Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przechowywanie subbasów w garażu ?/Zasilanie mniejsza moca ?

23 Gru 2007 16:41 2118 15
  • Poziom 24  
    Witam.
    Mam sobie zamiar kupic subbasy estradowe na głosnikach celestion tylko że mam drobny problem z miejscem, musiałbym je trzymać albo w garażu gdzie nie ma ogrzewania albo w piwnicy gdzie jest troche wilgoć (postawiłem tam jakiegoś uszkodzonego wzmacka to lekko nadrdzewiał po pół roku jak znalazłem czas zeby go obadać :D ) i papier toaletowy który tam sobie stoi do wycierania rąk jest lekko wilgotny ale nie zbyt mocno... wiec wniosek że panuje tam lekka wilgoć, z temperatua już jest lepiej sądzę że nie zchodzi poniżej 0. Tak wieć czy w takich warunkach moge przechowywać kolumny basowe (same niskie tony) , oczywiście chodzi czy głosniki sie nie sypną od tego albo coś... ? Bo tak na zdrowy rozum to chyba moge bo na imprezach plenerowych takie sprzęty są narażone na większe zmiany temperatur, deszcze, wilgoc i te bajery ... nie wspomnę że jeszcze pracują podczas tych niesprzyjających warunków. Piwnica czy garaż bedzie dla nich mniejszym złem ?
    Pytanie nr.2 troszke z innej beczki. Jak mam subbas 400 w RMS/800peak na orginalnym głosniku celestion 18', dobrze fabrycznie zestrojony, i jego efektywność wynosi około 101 (lub 103 w innym zródle) to czy dam rade coś z nim zdziałać na małej sali ze wzmackiem 100w - potrzebuje na 1 -2 imprezy urzywać go w takiej konfiguracji. Impreza to jest zwykła 18nastka i wczesniej grałem tam dla znajomego jako 'ratunek ostateczny' z subem na stx27cm domowym i tym wzmackiem pod niego ( góra to Midltony 170.. wiem że to domowy sprzęt ale sala jest tylko na 120 ludzi...) i powiem że nie wiele brakowało do ideału, nikt nie mówił że jest za cicho w każdym razie. Tak wiec czy z tą kolumną bedzie te troszke lepiej niż z tym stx( on ma w najlepszym wypadku 94dB... ale to juz naprawde w wąskim pasmie..) bo teoretycznie to co chcem kupic powinno go podbić na głowe - teoretycznie ze 3 razy głosniej :D jednak słyszałem że głosnik sie musi rozbujać i cos takiego .... przypomne że są one na 18' głośnikach.
  • Poziom 25  
    Myślę że na estradzie dużo bardziej dostają w kość i garaż im nie zaszkodzi :) w końcu to sprzęt do zadań profesjonalnych :) Kiedyś miałem taki przypadek że koleś jak mi wiózł moje paczki z imprezy to mu deszcz nalał na membrany i do drivera "do pełna" bo wiózł je głośnikami do góry. Minę miałem pewnie bezcenną jak to zobaczyłem. Ale skończyło się na suszeniu na kaloryferze i paczki graja do dziś bez zarzutu (są na beymach). Oczywiście koleś ostatni raz dostał moje paczki.
    Do drugiej kwestii - w tym wypadku liczy się impedancja głośnik-wzmak, możesz śmiało grać bo ten domowy 100W może napewno uciągnąć 8R. A co do rozbujania - heheheheheh nie wiem kto wymyśla takie teorie :)
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 28  
    Membrana jest z papieru co sie dzieje z papierem który długo jest wilgotny porostu traci wytrzymałość a na mrozie sie nic mi nie dzieje wiec polecam baraż
  • Poziom 32  
    Przy takiej wilgoci po tylku dostaja tekstylne zawieszenia. Poprostu potem pekaja. Wilgoc zawsze i wszystkiemu szkodzi.
  • Poziom 43  
    Witam. Wszelkiego rodzaju sprzęt elektroniczny ( producenci zawsze takie informacje umieszczają w instrukcjach obsługi) powinno się przechowywać w pomieszczeniach suchych, o wilgotności nie przekraczającej 80% i temp. pokojowej, ok.20*C. Lepiej przechowywać sprzęt, a zwłaszcza kolumny w zimnym ale suchym garażu niż w wilgotnej piwnicy, a jeszcze lepiej po prostu w domu. Pamiętaj o tym aby po przemieszczeniu sprzętu z zimnego lub wilgotnego miejsca do pomieszczenia ciepłego i suchego odczekać ok. 20-30 minut- zanim go uruchomisz. Wilgoć to największy wróg sprzętu elektronicznego, oprócz oczywiście nieodpowiedzialnego pseudo-nagłośnieniowca.

Na pewno lepiej i głośniej pod tym wzmakiem zagra skuteczniejszy Celestion.

Nie znam pojęcia "rozbujania głośników".

Jeśli ten" wzmacniacz 100w" to domówka, to szkoda go na imprezy- kolejnej może nie przeżyć. na pewno lepszy byłby koniec mocy.

