logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Klejenie głośnika Tonsil 20/40 - jaki klej do cewki i membrany?

Pele133 14 Gru 2007 23:18 6947 18
REKLAMA
  • #1 4588681
    Pele133
    Poziom 16  
    Posty: 237
    Pomógł: 3
    Ocena: 5
    Witam,

    mam do regeneracji głośnik Tonsil 20/40 i mam takie pytanie, czy można cewkę z membraną i zawieszenie skleić klejem silikonowym (do pistoletu) ??? czy trzeba jakiś specjalny klej ?

    Pozdrawiam.
  • REKLAMA
  • #2 4588686
    adaskyn
    Poziom 11  
    Posty: 20
    Pomógł: 1
    Nie wiem czy akurat silikonowym da radę, ale butaprenem mozna.
  • REKLAMA
  • #3 4588720
    Antylopa
    Poziom 12  
    Posty: 38
    Ja kleiłem, czyli można, tylko potem można mieć problemy z wycentrowaniem :P :P :P :P
  • #5 4588786
    macio8888
    Poziom 22  
    Posty: 701
    Pomógł: 12
    Ocena: 18
    Ja kleiłem klejem polipropylenowym uniwersalnym do styropianu. Pisało na nim, że schnie 24h. Potrzebował ok. 3 dni do całkowitego wyschnięcia. Potem wyjechałem wiec głosniki lezały łącznie ponad 2 tygodnie i musze powiedzieć, ze trzymaja sie super. Grają już jakies 3 lata:)
  • REKLAMA
  • #6 4589096
    Pele133
    Poziom 16  
    Posty: 237
    Pomógł: 3
    Ocena: 5
    A zawieszenie też skleić butaprenem ?
  • #7 4589138
    Pawel S.
    Poziom 39  
    Posty: 4659
    Pomógł: 386
    Ocena: 124
    w starych tonsilach wiekszosc karkasow jest papierowa wiec mozna stosowac kleje wikolowe. przy karkasach aluminiowych lub innych tworzywach dobrze sprawdzaja sie kleje epoksydowe (pamietaj o tym ze polaczenie musi byc sztywne)
    do klejenia resorow i zawieszenia gornego najlepszy okazuje sie butapren ;)
  • #8 4590788
    parish
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 1259
    Pomógł: 118
    Ocena: 31
    tak jest, kleje wikolowe, jak również klej chyba najlepszy z możliwych jakie kiedykolwiek stosowałem, czyli PATTEX do materiałów drewnianych i drewnopodobnych. to jest też klej wikolowy, z tym, że dużo mocniejszy. o wiele lepsze złączenie membrama - cewka. polecam, dostępny w większości sklepów technicznych.
  • REKLAMA
  • #9 4590896
    _mazur_
    Poziom 14  
    Posty: 158
    Pomógł: 1
    ja regenerowalem glosniki nie tylko na swoje potzreby ale i innych . zawsze uzywalem budaprenu i do tej pory nie narzekam

    pozdro
  • #10 4591112
    Ptolek
    Poziom 36  
    Posty: 3224
    Pomógł: 318
    Ocena: 271
    Do łączenia cewki z membraną należy używać klejów o dużej twardości. Najlepiej byłoby użyć kleju epoksydowego.
  • #11 4592995
    Pele133
    Poziom 16  
    Posty: 237
    Pomógł: 3
    Ocena: 5
    A propo, gdzie można kupić klej epoksydowy ?
  • #12 4593283
    Ptolek
    Poziom 36  
    Posty: 3224
    Pomógł: 318
    Ocena: 271
    W sklepie z artykułami gospodarstwa domowego, w budowlanych itp. Szukaj pod nazwą Distal lub Epidian. Polecam Distal Rapid, bo zwykły schnie tydzień... Czasem używam opalarki, w celu przyspieszenia procesu wiązania spoiny. Zamiast 3 dni schnie 3 minuty.
  • #13 4593372
    Pawel S.
    Poziom 39  
    Posty: 4659
    Pomógł: 386
    Ocena: 124
    ja kupilem taki 2 skladnikowy o dlugim czasie schniecia i schnie dobe. szybkowiazace schna pare godzin. sa tez odmiany odoprne na duze obciazenia rzedu 300kg
  • #14 4595822
    szczurek102
    Poziom 12  
    Posty: 32
    Ktoś powiedział klej polipropylenowy, dobre sobie - jest taki?
    Raczej poliuretanowy.
    Każde połączenie wymaga innej spoiny.
    Np. połączenie cewka-membrana powinno być wolne od wad takich jak naprężenia własne i wiele jeszcze innych warunków musi spełniać spoina w tym konkretnym przypadku jak chociażby duża rezystancja termiczna.
    Sklej to przy użyciu minimum epidianu 53.
  • #15 4595858
    Pawel S.
    Poziom 39  
    Posty: 4659
    Pomógł: 386
    Ocena: 124
    Cytat:
    Ktoś powiedział klej polipropylenowy, dobre sobie - jest taki?
    osobiscie nieznam takiego. sa polimerowe i poliuretanowe...
  • #16 4599436
    szczurek102
    Poziom 12  
    Posty: 32
    Klej polipropylenowy byłby najgorszym z możliwych do wymyślenia, ponieważ jest poliolefiną w związku z czym związanie go z czymkolwiek bez specjalnej aktywacji np. chromianem potasu czyli metodą chemiczną lub metodą wysokonapięciowych przebić, czego efektem jest rozerwanie "czasowe" wiązań łańcuchowych tej wrednej (nieaktywnej do nowych połączeń) materii.
  • #17 4599535
    Pawel S.
    Poziom 39  
    Posty: 4659
    Pomógł: 386
    Ocena: 124
    oooo nawet i chemika mamy na forum ;)
  • #18 4625989
    Pele133
    Poziom 16  
    Posty: 237
    Pomógł: 3
    Ocena: 5
    No to jaki mi klej poradzicie do klejenia tych głośników, butapren czy epoksydowy ?
  • #19 4626007
    Pawel S.
    Poziom 39  
    Posty: 4659
    Pomógł: 386
    Ocena: 124
    i ten i ten. polaczenie karkasu cewki z membrana musi byc sztywne. a zawieszenie i resor do kosza kleisz butaprenem

Podsumowanie tematu

✨ Do regeneracji głośnika Tonsil 20/40 zaleca się stosowanie klejów o odpowiedniej twardości i właściwościach mechanicznych. Do klejenia cewki z membraną najlepsze są kleje epoksydowe, np. Epidian 53 lub Distal Rapid, które zapewniają sztywne i trwałe połączenie odporne na naprężenia i wysoką temperaturę. Kleje epoksydowe dostępne są w sklepach budowlanych i gospodarstwa domowego. Do klejenia zawieszenia i resoru górnego polecany jest butapren, który dobrze sprawdza się przy materiałach papierowych i elastycznych. Kleje wikolowe, takie jak Pattex do drewna, również są skuteczne przy karkasach papierowych. Klej polipropylenowy jest niewłaściwy ze względu na słabą adhezję i właściwości materiału. Klejenie silikonem do pistoletu nie jest zalecane ze względu na trudności z wycentrowaniem i niewystarczającą sztywność połączenia. Połączenie cewka-membrana musi być sztywne i odporne na naprężenia mechaniczne oraz termiczne, dlatego wybór kleju epoksydowego jest optymalny, natomiast butapren stosuje się do elastycznych elementów zawieszenia.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA