Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czarny ekran po zmianie procesora (K7S5A i Athlon XP 1700)

chybil 04 Gru 2007 08:55 2372 14
  • #1 04 Gru 2007 08:55
    chybil
    Poziom 9  

Witam,

zmieniłem w swojej płycie K7S5A ver 3.1 procesor z Durona 1000 na Athlona XP 1700.
    Niestety nowy procesor nie chodzi, tzn komputer się nie uruchamia, co prawda wiatraki chodzą, dyski startują etc, ale ekran monitora pozostaje czarny. Wgrałem nowego BIOS'a (HoneyX) ale to nie pomaga. Na ekranie kompletnie nic się nie wyświetla - nawet informacje o BIOSI'e. Po włożeniu starego procesora wszystko chodzi prawidłowo.

Czy przyczyną może być za słaby zasilacz 300W? Czy raczej procesor jest uszkodzony? Niestety nie mam gdzie go sprawdzić. Czy jeśli procesor jest uszkodzony to nie powinienem mieć chociaż jakichś sygnałów dźwiękowych z głośniczka systemowego?

Proszę o szybką odpowiedź bo mam 7 dniową gwarancję rozruchową i chcę szybko rozwiązać problem.

Pozdrawiam.

0 14
  • #2 04 Gru 2007 09:10
    Gienek
    Poziom 35  

Być może masz "stary" BIOS. Zresetuj BIOS, powinien pojawić sie obraz. Później w BIOSIe ustaw odpowiednie FSB.

0
  • #3 04 Gru 2007 09:24
    arcticice
    Poziom 10  

Przyczyna moze byc nieprawidlowa pamiec... nic o niej nie pisales... czasem pomaga chwilowe wyciagniecie baterii

1
  • #4 04 Gru 2007 09:27
    chybil
    Poziom 9  

Do tej pory miałem ustawione w BIOSie 100 mhz x 10.
    Jak rozumiem masz na myśli, że BIOS pamięta te ustawienie i stara się uruchomić nowy procesor z tymi właśnie ustawieniami. Ale czy szybszy procesor (athlon xp 1700) nie powinien się uruchomić z tymi wolniejszymi parametrami, działając oczywiście odpowiednio wolniej?
    Z tego co wiem ten procesor powinien chodzić na ustawieniech 133MHz x 11.

BIOS zresetuję jak tylko wrócę do domu.

EDIT

Odnośnie pamięci mam 2 x 256 mb ddr2 266mhz - pamięć ta chodzi prawidłowo ze starym procesorem. Jedyną rzeczą którą zmieniam jest procesor.

0
  • #5 04 Gru 2007 18:30
    chybil
    Poziom 9  

CMOS zresetowany. Procesor nadal nie działa. Wgrałem najnowszy BIOS firmowy ze strony ECS'a.
    Nic nie pomaga.

Macie może inne sugestie?

0
  • #6 04 Gru 2007 20:31
    Interno
    Poziom 21  

Witam!
    Odpuść sobie dalsze kombinacje na swojej płycie, Athlon XP 1.7+ powinien zaskoczyć automatycznie.
    Sprawdź koniecznie procka na innej płycie, dużo Athlonów 1,7 wykonanych w technologii 0,13µ było podkręcanych / ustal jakiego posiadasz?/.
    Na ogólnie dostępnych witrynach znajdziesz sporo informacji o swojej płycie i jej współpracy z A 1,7.
    Pamięci masz dobre, bywają problemy z 400.
    Pozdrowienia.

0
  • #7 04 Gru 2007 21:06
    szczepan99
    Poziom 12  

A może uszkodziłeś go (procka) przy wkładaniu. Każdy chyba wie jak łatwo jest je ukruszyć.

0
  • #8 06 Gru 2007 08:59
    chybil
    Poziom 9  

Problem leży pewnie w zasilaniu. Choć z analizy mocy wynika że ten procesor spokojnie powinien działać.

0
  • #9 06 Gru 2007 10:28
    jonnyB
    Poziom 15  

Witam
    Nie podałeś jaką masz wersję płyty. Wg. manuala K7S5A ver. 1.1 obsługuje procesory: Athlon/Duron natomiast K7S5A ver. 3.1 odpowiednio: AthlonXP/ Athlon/Duron.
    Pozdrawiam

0
  • #10 06 Gru 2007 10:37
    chybil
    Poziom 9  

K7S5a v3.1 - taka jest naklejka na płyvie głównej, jednak w programie który pozwala przeglądać szczegóły komputera widnieje ver 1.0. Prawdopodobnie 1.0 odnosi się do czegoś innego ale tu pewności nie mam.
    Poszukam Athlona bez XP.

Łukasz

0
  • #11 06 Gru 2007 10:59
    jonnyB
    Poziom 15  

Witam
    Gdy uruchomisz płytę na Duronie zatrzymaj POST na samym początku (wciśnij PAUSE na klawiaturze) a na dole ekranu powinien pojawić sie długi ciąg znaków cyfrowo-literowych zaczynający sie datą wgranego biosu. Wrzuć to na forum. Pomoże to zidentyfikować płytę.
    Pozdrawiam

0
  • #12 06 Gru 2007 11:00
    struna
    Poziom 17  

A czy stary proc chodzi? Jak tak to wgraj nowszego biosa. I wtedy zarzuc nowego proca. Bo byc moze masz bardzo stary bios tak jak Gienek napisal.
    Byly dwie wersje Athlonow XP 1700+, a o tym nikt nie napisal na rdzeniu Palomino i Thoroughbread. Byc moze maszdrugiego i bios napewno nalezy zrobic. Jedne byly na zielonym laminacie drugie na brazowym.
    I jeszcze jest naklejka na kosci biosu. Napisz jaki tam masz numerek.

Pozdrawiam

0
  • #13 06 Gru 2007 11:15
    chybil
    Poziom 9  

Odnośnie BIOSA to próbowałem 5 różnych wersji: oficjalne, HonneyX, Cheepo Bios, najnowsze i troszkę starsze. Na rzadnej nie chodzi.
    Athlon XP 1700 mam Thoroughbready.

Płytę zidentyfikuję po powrocie do domu.

0
  • #14 06 Gru 2007 11:48
    zbyha
    Poziom 16  

Spróbuj na chodzącym Duronie wejść w bios i ustawić najniższe taktowania dla procka i pamięci, a potem zamienić na Athlona.
    Płyta nawet w wersji 1.0 z najnowszym biosem "chodzi" maksimum na Athlonach XP 2400.

Dodano po 2 [minuty]:

Obejrzyj jeszcze kondensatory na płycie w pobliżu procka - czy nie są popuchnięte.

0
  • #15 06 Gru 2007 19:17
    chybil
    Poziom 9  

Witam,

procesor sprawdzony ponownie na płycie sprzedawcy nie działa. Na szczęście sprzedawca okazał się uczciwy tak więc pieniądze odzyskałem. Szkoda tylko straconego czasu.

Nauka z tego taka że trzeba takie rzeczy sprawdzać od razu przy zakupie a nie dopiero w domu.

Pozdrawiam,

0