Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer na 2x GDN 30/120/1 8 ohm TONSIL SUB-3

31 Gru 2006 14:06 25586 76
  • Poziom 15  
    Witam!

Subwoofer został zbudowany. Wrażenia odsłuchowe świetne - bas jak na dobrym koncercie. Więcej nie będę pisał bo tego trzeba posłuchać.

Użyte przetworniki to Tonsilowskie dwa GDN 30/120/1 8r
    Skrzynia około 160 litrów strojenie 36Hz.

Wytłumienie wewnątrz podwójnie (miejscami potrójnie) składana watolina (czy jak to się zwie, takie jak do ocieplania ubrań się stosuje, takie puchate coś).

Ściany boczne, podstawy i frontowe to sklejka grubości 32mm. Tylna, to sklejka 10mm (stolarz trochę zmaścił, ale mimo tak małej grubości nie jest źle, nie drży, jest bardzo sztywna).

Napęd to wzmacniacz skonstruowany przez Piotrka - brzmieniowo i funkcjonalnie świetna konstrukcja, o szczegóły proszę pytać jego, nick z elektrody - piotrek_bak. Moc około 250W@4r.

Zestaw współpracuje z Densenem dm-10 i Tannoyami Saturn S8 i dobrze sobie z tym radzi.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 27  
    witam!
    juz nie moge sie doczekac tej kontrukcji w dziale DIY .

Dobrales bude w sam raz, mozesz dac tez nieco mniejsza bude ok 100L ( taka jak w TONSIL ZEUS) i bedzie to gralo takze bardzo dobrze.
    Jesli to ma byc sub to chyba buda lezaca ale Ty wybierasz.
    Strojenie tez dobrales dobre, mozesz kombinowac i stroic tez troche nizej , ale 37Hz jest to najbardziej odpowiednie strojenie ja w swoich zeusach mam na 40Hz i jest extra , bas mocny extra szybki i niski ! w koncu X max 10,5mm (p-0-p) robi swoje , wzmacniacz wystarczy ale najlepiej zebys mial wzmak 300W/4R pod tego suba , lub dwa mniejsze 150W ale przy 8R , wtedy ten sub zagra Ci mocarnie i z pelna okazaloscia. Lecz i przy tych 150W sie nie zawiedziesz.

Co do rad , dobrze usztywnij pake, i stosuj duze wyloty bo te glosniki troche tego powietrza przepompowuja . Najepiej jakbys dał 2x10cm srednicy wyloty.

Pozdrawiam !

Konieczenie mnie poinformuj jak zrobisz tego suba jesli ci sie uda. Pisze tak bo 1 jestem ciekaw jaki bedzie efekt 2 czy uda ci sie kupic glosni bo ja chcialem kupic 1 sztuke i ledwo mi sie udalo, a szukalem po calej Polsce bo nie mieli nigdzie...
  • Poziom 15  
    Witaj!

Dzięki za dobre słowa, obudowa chyba jednak stojąca, chociaż nadal się wacham - ale jednak w kącie pod ścianą taka kolumienka by mniej zawadzała, a grałaby tak samo.

Co do bass reflexów znalazłem optymalnie odpowiadające mi pod względem długości (nie musiałbym przycinać) 9,5cm średnicy x2

"Tylko 150W" ponieważ więcej nie będzie potrzebne, Tannoye jadą na Densenie B-100. Także głównie stawiam na jakość, nie na moc - głośniki nie będą katowane, a wybrałem je głównie ze względu na jakość. Nie zakupiłem ich jeszcze, ale z tego co już się rozglądałem głośniki są dostępne w e-Tonsilu.

Skrzynię pozostawię jednak większą niż w Zeusach, ponieważ wtedy charakterystyka jest bardziej równa i schodzi niżej. Zamierzeniem w Zeusach natomiast było uzyskanie wyższego SPL (tak mi się przynajmniej zdaje).

Jestem w trakcie projektowania "wnętrzności", które wykona stolarz (ja nie posiadam odpowiednich narzędzi, a takiej kolumny poprostu nie można spartolić).