Pozdrawiam.
  • Poziom 16  
    Oczywiście nie trzymaj kolumn tam gdzie wilgoć, już lepsze dla nich są niskie temperatury, na czas zimy możesz je czymś zabezpieczyć, przede wszystkim z przodu, tam gdzie są membrany. Ja osobiście położyłbym te subbasy - nie wiem z czego masz podłoże w garażu (zakładam, że z betonu), ani nie wiem jak one wyglądają, ale położyłbym na podłożu ze 2 deski w pewnej odległości od siebie, na te deski możesz dać coś izolującego (żeby kolumnom nie było zimno od podłoża :D ), a same kolumny położyłbym na tylnych ściankach na tych deskach, tak żeby membranami były zwrócone w górę (Jeżeli z tyłu kolumny mają coś wystającego to ułóż tak, aby te dechy wyrównały - na pewno wiesz o co biega. Tu chodzi o to, żeby ciężar kolumny, nie opierał się np. tylko na gnieździe głośnikowym, ale na całej tylnej ściance) . Wtedy na tą przednią ściankę możesz dać jakąś folię, na to jakiś stary niepotrzebny kocyk. Te rzeczy na pewno zaizolują i spowodują, że do samych głośników, nie będzie docierać ujemna temperatura. Jeżeli pomogłem kliknij pomógł :)

P.S Jeżeli usłyszysz w pogodzie, że ma być ostry mróz, to lepiej przenieś je na kilka dni do domu, przecież -30 stopni w Polsce to rzadkość :)

Pozdrawiam!
  • Poziom 16  
    dj-MatyAS nie wiem o co Ci chodzi, przecież mówię o zabezpieczeniu przed zbyt niską temperaturą, a Ty się naśmiewasz. Rozumiem, że jesteś z Warszawy i nie masz pojęcia o rolnictwie, ale jeśli mówią w pogodzie, że ma być niska temperatura (a jest wczesna wiosna i niektóre rośliny dopiero zaczynają rosnąć) to rolnik wiadomo, że nie zostawi np. swoich ogórków na pastwę losu, po to aby w przyszłości nic nie zarobić i przykryje je agrowłókniną, aby nie zmarzły w nocy!!! I ja właśnie mówię o zabezpieczeniu, a ty pisząc o "popielniczce" nic nie wnosisz do tematu. Wiadomo, że zima nie będzie cały rok, a w garażu raczej trudno o skrajnie niskie temperatury. Rozumiem, że gdybyś Ty nie miał miejsca w domu, ani w garażu czy tam w piwnicy, to trzymałbyś kolumny na dworze, bo przecież sprzęt estradowy powinien być przystosowany, do zmiennych warunków pogodowych. Ale jeśli mieszkasz w bloku to dwór raczej odpada, no chyba, że do poręczy balkonu przykujesz długi łańcuch i w kolumnach dorobisz haczyki i przykujesz je do balkonu, aby nikt ich nie zwędził. Niestety to i tak nie będzie dobre rozwiązanie, bo jacyś miejscowi z pewnością rozwalą ten sprzęt... Naprawdę żal, ja w przeciwieństwie do Ciebie daję gotowe przykłady i pomysły, a nie naśmiewam się z innych! Pozdrawiam!

P.S. A co do Twoich praw fizyki to tu bym się zastanowił... Piszę o ogórkach i o rolnictwie, bo może wtedy zrozumiesz istotę zabezpieczenia czegoś przed zbyt niską temperaturą, chociaż wątpię żebyś rozumiał tego nie rozumiał... Nie obraź się!
  • Poziom 24  
    hehe jak już mowa o ogórkach to wiesz dlaczego te przykryte orórki nie zamarzna?bo ziemia ma dodatnią temperature.Ale miejsza o to :)
    Do rzeczy.Sam mróz nic głośnikom nie powinien zrobic.Zrób tak jak radzono wcześniej czyli połóz na tylnej sciance na jakichs deskach lub nawet na stole bo jak połozysz bezposrednio na betonie to scianka moze naciągnac wilgoci.Przednia ścianke natomiast szczelnie nakryj folia i powinno być ok.nie widzę sensu w kładzeniu jakichś tam koców bo temperatura w paczce i tak spadnie.Tu chodzi przede wszystkim o wilgoć.
  • Poziom 16  
    Dokładnie o to mi chodziło z tymi deskami. Z samochodu, który wjedzie do garaży zimą, może, a raczej na pewno odpadnie śnieg, który często jest z zawartością soli, a to jakby podpłynęło pod kolumnę, to nie dość że nawilgnie, to na pewno coś tam jeszcze ta sól wyrządzi jakieś szkody, a jak wiadomo sól jest żrąca i może coś z obiciem kolumny złego zrobić, jakieś odbarwienie czy coś... (nie znam się na chemii zbyt dobrze)
  • Poziom 16  
    Ja też nie dążyłem do żadnej kłótni, ani nic w tym stylu - faktycznie trochę się uniosłem (Twoje porównanie do popielniczki można by powiedzieć trochę mnie wnerwiło, może dlatego, że była już późna noc :D). A pomysł żeby umieścić kolumnę membranami do góry jest tylko po to, żeby łatwiej było to przykryć... A kocyk po to żeby wchłonął najwyżej tą wilgoć, która miałaby dostać się pod tą folię i przy okazji te rzeczy zabezpieczą przed opadającym kurzem... ale dobra - nie róbmy z forum o elektronice jakiejś śmiesznej dyskusji... :D

Pozdrawiam dj-MatyAS i życzę udanego sylwestra!

P.S A Kraków mam wpisany, bo jestem tam zameldowany na stałe, ale czasowo mieszkam w Zawierciu. :D Nigdy nie byłem w Warszawie, z chęcią bym pojechał, ale jakoś nie mam nigdy okazji... :D
  • Poziom 32  
    To z ogorkami to panowie jak z ludzmi - chodzi o temp rzeczywista i odczuwalna (wiatr, opad itd). Zapomnij o pomysle z garazem bo zniszczysz sprzet.
  • Poziom 17  
    Mam pomysł może je grzać jakimś słabym prądem np. zasilaczem DC