logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Zmiana końcówek mocy w ELTRON 100U z KD503 na 2N5303 - regulacja punktu pracy?

viper2000 14 Wrz 2002 11:04 4421 21
REKLAMA
  • #1 42594
    viper2000
    Poziom 14  
    Posty: 156
    Ocena: 8
    Cześć. Mam drobne pytanie. Otuż chcę niedługo zmienić końcówki mocy w wzmacniaczu ELTRON 100U z końcówek kd503 na 2n5303.
    Zastanawiam się tylko czy przy tej zmianie nie będzie przypadkiem potrzebna jakaś regulacja np. ustawienie punktu pracy tej drugiej końcówki.

    Od razu dziękuję za pomoc

    Pozdrawia VIPER
  • REKLAMA
  • #2 42601
    TOMI
    Serwisant RTV
    Posty: 2278
    Pomógł: 128
    Ocena: 261
    A dlaczego chcesz je zmieniać, jeżeli one są bardzo dobre?

    Pozdrawiam
  • #3 42663
    viper2000
    Poziom 14  
    Posty: 156
    Ocena: 8
    bo mi się spaliły
  • #4 42665
    krzysiek
    Poziom 27  
    Posty: 1345
    Pomógł: 21
    Ocena: 81
    KD503 to debesciak :wink: ale 2N5303 to jest potwor 50A IC i 200 W mocy wnioski nasuwaja sie same
  • #5 42667
    viper2000
    Poziom 14  
    Posty: 156
    Ocena: 8
    i tak powinno być.

    poto przecież kupuje się wzmacniacze estradowe, aby denerwować sąsiadów.

    A tak apropo to 2n5303 są 20A.

    Pozdrawia Viper
  • REKLAMA
  • #6 42677
    krzysiek
    Poziom 27  
    Posty: 1345
    Pomógł: 21
    Ocena: 81
    tak tak byc moze ale w katalogu mam 50A acha po wymianie standardowa regulacja prad spoczynkowy :wink: a sa tranzystory 50A?bo w tym katalogu ktory mam sa nawet 500A o boze tak sie zgubic teraz sie przyjrzalem blizej :lol:
  • #7 42679
    viper2000
    Poziom 14  
    Posty: 156
    Ocena: 8
    z tego co piszesz mam rozumieć, że muszę ustawić prąd spoczynkowy na tym tranzystorze?.
    Jeśli tak to możesz mi wytłumaczyć jak to się robi?
  • #8 42693
    krzysiek
    Poziom 27  
    Posty: 1345
    Pomógł: 21
    Ocena: 81
    bardzo prosto choc kazdy robi to inaczej w kazdym razie wazne jest zeby na wyjsciu wzmacniacza napiecie bylo bliskie zeru co do pradu spoczynkowego to w kazdym wzmacniaczu jest inne moge poszukac jesli to cie interesuje i cos podpowiedziec
  • #9 42997
    viper2000
    Poziom 14  
    Posty: 156
    Ocena: 8
    jeśli byłbyś tak miły i powiedział mi jak to zrobić to byłbym bardzo wdzięczny
  • #10 43062
    viper2000
    Poziom 14  
    Posty: 156
    Ocena: 8
    mógłbyś mi tak przy okazji powiedzieć czym się ten prąs spoczynkowy ustawia i jak go mierzyć ( między co mam się podpiąć ).
  • #11 43495
    Mirek71
    Poziom 20  
    Posty: 477
    Ocena: 11
    Jesli chcecie wkladac takie olbrzymy to od razu zmiencie petle sprzezenia zwrotnego i zasilacz a moc podskoczy...
    Prad spoczynkowy reguluje sie potencjometrem montazowym a pomiar na rezystorze emiterowym ( ten rzedu 0,5 oma),ustawia sie na ok, 1-2 % pradu max.
  • REKLAMA
  • #12 43501
    TOMI
    Serwisant RTV
    Posty: 2278
    Pomógł: 128
    Ocena: 261
    Olbrzymy, olbrzymami, ale Uce tego 2N to tylko 80V z tąd max to 120W, no pozostaje jeszcze praca na 2 ohm.

    Pozdrawiam
  • REKLAMA
  • #13 43716
    leszczu
    Serwisant RTV
    Posty: 1195
    Pomógł: 29
    Ocena: 61
    ........a już nie wspomnę TOMI o gwardii elektrolitów w zasilaczu i transformatora chłodzonego olejem....ale jak szaleć to szaleć :wink:
  • #14 44183
    viper2000
    Poziom 14  
    Posty: 156
    Ocena: 8
    Do Mirka.
    Ok. 1-2% prądu maksymalnego. Ale skąd mam wiedzieć jaki jest ten prąd maksymalny ( przypuszczap, że chodzi o ustawienie i sprawdzenie najpierw tego max. prądu, ale czy wtedy nie spalą mi się końcówki mocy bo słyszałem, że końcówki 2N... są bardzo delikatne.)
    Chyba, że da się to jakoś zabezpieczyć ( ponoć można podłączyć na wyjście wzmacniacza żarówkę - ale nie wiem jakiej mocy i na jakie nap. - chyba 230V i 60W, ale nie mam pewności.)
    I proszę jeszcze o wsazówki odnośnie naoięcia spoczynkowego. Wiem, że na wyjściu ma być jak najbliższe zera, ale czy to też się reguluje tym samym potencjometrem.
  • #15 44445
    Mirek71
    Poziom 20  
    Posty: 477
    Ocena: 11
    Nie,nie probuj ustawiac pradu max. ! Ten parametr oblicza sie ze wzoru na moc P=I*I*R (prad do kwadratu razy impedancja kolumny)
    Napiecie nazwane przez Ciebie spoczynkowe powinno miescic sie w przedziale 0-50mV im mniej tym lepiej.Jesli sie go ustawia to potencjometrem mont. ale nie czesto go wzmacniacze maja.Czasami warto wymienic tranzystory we wzm. roznicowym na nowe jakies porzadne byle nie 307 lub cos w tym stylu.
  • #16 44478
    DWAserwis
    Poziom 29  
    Posty: 1776
    Pomógł: 1
    Ocena: 51
    Mirek71 napisał:
    Napiecie nazwane przez Ciebie spoczynkowe powinno miescic sie w przedziale 0-50mV im mniej tym lepiej.

    HAaa! im mniej tym większa klasa wzmacniacza " C " a może i " D " tym większe zniekształcenie TIM i inne horory. dobre wzmacniacze w klasie " A " mają prąd spoczynkowy ponad 1AMPER a jakiś czas temu miałem wzmachol 2 x 45Wat gdzie prąd zerowy był ustawiany na 8 Amper, trafo w nim było 300W i solidne zestawy elektrolitów, cóż klasa A - hiend
  • #17 44697
    viper2000
    Poziom 14  
    Posty: 156
    Ocena: 8
    tak ale teoretycznie ja mam trafo o wydajności 1,25A. Dlatego nie mam nawet jak tego tak ustawić.
  • #18 44699
    Mirek71
    Poziom 20  
    Posty: 477
    Ocena: 11
    dwaserwis napisał:
    Mirek71 napisał:
    Napiecie nazwane przez Ciebie spoczynkowe powinno miescic sie w przedziale 0-50mV im mniej tym lepiej.

    HAaa! im mniej tym większa klasa wzmacniacza " C " a może i " D " tym większe zniekształcenie TIM i inne horory. dobre wzmacniacze w klasie " A " mają prąd spoczynkowy ponad 1AMPER a jakiś czas temu miałem wzmachol 2 x 45Wat gdzie prąd zerowy był ustawiany na 8 Amper, trafo w nim było 300W i solidne zestawy elektrolitów, cóż klasa A - hiend

    Przepraszam,ale ja pisalem o napieciu a nie o pradzie spoczynkowym, z reszta zgadzam sie w 100%, klasa A-jest super ale zima :-)
  • #19 44700
    viper2000
    Poziom 14  
    Posty: 156
    Ocena: 8
    No to już chyba wiem wszystko co mi jest potrzebne - okarze się po mojej grzebaninie w tym wzmacniaczu.
    Mam jeszcze jedno pytanie, jak zabezpieczyć te końcówki mocy - czy można dać te żarówki ( czy to coś pomoże ).

    P.S. No a tak pozatym to ja nie dam rady robić sobie wzmacniacza klasy A.
    W tym wzmacniaczu mam wysokoszumne przedwzmacniacze i to już wszystko psuje.
  • #20 44704
    viper2000
    Poziom 14  
    Posty: 156
    Ocena: 8
    No napięcie to mi teraz pasuje. Bo co do prądu to mi coś nie grało, ale nie chciałem się nic odzywać bo ja to dopiero się uczę coś naprawiac.

    Dzięki za wszystko.

    Pozdrawia VIPER.
  • #21 44711
    Mirek71
    Poziom 20  
    Posty: 477
    Ocena: 11
    Na czas uruchamiania wzmacniacza wlacz w szereg zasilania tranz. mocy rezystory ok. 33-100 om aby je zabezpieczyc,zebys nie wyslal ich od razu do nieba w przypadku jakiegos stanu nieustalonego( tak jak Tremolo) :)
  • #22 44716
    viper2000
    Poziom 14  
    Posty: 156
    Ocena: 8
    ok. Dzięki serdeczne za pomoc.

    Pozdrawia Viper.

Podsumowanie tematu

✨ W dyskusji poruszono temat wymiany tranzystorów końcowych mocy we wzmacniaczu ELTRON 100U z modeli KD503 na 2N5303. Zwrócono uwagę, że po takiej zamianie konieczna jest regulacja punktu pracy, a konkretnie ustawienie prądu spoczynkowego. Prąd spoczynkowy reguluje się potencjometrem montażowym, a jego pomiar wykonuje się na rezystorze emiterowym o niskiej wartości (około 0,5 oma). Zaleca się ustawienie prądu spoczynkowego na poziomie około 1-2% prądu maksymalnego tranzystora, który można obliczyć ze wzoru P=I²*R (gdzie R to impedancja głośnika). Napięcie spoczynkowe na wyjściu wzmacniacza powinno być jak najniższe, najlepiej poniżej 50 mV. Wskazano, że nie należy próbować ustawiać prądu maksymalnego bezpośrednio, aby nie uszkodzić tranzystorów. Dodatkowo zasugerowano zabezpieczenie tranzystorów podczas uruchamiania poprzez włączenie rezystorów o wartości 33-100 omów w szereg z zasilaniem tranzystorów mocy. Poruszono także kwestie związane z parametrami tranzystorów 2N5303, które mają napięcie kolektor-emiter Uce około 80 V i prąd kolektora rzędu 20-50 A, oraz konieczność ewentualnej modyfikacji pętli sprzężenia zwrotnego i zasilacza przy zastosowaniu mocniejszych tranzystorów. Wzmiankowano, że wzmacniacze klasy A wymagają znacznie wyższego prądu spoczynkowego, co może być problematyczne przy ograniczeniach transformatora zasilającego.
REKLAMA