale nie tylko. Po prostu szajs.
    APC i Fideltronik są wieczne (właściwie tylko akumulatory nie).
  • #11 463698
    chryscio
    Poziom 15  
    Posty: 209
    Pomógł: 2
    Ocena: 27
    Witam
    Temat jak najbardziej aktualny.
    UPS'a jeszcze nie kupiłem (nadal w planach). Ale po ostatnich awariach w wyniku skoków napięcia (zasilacz, dysk twardy, wentylator na obudowie) staje się gorącym tematem

    W firmie mam trzy Every i jeden poszedł podczas formatowania baterii. A pozostałe leżą na półce, gdyż dziwnie się zachowywały potrzymywane przez nich komputery sterujące procesami automatyki przemysłowej.
    Zawieszanie się sterowania (nie komputerów), brak zapisu danych, a bez UPSów układ działa bez zakłóceń. Zamontowany jest jeden już trzy letni Fideltronic i brak problemów.
    Pozdrawiam.
  • #12 463749
    Student
    Poziom 17  
    Posty: 335
    Pomógł: 10
    Ocena: 78
    Jak masz trochę kaski, to polecam Fiskarsa. Tyra u mnie od niepamiętnych czasów bez obsuwy....
    Pozdrawiam.
  • #13 463863
    Hrabol
    Poziom 25  
    Posty: 1030
    Pomógł: 6
    Ocena: 35
    znajomy w pracowni ma Fideltronik UPS-F2400pro i wisza na nim 4 kompy dwie drukarki A4 jedna A3 dwa plotery duze i dwa male no jakies moniktorki 17" i jeden 21" i nic sie nie dzieje po za tym ze po 5 latach baterie siadly ale to norma ogolnei to ciagna dwa plotery i dwa kompy plus jeden monitor ok 1 godziny wydruku a ja w domu am malego UPSa APC BacK400 i tez nie narzekam w awaryjnych sytuacjach spokojnie bez nerwow koncze prace i zamykam system oczywiscie on moze sam to zrobic przez kabel ma ok 9 lat akku zmieniane
    jeden jak i drugi wychwytuje nie znaczne spadki napiecia i od razu zaczyna dzialac mowie to tak no oko czasmi nawet nic nie zauwaze a on piknie mysle ze warto w to zainwestowac bo nigdy nie wymienilem zadnego zasilacza i to chyba glowny powod dla ktorego go mam
  • #14 513273
    Rubik
    Poziom 15  
    Posty: 215
    Pomógł: 5
    Ocena: 16
    Jak zauważyłem nie odezwał się jeszcze żaden szczęśliwy posiadacz EVER'a. No to ja dorzuce mały kamyczek do ogródka i powiem że jestem od 2 lat szczęśliwym posiadaczem EVER'a 500 ECO PRO. Ten ups ma 3 lata gwarancji i też jest robiony w Polsce, także nie plujcie na wszystko co polskie bo to także i pośrednio Wasza robota. Pozdrawiam RUBIK 8)
  • #15 513437
    zenek1
    Poziom 18  
    Posty: 288
    Pomógł: 12
    Ocena: 38
    U mnie tak jak pisze Rubik. Na razie jestem zadowolony (pomijając brak oprogramowania do komunikacji przez Linuxowy serwer i sterowania UPS'em pod linuxem).
  • #16 513471
    slim_dnb
    Poziom 12  
    Posty: 33
    Ocena: 1
    Tez mam kilka EVER-ow w tyrce i powiem ze akumulatory nie sa az takie drogie a to dlatego ze identycznymi handluje firma zakladajaca alarmy. Jak ktos z lodzi to moge podac namiary :) cena akumulatorow do znajomego upsa chyba tez ever to w serwisie krzykneli 600 zloty a w sklepie z alarmami za taki komplet 250 zloty ( z vat :) )
  • #17 514793
    zenek1
    Poziom 18  
    Posty: 288
    Pomógł: 12
    Ocena: 38
    Slim_dnb poproszę o taki namiar.
  • #18 515139
    piicia
    Poziom 17  
    Posty: 300
    Pomógł: 6
    Ocena: 5
    szczerze to jesli cie to zainteresuje to u mnie przy komputerze pracuje już od 7 lat jeden ups. jest to ups od kas fiskalnych. komputer trzyma przy napieciu przez 5 godzin takze zadko go wylaczam przy braku prądu. jesli chcesz taki zdobyć to przejdź sie do jakiegoś serwisu kas fiskalnych i tam zapytaj. pozdrawaim
  • #19 515945
    slim_dnb
    Poziom 12  
    Posty: 33
    Ocena: 1
    WIec w lodzi jest sklep na ulicy zagajnikowej (baluty przedluzenie spornej) nazywa sie ASD Systemy Alarmowe
    Dokladne dane sklepu
    Łódź ul. Zagajnikowa 39
    Tel. 6564305
    mail asd(_at_)asd.pl
    strona www www.asd.pl
  • #20 516288
    Giver123
    Poziom 13  
    Posty: 40
    Pomógł: 2
    Ocena: 31
    A czy nie lepiej samemu wykonać UPSa wyjdzie dużo taniej i wygodniej. Ja użyłem akumulatora motorowego 12V/9Ah , Toroida 500W i 6X BUZ11. Śmiga jak mażenie nawet sobie lutuje jak nie ma prądu ;)))
  • #21 516315
    wazzie
    Poziom 17  
    Posty: 348
    Pomógł: 7
    Ocena: 36
    A wiecie co ja zrobiłem???
    Do zasilacza APC podpiąłem akumulator samochodowy - 63Ah. Mieszkam na wsi więc zaniki energii elektrycznej nie należą do rzadkości. Wszytko działa ok i jestem z tego w pełni zadowolony. Policzcie ile mi trzyma kompa z monitorem :D

    bo niemożliwe staje się realne
    wazzie
  • #22 543464
    tygrys5232
    Poziom 18  
    Posty: 385
    Pomógł: 4
    Ocena: 13
    czy cos sie stanie z ups`em apc 100o xlinet jak zamienie jego baterie z 2`ma akumulatorami samochodowymi (24v) np od malucha ???
  • #23 543851
    chryscio
    Poziom 15  
    Posty: 209
    Pomógł: 2
    Ocena: 27
    Witam
    W maluchu akku 24V? Chyba że sam tuningowałeś? 12V to rozumiem, ale 24? Jak chcesz podmienić akumulator to napięcie jego musi byc takie same jak oryginała, bo inaczej uwalisz UPS'a.
  • #24 543881
    tygrys5232
    Poziom 18  
    Posty: 385
    Pomógł: 4
    Ocena: 13
    nie w maluchu...tylko mam ups`a 24v i kce podłonczyc 2 aku od malucha... I chodzi o to czy akumulatory nie ulegna uszkodzeniu / lub ups
  • #25 543951
    Marek Kolodziejczak
    Poziom 16  
    Posty: 205
    Ocena: 7
    oczywiscie czlkiem spokojnie mozesz podpinac tylko pamietzj ze po pracy mozesz miec problem z ladowaniem nad tym trzeba popracowac ,ale inni elektrodowiczowie chyba juz cos maja na ten temat.
    pozdrawiam
  • #26 544919
    tygrys5232
    Poziom 18  
    Posty: 385
    Pomógł: 4
    Ocena: 13
    Wiesh moze jaki prad i napiecie ładowania i pracy powinien miec ups , zeby poprawnie pracował z akumulatorami ołowiowymi (od samochodu)...czy to sa takie same wartosci jak w aucie ?
  • #27 545172
    zenek1
    Poziom 18  
    Posty: 288
    Pomógł: 12
    Ocena: 38
    Akumulatory żelowe ładuje się identycznie jak ołowiowe, trzeba tylko uwarzać aby ich nie przeładować. Tak więc ładując zwykły ołowiowy tak jak żelowy nie będziesz miał żadnych problemów. Jedyny kłopot to ewentualny różnice pojemności akumulatora który był i tego który założysz. Jeżeli był 12 Ah, a wepniesz 60 Ah to po pracy z baterii będzie się długo ładował (bo prądem dla 12 Ah) i może się nie naładować bo UPS zakończy ładowanie po określonym czasie (za krótkim dla 60 Ah). Nie wiem jak wygląda praca UPS'a przez długi czas z bateri być może trzeba będzie go troszkę studzić.
  • #28 546413
    wazzie
    Poziom 17  
    Posty: 348
    Pomógł: 7
    Ocena: 36
    Witam,
    Mój UPS firmy APC ładujue akumulator prądem 300mAh. Jest to stanowczo za mało jak na akumulator samochodowy - więc po dłuższym zaniku energii muszę podłączyć doń obce źródło napięcia. Akumulator samochodowy najlepiej jest ładować 1/10 jego pojemności przez 10h. Prąd dostarczony przez ups'a akurat przebije samorozładowanie. Załóż sobie jakieś ostrzeżenie termiczne bo Twój ups może intensywnie gorączkować przy dłuższej pracy, możesz też wymienić radiatory na większe.
    Pozdrawiam
    Wazzie
  • #29 547819
    mirekwr1
    Poziom 11  
    Posty: 50
    Jeśli chodzi o UPS-y Ever,to nie są to najlepsze z możliwych.Zdarzało mi się w pracy,że przy pzrechodzeniu z zasilania bateryjnego na sieć wyzwalały wyłączniki różnicowo-prądowe.Polecam APC,lub Fideltroniki.Pozdrawiam.
  • #30 1522876
    soltys_w
    Poziom 24  
    Posty: 541
    Pomógł: 55
    Ocena: 23
    Witam!
    Dolewajac oliwy do ognia nad Everami chcialbym dodac, iz widzialem 2 upsy tej firmy, ktore palily sie ZYWYM OGNIEM ! :-/ Pierwszy MP700 mial tak przylutowany przewod od akumulatora do wyprowadzenia z toroida, ze caly trafo sie spalil :-(
    W drugim (ST1400) spalily sie diody prostownicze w obwodzie ladowania aku. Laminat tez caly wyjarany. Serwis orzekl, iz sprzet jest nienaprawialny:-(
    Ogolnie rzecz ujmujac - modele serii ST, MP byly robione na podobnych plytach, niewiele sie w nich zmienialo, natomiast sposob wykonania pozostawial wiele do zyczenia - stad te "samozaplony" zywym ogniem.
    Nie wiem jak wygladaja i sprawuja sie upsy z nowej serii, z sinusem na wyjsciu - jeszcze nie trafil mi sie zaden na serwis, sam ogolnie ich unikam.
    W domu pracuje przy jednym kompie Orvaldi 600, przy drugim APC Back UPS Pro 1000. Wiadomo, ktory jest najlepszy... ;-) Do Orvaldiego takze nie mam zastrzezen.