Jeśli dobrze pójdzie, to w połowie lutego zaprezentuje gotowe kolumny.
  • Poziom 23  
    uwazaj zeby znajomemu domu nie rozerwało- gdzie przeprowadzimy pierwszy odsłuch??
  • Poziom 23  
    w piwnicy tak jak ostatnio zeby ten twoj mily młody sasiad przyszedł i truł mi glowe.. co to jest i do czego sluzy, po co na co ..........
  • Poziom 15  
    Przy okazji pytanie. Z jakiego materiału najlepiej wykonać skrzynie, oraz jej wzmocnienia. Wybrać MDF(22mm), sklejkę(22mm), czy może coś jeszcze innego?
  • Poziom 23  
    wystarczy jak bedzie pojedyncze z wieloma wzmocnieniami w tedy nie bedzie tylu grgan obudowy
  • Poziom 12  
    Osobiście nie radzę ani łączyć z dwóch płyt czy, też stosować jakieś wzmocnienia.
    Jeżeli się tylko da, to zastosuj jak najmniej połączeń.
    Do tego głośnika proponowałbym mdf35 (na tym nie oszczędzaj)
  • Poziom 23  
    to bedzie trzeba dzwigiem przenosic
  • Poziom 15  
    Co powiecie na sklejkę 35mm? Bo muszę do jutra wiedzieć na czym to zrobić! Co będzie lepsze sklejka czy mdf o tej samej grubości?
  • Poziom 27  
    MDF powinien byc lepszy , i 22 w zupelnosci wystarczy a wzmocnienie zawsze musisz dac.... tak ze nawet w tej 35mm sklejki tez trzeba bedzie wzmocnienia , ja bym ci radzil 22 , bedzie "lekkie" i wyjdzie taniej.

jak zaczniesz robic to mozesz zrobic fotki z budowy.
  • Poziom 30  
    widze że szykuje się bardzo konkretny sub. Jak możesz to mam prośbe jak koledzy wyżej daj fotki z robienia tego suba. A i daj mdf 22m a jak możesz to 35mm i wzmocnienia w środku czuje że to bedzie duzo ważyć :) w sumie to dobrze mniejsze drgania..
  • Poziom 27  
    Aha zapomnialem dodac, najlepiej jakbys sobie zrobil wylot estradowy , czyli na calej szerokosci np u dolu suba to nie bedziesz mial problemow ze swistami powietrza, bo moga sie pojawic , ale przy mocniejszym graniu ,
    i jeszcze zorietuj sie czy na prawde maja te glosniki bo mi udalo sie kupic tylko jedna sztuke bo nigdzie nie bylo , dzwonilem do Tonsila , magazynu itp i jedynie taki gosc z allegro co sprzedaje ten sprzet mi zalatwil...
  • Poziom 15  
    W e-tonsilu, w przyszłym tygodniu mają być u mnie w domu. Bass reflexy będą miały wystarczającą powierzchnie - 2x95mm. W estradowej 38 miałem mniejsze bo 2x80 i wystarczało nawet jak puściłem przez ads 1100 w mostku na full :)
  • Poziom 10  
    witam mam drobne pytanie gdzie dostane br? prosze o odpowiedz z gory dziekuje pozdrawiam
  • Poziom 30  
    Marasek1989 napisał:
    witam mam drobne pytanie gdzie dostane br? prosze o odpowiedz z gory dziekuje pozdrawiam
    ale kolega robi off-topic przecierz br sa na alledrogo i w innych sklepach internetowych....
    np:
    http://www.f-a-s.com.pl/
  • Poziom 15  
    WOW! Dziś dostałem dwa GDN 30/120/1. Z braku laku wpakowałem je do altusów... i wiecie co? nie chce subwoofera, nie chcę się z nimi rozstawać nawet na chwilę! PIĘKNE! W altusach tylko wymienić gwizdki i tak świetnie grających kolumn możecie szukać z świeczką w ręku! Poprostu w całym mieszkaniu rozbrzmiała muzyka! Teraz tylko czekam aż zostanie wykonana skrzynia do woofera i przetestuje je wraz z tworzonym własnie do niego wzmacniaczem.
  • Poziom 27  
    czesc

no mowilem ! kosztuja pierony az prawie 300zl ale warto dac.... wychyl 10,5mm p-0-p robi swoje i brzmia extra . mowilem ze bedziesz zadowolony.

czekam na zdjecia suba... lub nawet samych glosnikow

Pozdrawiam!
  • Poziom 23  
    głosniki prezentuja sie dosc ciekawie i graja całkiem przyzwoicie, kolor memran w zeczywistosci jest ciutke inny :)
  • Poziom 19  
    Witam ja właśnie chciałem zrobić suba na takich Tonsilkach w BandPass Pusch&pull isobaric 6th, czy ktoś już to robił?? Zasilał będę to dwiema końcówkami Altona AL. 35
  • Poziom 27  
    Witam!
    z tego co wiem to nikt nie robil na nim bandpass 6th , ale jak kazdy kto go ma zapewniam cie ze w prostym BR 50L @ 35Hz robi taka zadyme nawet pod al35 ze glowa mala... basik rasowy , szybki , niemulacy niski i mocny , niestety glosniczek do tanich nie nalezy 270zl nie kazdy moze wybulic , Ja mam jednak jedna sztuke do sprzedania - a****ro.pl/item166983005.html , wiecej info na PW jesli jestes zainteresowany

Pozatym z tego co wiem to ten glosnik nadaje sie do BP6th ale buda wychodzi do niego potezna , ok. 120L - 140L obie komory powinny miec

Głosnik jednak wyglada calkiem inaczej zalaczam zdjecie ja kto wyglada w rzeczywistosci , przy okazji jak on wyglada pod spodem i widac te jakosc wykonania...
  • Poziom 16  
    Ten GDN 30/120 wcale już nie kosztuje 270zł tylko 180zł. Ostatnio przeglądałem oferte tonsila i się miło zaskoczyłem obniżką cen. Na przykład gdn 13/50/9 ze 175 staniał na 104zł. Co o tym sądzicie??
    Nareszcie będzie konkurencja dal stx gdn 15/100/AX
  • Poziom 31  
    "Na przykład gdn 13/50/9 ze 175 staniał na 104zł. Co o tym sądzicie??
    Nareszcie będzie konkurencja dal stx gdn 15/100/AX "
    akurat 13 50 9 to możnabyło nieraz kupić za 50zł ;]
    175zł - chyba nikt go za tyle nie kupił...
    bo bez przesady, ale aż tak rewelacyjny to on nie jest...
    za 100zł - może... gdyby to była ekranowana wersja...
    realna cena dla niego to z 70zl myśle.
  • Poziom 23  
    tez widziałem juz za 180pln nowe no ale nie martw sie to i tak za nie twoja kase te głosniki kupiułes ;)
  • Poziom 16  
    Tych z allegro to ja bym nie kupił, ponieważ te gdn13/50/9 są stosowane w kolumnach hi-end i nie wydaje mi się żeby na allegro za 50zł były bez żadnej wady.
  • Poziom 15  
    Ja za gdn 30/120 zapłaciłem 550zł za dwie sztuki.
  • Poziom 22  
    a ja za 2 x 20/120 płaciłem 350żł :)

Dodano po 1 [minuty]:

P.S sub poprostu masakra :) bardzo mi sie podoba tylko moim zdaniem moze troszke zaduza budo o jakies ok 30-40L ale i tak pewnie robi wdomu masakre
  • Poziom 23  
    Witam drogiego kolege cos dawno zesmys sie nie wiedzieli co do suba to jak najbardziej fajnie to wyszlo ale tak na marginesie to nie ten dzial!!!
    -sam fornirowales
    -jaka cena fornira
    -jaki to kolor bo bardzo fajnie sie prezentuje ;)
    pozdro