Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Różnice w trafopowielaczach (Panasonic Alpha3)

szel 20 Gru 2007 22:41 2532 8
  • #1 20 Gru 2007 22:41
    szel
    Poziom 20  

Wysiadł trafopowielacz w Panasonic-u TX-28A2C chassis Alpha3. Orginał: TLF15548F. Prawdopodobne odpowiedniki to:HR7294 i HG2748. Polecono mi w sklepie także jako odpowiednik HG2748 P. Po wymontowaniu orginału z płyty okazało się, że HG2748 P nie posiada wyprowadzenia 11 od potencjometrów.
    Czy może HG2748 P pracować jako zamiennik TLF15548F pomimo braku wyprowadzenia 11?
    Czym różnią się trafopowielacze z literką P od tych bez tej literki?
    Załączam fragment schematu odchylania.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic885720.html - p.4 i p.6. Poprawiłem. [obcy7]

0 8
  • #2 20 Gru 2007 22:50
    msgow
    Poziom 27  

Witam
    Połączenie pewnie jest wykonane wewnątrz trafa.
    Nóżka 11 z 8 czyli +B
    Pozdrawiam.

0
  • #3 21 Gru 2007 12:27
    szel
    Poziom 20  

Ale nie można sprawdzić. Trafo może nie być zamiennikiem. Odchylanie startuje tylko z żarówką włączoną w obwód zasilania +B . Bez żarówki leci bezpiecznik 1A istniejący w tym obwodzie (150V).

0
  • #4 21 Gru 2007 19:22
    psooya
    Poziom 36  

HOT sprawny?? kondki w kolektorze sprawne ?? HOT omomierzem zmierz nie diodomierzem.
    Pozdrawiam

0
  • #5 22 Gru 2007 10:31
    szel
    Poziom 20  

Tranzystor końcowy linii sprawny, nawet podmieniłem do sprawdzenia. Z żarówką 100W obraz zawężony o około 1/3 części obrazu w poziomie i widać poduszki. W pionie pełny.

0
  • #6 22 Gru 2007 12:10
    psooya
    Poziom 36  

Kondki w kolektorze sprawne ?? układ modulatora (diody i kondki) sprawne?

Dodano po 2 [minuty]:

Żarówka bardzo świeci? Jaki masz pobór prądu przez trafo? Może faktycznie leży trafko ale warto sprawdzić wszystkie możliwości. Jeśli wszystko działa poprawnie to wykluczam przeciążenie jakiegoś napięcia wychodzącego z trafa (zasilanie pionu tip). Sprawdź dokładnie kondki i diody. Jeśli wszystko będzie OK to jeszcze mogą być walnięte cewki odchylania poziomego :-) .
    Pozdrawiam

Dodano po 1 [minuty]:

Jeszcze zobacz elektrolity w zasilaniu drivera H oraz jak istnieje w bazie HOTa

Dodano po 4 [minuty]:

Zobacz czy możesz odłączyć cewki H. Jeśli możesz i trafo będzie zasilane dalej to w ten sposób zobaczysz czy to cewki pobierają za dużo prądu czy trafo. Tak popatrzyłem na ten fragment schematu i wygląda na to że można.

0
  • #7 22 Gru 2007 20:35
    szel
    Poziom 20  

Jest wmontowany nowy trafopowielacz HG2748P. Żarówka ledwo się żarzy. Po odłączeniu cewek żarówka świeci znacznie jaśniej. Pion zasilany jest z przetwornicy. W miejsce 210V jest 100V. Zauważyłem problemy w układzie korekcji i regulacjii szerokości. Na wyprowadzeniu 5 scalaka korekcji było brak napięcia. Uszkodzony R751. Po odłączeniu tego wyprowadzenia jest około 17V. Po wymianie i scalaka teraz regulacje działają. Obraz dalej zbyt wąski. Załączam większy fragment schematu TV.

0
  • #8 23 Gru 2007 08:31
    psooya
    Poziom 36  

Najprawdopodobniej coś to trafo jest inne i być może ma pozamieniane wyprowadzenia od strony pierwotnej.

Dodano po 4 [minuty]:

A jak inne napięcia z trafa np. żarzenia ? być może jest za duże WN co powoduje zmniejszenie obrazu. Spróbuj zamienić nogi trafa. Zauważ skoro masz na +B 150V a pomiary podają ci 100V to znaczy że odejmują ci się napięcie. Coś trzeba by pozamieniać po stronie pierwotnej.

Dodano po 35 [sekundy]:

Zamień piny między +B a kolektorem i zobacz

0
  • #9 29 Gru 2007 14:28
    szel
    Poziom 20  

Okazało się, że powodem tego całego zamieszania była dioda D551 prostująca +210V. Na przyrządzie sprawna i prostująca napięcie. Odłączanie tej diody od trafa linii powodowało dalszy wzrost prądu linii i tylko nieznaczny przyrost innych napięć wychodzących z trafa. Dopiero wymiana tej diody ujawniła jej wadę i odbiornik uzyskał poprawną szerokość obrazu. Teraz zauważyłem,że jest to częsta usterka w stopniu linii tego chassis. Załączam jeszcze rysunek trafopowielacza HR - może się komuś przyda.
    Dodam tylko, że numeracja wyprowadzeń orginału na płycie głównej jest w odwrotnym kierunku, czyli w lewo od 10-tki (patrząc od strony lutowania).

Dzięki za pomoc.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo