Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

THOMSON ICC17

heniek 44 27 Dec 2007 19:09 2095 6
Wago
 • #1
  heniek 44
  Level 11  
  Proszę o pomoc w rozszyfrowaniu typu telewizorka i ewentualnie usterki. Marka jest znana na 100% to Thomson z płytą ICC17 ale dla pewności podam cały numer z naklejki na płycie Z21S451586-10664940M-ICC17 F5RQ05603-ZY
  Jak ktoś powie mnie co to za model łatwiej dopasuje schemat. Telewizor jest z bańką 29" format 4/3 a typ trafopowielacza to OREGA 40330-59. Telewizorek wcześniej nie był naprawiany więc to jest oryginalne trafo WN.
  W TV świeci czerwona dioda (czuwanie) po włączeniu pilotem lub przyciskiem w TV miga trzy razy dioda żółta i ponownie świeci ciągłym światłem dioda czerwona. Jak widać TV nie pokazuje kodu błędu. I tak można w nieskończoność. Ale przy pierwszym mignięciu diody na żółto słychać pętle i coś w rodzaju startu WN. Co sprawdzić i ewentualnie wymienić na początek?. Dość uważnie sprawdziłem na forum i podobnego tematu nie znalazłem więc proszę o pomoc bardziej doświadczonych w serwisie TV.
  Z góry dziękuje za pomoc.
 • Wago
 • #2
  stanislaw piechucki
  Level 36  
  Na poczatek plyta,cale WN i trafo,niestety.Tymczasem.
 • Wago
 • #3
  zdzich42
  Level 40  
  Trafo na tester, nic nie wymieniaj w ciemno.
 • #4
  heniek 44
  Level 11  
  Dzięki za podpowiedź. Ale podpowiedzi są nie do końca zrozumiałe bo.
  1. Który dokładnie trafo (może być ten w zasilaczu lub trafopowielacz).
  2. Oględziny nic nie dały.
  3. Półprzewodniki po sprawdzeniu miernikiem wyglądają na dobre (tranzystory i diody).
  4. Czas na jaki się włącza zasilanie jest tak mały że, właściwie nic nie da się zmierzyć "normalnymi' miernikami.
  5. Możliwości jak się wydaje są dwie:
  - uszkodzenie w obwodzie zasilacza
  - uszkodzenie w obwodzie WN (z trafopowielaczem włącznie).
  Oczywiście trafopowielacz zdecydowanie częściej są uszkadza. Trafo w zasilaczu mało realne. Trafo w zasilaczu mogę sprawdzić sam więc jak ktoś zna oporności uzwojeń to chętnie wykorzystam ofiarowaną wiedzę. Przebicia między uzwojeniami to żaden problem. Mam dostęp do miernika izolacji instalacji elektrycznych (napięcie pomiarowe do 1000 V) więc tu mogę poradzić sobie sam. Trafopowielacz jeszcze kilka lat temu w jednym z pawilonów na "Wolumenie" w Warszawie za darmo sprawdzano może jeszcze ci dobrzy ludzie tam są.
  Oczywiście możliwości jest dość dużo więc wszystkich wymieniać nawet nie warto. Ale proszę o podanie swoich typów na strzał w dziesiątkę. Za te zupełnie niedorzeczne serdecznie dziękuję.
  Pozdrawiam
  Cienki serwisant TV i RTV (naprawiam tylko to co mi się w domu popsuje lub u najbliższej rodziny).
 • #5
  zdzich42
  Level 40  
  Hm... trafa przetwornicy to ja wymieniłem w zyciu ze trzy sztuki, natomiast traf WN to chyba kilkaset :D
 • #6
  heniek 44
  Level 11  
  Witam administrator temat przeniósł do forum dla początkujących a niech mu tak będzie. Ale wolałbym aby temat został na poprzednim forum bo początkujący serwisant mnie w tym wypadku nie pomoże. Z serwisem RTV jako źródłem zarobkowania roztałem się jakieś 15 lat temu. Od tego czasu zajmuję się instalacjami alarmowymi prawie każdego typu i szeroko pojmowaną automatyką budynkową (czyli inteligentne budynki) oraz dużymi zasilaczami UPS (od kilku kilowatów w górę).
  Ale wracając do tematu naprawa telewizorka może być dość ciekawa bo wszystko wskazuje na to że, to trafopowielacz i być może coś jeszcze.
  To coś jeszcze to mały pikuś trafopowielacz do tego telewizorka jest już po prostu nie produkowany (zamienniki także). Z danych katalogowych i porady sprzedawcy na Warszawskim Wolumenie oraz telefonicznej konsultacji sprzedawcy z zaprzyjaźnionym serwisem. Sprzedano mnie trafopowielacz (jak kto woli split) OREGA 40330-69 zamiast OREGA 40330-59. Przy zamianie tego trafo oprócz ustawienia napięcia żarzenia kineskopu (zawsze i tak należy sprawdzić i ew. skorygować używając miernika z pomiarem True RMS) może być koniecznie dobranie kondensatorów w odchylaniu. Może ktoś już przeszedł taką ścieżkę i podzieli się tą tajemną wiedzą?.
  Pozdrawiam :D
 • #7
  zdzich42
  Level 40  
  Wprowadż w google swój typ trafa. Widzę że nie ma problemu z zakupem.