logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Tonsil GDN 20/80/2 vs GDN 20/40/2 – który lepszy do subwoofera i tańszy?

Dj nemsu 29 Gru 2007 21:55 1746 21
REKLAMA
  • #1 4638089
    Dj nemsu
    Poziom 22  
    Posty: 680
    Pomógł: 2
    Ocena: 14
    Witam, który głośnik lepszy? chodzi mi tez o cenę. Wole coś tańszego, kolega doradzał mi ten głośnik http://www.e-tonsil.pl/index.php?d=produkt&id=174
    ale znalazłem o wiele tańszy głośnik(prawie taka samo moc, 10 wat u mnie nie robi dużej różnicy) http://www.e-tonsil.pl/index.php?d=produkt&id=41
    Chce zamontować któregoś do subwoofera. Który lepszy?
  • REKLAMA
  • #2 4638122
    Zamerstary
    Poziom 26  
    Posty: 809
    Pomógł: 78
    Ocena: 62
    Przede wszystkim GDN 16/40/4,8 ma pasmo zaczynające sie od 80hz do 4000hz oraz efektywność 90dB a GDN 16/30,8 ma pasmo od 100hz do 5000hz ale efektywność jest niższa i wynosi 87dB. Nie tylko chodzi o mniejszą moc, ja z tych dwóch to wybrałbym GDNa 16/40/4,8 :)
  • REKLAMA
  • #3 4638369
    Jaceksd70
    Poziom 16  
    Posty: 266
    Pomógł: 8
    Ocena: 7
    Jeżeli ma to być sub to lepiej kup tesle np arn150 lub arn 188. Słyszałem też o projekcie na arn 150 band pass.
  • REKLAMA
  • #5 4639246
    Tremolo
    Poziom 43  
    Posty: 13793
    Pomógł: 1016
    Ocena: 497
    jak przedmówca. Głośniki 16/X0 grają mniej więcej z tym samym pasmem. Głośniki miały pasmo pomierzone w obudowie zamkniętej przy ich niskich Qts pasmo podane jest zawężone co najmniej o 30 Hz - takie są charakterystyki głośników z EBP wysokim w zlej obudowie ale do pomiarów doskonałej. Do subwoofera co najmniej 20 cm bym polecał.

    Oba będą się w subwooferze marnowac mają przepiękne średnicę i płaskie pasma.

    Można kupic GDN 20/60/3 tez się nadaje na subwoofer bandpass.
    Pomogłem? Kup mi kawę.
  • #6 4639524
    Dj nemsu
    Poziom 22  
    Posty: 680
    Pomógł: 2
    Ocena: 14
    Witam, mój kolega zna sie na elektroakustyce i doradził mi ten głośnik 16/40 ponieważ u niego w domu robi to podobno trzęsienie ziemi... :D
    Gdybym kupił tego GDN`a 16/50 i kolumnę zestroił na jakieś 48hz(Częstotliwość rezonansowa FS tego tonsilka) to by ładnie grało?
    Nie będzie grał łupanki(techno)
    Pozdrawiam
    Aha zastanawiam sie jeszcze nad http://www.e-tonsil.pl/index.php?d=produkt&id=44
    Nie wiem czy nie był by lepszy
  • #7 4640006
    Pawel S.
    Poziom 39  
    Posty: 4659
    Pomógł: 386
    Ocena: 124
    niemam pojecia jak tonsilowskie 16cm moze "robic trzęsienie ziemi... " :|

    zrobilem koledze kolumny na GDN 16/50/6 + visaton sc10n i gra to bardzo ciekawie. jedynie teraz bym wysokotonowke zmienil na vife ale to juz sporo koszta podniesie...
    ten GDN ma bardzo ladna srednice. basu z niego superniskiego nie doswiadczysz ale do popu, rocka, spokojnego trance'u w zupelnosci wystarcza ;)
  • #10 4642071
    Pawel S.
    Poziom 39  
    Posty: 4659
    Pomógł: 386
    Ocena: 124
    GDN 20/40 jest najtanszym glosnikiem 8" ktore sie nadaje na 2 drogi. no i jednoczesnie nienajlepiej radzi sobie z niskim basem
  • #11 4642675
    Dj nemsu
    Poziom 22  
    Posty: 680
    Pomógł: 2
    Ocena: 14
    Witam, 80 wat to za dużo...
    Możę że ktoś by był łaskawy i zaopatrzył mnie w końcówkę mocy do niego:D to sie na niego mogę zdecydować..:)
  • #12 4642712
    Pawel S.
    Poziom 39  
    Posty: 4659
    Pomógł: 386
    Ocena: 124
    skoro niemasz kasy i wzmacniacza to moze jakis tani sub?
    ARN 226 + moduł na TDA7294 od irka. koszt to 35-45zl + 63zl + trafo i obudowa
  • #13 4642801
    Dj nemsu
    Poziom 22  
    Posty: 680
    Pomógł: 2
    Ocena: 14
    Sub, to ja chce samemu zrobić, a końcówkę mocy... Mogę za 50pln cały wzmacniacz z zasilaczem kupić od kolegi 50 wat, i do tego głośnika 40 wat, powinno być dobrze moim zdaniem. Jak końcówka zadurzą moc daje zawsze trafo można przerobić aby mniejsze napięcie dawało.
    Końcówka jest na kd502
    Ten GDN 20/40 w małym pokoju 4x3,5m zrobi jakieś lepsze bum? czy nie?
  • #14 4642867
    Pawel S.
    Poziom 39  
    Posty: 4659
    Pomógł: 386
    Ocena: 124
    tylko ze on niebardzo sie nadaje do suba
  • REKLAMA
  • #15 4642879
    Dj nemsu
    Poziom 22  
    Posty: 680
    Pomógł: 2
    Ocena: 14
    Dlaczego sie nie nadaje? Pewnie dłużej i ładniej pogra niż te chińskie zestawy.
  • #16 4643205
    Pawel S.
    Poziom 39  
    Posty: 4659
    Pomógł: 386
    Ocena: 124
    napewno tak ale musisz zrozumiec ze niekazdy glosnik nadaje sie na suba.
    nieznam tego glosnika osobiscie ale z tego co slyszalem to niskim basem to on nie powala...
  • #17 4643799
    gófer
    Poziom 34  
    Posty: 2618
    Pomógł: 132
    Ocena: 30
    A ja znam i to jest prawda. Do pełno pasmowej kolumny ze sporą efektywnością jakoś sie nadaje, ale do suba nie. Jeżeli chcesz tani głośnik do suba do kup tesle arn 226 albo tonsila gdn 20/60. Oba można dostać w podobnej cenie i to jest minimum do suba.
  • #18 4644945
    Dj nemsu
    Poziom 22  
    Posty: 680
    Pomógł: 2
    Ocena: 14
    No to, tego GDN`a 20/60 mogę kupić.
    Zestroje budę na częstotliwość rezonansową tego tonsilka i będzie okej?
    Ile litrów obudowa powinna mieć aby głośnik dobrze zagrał?
  • #19 4662176
    Dj nemsu
    Poziom 22  
    Posty: 680
    Pomógł: 2
    Ocena: 14
    Witam, może ktoś odpowiedzieć? Obudowa 48 litrów to za mało? a około 60?
    Jaka lepsza?
  • #20 4662675
    Pawel S.
    Poziom 39  
    Posty: 4659
    Pomógł: 386
    Ocena: 124
    60 to za duzo
    daj 40-45 litrow
  • #21 4662824
    Tremolo
    Poziom 43  
    Posty: 13793
    Pomógł: 1016
    Ocena: 497
    Ja używam GDN 20/60/3 w BP/Izobaryk bardzo ciekawe głośniki myślę o labiryntówce na nich o ile mi domownicy takiego pomysłu z głowy nie wybiją.
    Pomogłem? Kup mi kawę.
  • #22 4675436
    Dj nemsu
    Poziom 22  
    Posty: 680
    Pomógł: 2
    Ocena: 14
    obudowa będzie miała 45 litrów.
    Wielkie dzięki:D

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy wyboru głośnika Tonsil do subwoofera, porównując modele GDN 20/80/2 i GDN 20/40/2 pod kątem jakości dźwięku i ceny. Użytkownicy wskazują, że oba modele 8-calowe mają ograniczenia w reprodukcji niskiego basu i nie są optymalne do subwoofera. Zalecane są głośniki o średnicy co najmniej 20 cm, np. GDN 20/60/3 lub GDN 20/60, które lepiej sprawdzą się w subwooferach, zwłaszcza w obudowach o pojemności około 40-45 litrów. Modele 16 cm (np. GDN 16/40/4,8, GDN 16/50/6) mają ładną średnicę, ale nie zapewnią głębokiego basu. Alternatywnie polecane są głośniki marki Tesla, np. ARN 150, ARN 188, ARN 226, które są lepszym wyborem do subwoofera. Wzmacniacz o mocy około 40-50 W jest wystarczający do zasilenia tych głośników w małym pomieszczeniu. Podsumowując, do subwoofera warto zainwestować w głośnik 20 cm o odpowiednich parametrach i dostosować obudowę do rezonansu głośnika, unikając modeli 16 cm do zastosowań subwooferowych.
REKLAMA