    Pozdrawiam wszystkich uzytkownikow UPSow i zycze im dlugiej pracy na bateriach ;-)

    Piotr

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy opinii o UPS-ie Ever Eco 500 Pro oraz alternatywach na rynku. Użytkownicy wskazują na częste awarie modeli Ever, w tym problemy z tranzystorami IRFZ46 i IRFZ44, brak bezpieczników na akumulatorach oraz przypadki samozapłonów w starszych seriach Ever (MP, ST). Wskazuje się, że Ever Eco 500 Pro ma 3 lata gwarancji i jest produkowany w Polsce, jednak brak oprogramowania do komunikacji pod Linux jest wadą. Alternatywnie polecane są UPS-y Fideltronik (modele ARES 500, ARES 700, FTP500-02, F650Pro), które cechują się lepszą niezawodnością, niższymi kosztami eksploatacji i dłuższą żywotnością baterii. Rekomendowany jest także APC, lider rynku, z oprogramowaniem PowerChute, choć droższy. Poruszono kwestie techniczne dotyczące typów UPS-ów (Off-Line, Line-Interactive, On-Line), znaczenia mocy w VA i W, oraz konieczności doboru UPS-a z zapasem mocy około 30%. Dyskutowano o portach komunikacyjnych RS232 i USB oraz o kompatybilności i ładowaniu akumulatorów żelowych i kwasowych, w tym możliwości stosowania większych akumulatorów samochodowych i problemach z ich ładowaniem przez UPS. Wspomniano o praktycznych rozwiązaniach, takich jak podłączenie zewnętrznych akumulatorów, samodzielna budowa UPS-a oraz wykorzystanie UPS-ów do kas fiskalnych jako tania alternatywa. Wskazano na konieczność monitorowania temperatury i prądu ładowania akumulatorów, aby uniknąć przegrzania i uszkodzeń. W podsumowaniu, Ever Eco 500 Pro jest oceniany jako sprzęt o przeciętnej jakości z ryzykiem awarii, podczas gdy Fideltronik i APC są polecane jako bardziej niezawodne i lepiej wspierane technicznie.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA