Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Buczenie ! Kit avt2807 Miniodbiornik CB

Lucki 15 Dec 2007 01:13 5088 4
    Lucki
    Level 21  
    Witam. Dzisiaj zakupiłem tego kita, złożyłem do kupy, podłączyłem pod aku w aucie i .... słychać straszne buczenie. Przeniosłem układ do domu i jest tak samo. Niekiedy słychać jakieś trzaski i gdzieś daleko w tle jakąś rozmowę ( nie jest to na pewno rozmowa na kanale CB tylko przypuszczam stacja radiowa - czeska ). Troszkę poczytałem na ten temat i dodałem udogodnienia które avt zalecało. Dalej jest tak samo. Gdzie szukać przyczyny co wymienić ?
    Pozdrawiam

Przeniosłem z Początkujący Serwisanci. [Mirek Z.]

Dodano po 2 [godziny] 27 [minuty]:

p.s
    Mam jeszcze jedno pyt. czy jak np nikt w promieniu ok 500m ode mnie nie nadaje to czy słychać powinno być szelest ? Bo jak pokręciłem potencjometrem od ustawiania szumów to warkot znikł. Ale z głośnika już nic sie nie wydostaje. Jutro wsadzę układzik do auta i pojadę do miasta zobaczymy...:D
    maciejjank
    Level 13  
    Spróbuj scuelch (czyt. Skłesz) wyciszenie szumów.
    grau
    Level 9  
    Wiem, że moja odpowiedź jest nie na czasie, ale sam kilka dni temu szukałem podpowiedzi na temat kitu AVT2807 i ... były tu na forum same stare informacje.

Tak więc ...
    Niedawno kupiłem i właśnie złożyłem to maleństwo, i ... działa. Wersja płytki 3.0 Jestem mocno zaskoczony. Tego typu układy często zawodzą a przy braku odpowiednich narzędzi i wiedzy naprawa praktycznie jest niemożliwa.

Ważne informacje dotyczące kitu. W opisie kitu jest kilka nieścisłości.
    Na rysunkach jest ok z jednym wyjątkiem - są dwa kondensatory o tym samym symbolu - nie można się jednak pomylić - jeden jest monolityczny a drugi elektrolityczny.

O jeden kondensator w paczce miałem za dużo - nieco konfudujące dla początkującego elektronika. :)

W miejscu zworki proponowany jest dławik (cewka wkręcanym rdzeniem jest tylko na fotografii - nie ma jej w zestawie, choć na płytce są otwory pod jej montaż). Na płytce jest kilka otworków dla niego - montujemy do ścieżki i do masy (w masie do wyboru pięć otworków - widać to wyraźnie) Dławiki oznaczone paskami w systemie niemieckim - na forum znajdziecie legendę bez trudu.

Zastanawiałem się chwilkę jak wlutować układ US1 TA7358 - należy to zrobić ścięciem do symbolu na płytce US1.

Kłopotliwe nieco jest podłączenie anteny.
    W płytce mały otworek na skraju. Dla testów wlutowałem tu drut miedziany 5,5 metra - zadziałało. Działa także z anteną CANVA - w płytkę wlutowałem 1cm drutu miedzianego i do niego potem przylutowałem koniec oryginalnego kabelka od anteny. To oczywiście tylko prowizorka - na moment. Docelowo chcę zamontować gniazdo w obudowie układu.

Wrażenia
    Dźwięk - w odległości od nadawcy do jednego kilometra dźwięk jest znakomity - nawet na tym maleńkim głośniczku. Nie mam jednak porównania z innymi urządzeniami tego typu.

Redukowanie szumów - potencjometrem. Grube trzaski znikają.
    Cała reszta różnych innych dźwięków nie jest już filtrowana (w szczególności te wyższych częstotliwości), ale nie są one tak męczące jak te niespodziewane "pryknięcia".

Po całej serii negatywnych komentarzy byłem pełen obaw.
    Jak widać niepotrzebnie.

W najbliższej przyszłości dołożę jeszcze krótki komentarz z testów, z jakiej odległości udaje się zrozumieć nadawcę.
    pawel_na_chwile
    Level 11  
    Podłączam się pod temat, otóż 2 tygodnie temu kupiłem to ..... bez niecenzuralnych słów i był to mój błąd, po pierwsze przed zakupem nie czytałem co piszą inni nieszczęśliwi posiadacze na forum o tym układzie, mój mimo że wersja poprawiona i tak nie działał. Buczał, wzbudzał się, kiepska selektywność, mizerny zasięg. Wymiany dławików w przedziale od 1uH d0 10uH nic nie dały, dopiero po wlutowaniu filtru 7x7 228 udało mi się coś odebrać. Dźwięk był słaby i mocno zniekształcony, do tego do ustrojstwo potrafiło się nagle wzbudzić. Zrobiłem test z fabrycznym CB i zasięg mnie oszołomił, żona nadawała z samochodu oddalonego o około 300m no i coś słyszałem, tylko było ciężko zrozumieć, dodam że eksperymentowałem, z drutem, anteną ramową opisaną w kicie i fabrycznymi antenami CB President i Hustler, efekt ten sam totalna lipa, w ogóle dodam że nie mogłem zestroić anteny z tym czymś, dopiero jak usiadłem i policzyłem obwody ukazał się błąd na błędzie. Po pierwsze kondensatory C2 i C4 były 22p, a ja obliczyłem że mają mieć 33p, to samo z kondensatorem C8 ma 27p a mi wyszło także 33p. Wymieniłem te elementy według moich obliczeń i cud radio na kawałku drutu około 0,5m zaczęło odbierać zniekształcony sygnał od mobili. Dodam że mieszkam w odległości około 0,5km od drogi krajowej 11 a tam cały czas jest ruch i radio nie milknie. Następnie doczytałem na forum o połączeniu obudów wszystkich 3 kwarców do masy, tak zrobiłem, radio zaczęło dawać mniej zniekształcony dźwięk. Mam zasięg na presidencie około 2km tylko dalej walczę z wzbudzaniem się tego ustrojstwa, jak i to rozwiążę to przedstawię, jednak nie polecam tego kitu początkującym radioamatorom, można nerwy stracić :D

Dodano po 5 [godziny] 38 [minuty]:

Dziś dokładnie 15minut temu zakończyłem moje boje z kitem AVT2807, radio działa, odbiera czysto zarówno na antenach fabrycznych jak i na kawałku miedzianego drutu. Zasięg zależy od anteny, mi się udało w otwartej przestrzeni, na antenie hustlera wyciągnąć około 2,5km. Nadawane było z fabrycznego radia z samochodu, i po przejechaniu około 2km dźwięk był silny i wyraźny, po następnych 0,5km zaszumiony ale bez problemu dało się zrozumieć co kto mówi, po 3km sygnał całkowicie zanikł. Samochód jechał polną drogą, nie ma tam ani zabudowań, ani lasów. Układ nie wzbudzał się nawet jako tako działał układ redukcji szumu. Już mówię co poprawiłem, tak jak pisałem wcześniej zamiast dostarczonych kondensatorów C2, C4, C8 wstawiłem z demontażu kondensatory 33p, do tego wszystkie obudowy kwarców, X1, X2, X3 podłączyłem do masy (dolutowałem do obudowy kawałki drutu, płytka V3.0 ma nawet dodatkowe otwory aby połączyć te obudowy do masy). Dalej zamiast dostarczonego dławika zastosowałem filtr serii 7x7 typu 228, pomiędzy kondensator C18 a nóżkę 10 TDA1083 wlutowałem rezystor SMD 1k. Wszystkie zmiany naniosłem na schemat który jest w załączniku. Po tych przeróbkach zestaw ruszył i odbiera czysto i wyraźnie. Z zauważonych wad to nadal słabo działający układ redukcji szumu, ale da się przeżyć, układ odbiera to co jest nadawane na kanałach 17 - mocno zniekształcone, 18 - da się zrozumieć co kto mówi, 19 - czysty odbiór, 20 da się zrozumieć, 21 - pojawia się warkot. Tyle że przy tej przeróbce trzeba zestroić układ kręcąc rdzeniem filtru 228, no i co za tym idzie, w odległości około 2-5m od nadajnika, przy nadawaniu, następuje sprzężenie i głośny pisk w głośniku. Mój zestaw już działa, zawsze dodatkowa wiedza zdobyta, a może moje rady pomogą innym którzy zdecydują się na kupno i budowę tego zestawu. Zbudowany odbiornik z uwagi na niewielkie wymiary, chcę zamontować przy motorze, zobaczymy jak się sprawdzi bo ma on tylko jedną wielką zaletę nad fabrycznymi radiami, jest mały i nie przypomina CB więc amatorzy cudzej własności nie powinni na niego zwracać uwagi.

Zamykam.
    Dar.El