Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Klucz tranzystorowy

czare1 14 Sty 2008 11:26 4396 10
  • #1 14 Sty 2008 11:26
    czare1
    Poziom 9  

Napiecie sterujace: 3,3V, napiecie do wysterowania 12V, ~150mA. Chcialbym, zeby to bylo w miare tanie i małę, a wiec w gre wchodza tranzystory(transoptory?). Nie moge kluczowac masy, wolalbym rozlaczac plus ukladu. Czy moge prosic o jakis schemat, probuje, probuje i nic mi nie wychodzi. Z gory dziekuje.

• #3 14 Sty 2008 11:53
    Dar.El
    Poziom 40  

Witam
    Trochę za mało napisałeś. Do czego to ma być jest nieraz ważniejsze niż co Ty o tym myślisz.

• #4 14 Sty 2008 12:08
    czare1
    Poziom 9  

Chcę zrobić detektor zaniku napięcia. Kiedy zaniknie napięcie wejściowe mikrokontroler podaje stan wysoki na jeden ze swoich pinów("będąc" tą chwilę na kondensatorze). Ten sygnał ma dołączać wbudowaną baterię. Mikrokontroler wykrywa już zanik napięcia.

Minus baterii jest na stałe podłączony do układu. chcę tylko, żeby plus się dołączał.

• #5 14 Sty 2008 12:11
    Dar.El
    Poziom 40  

Mosfet z kanałem P przy baterii wysterowany przez tranzystor NPN. Umiesz to narysować?

• #6 14 Sty 2008 12:17
    czare1
    Poziom 9  

Czy schemat ma wyglądać tak??
    Pominąłem kondensatory. Stabilizator napięcia 3,3V, a nie 5V. proszę o pomoc. Układ oznaczony IC2 to transoptor. Oznaczenia tranzystorow przypadkowe. Chodzi mi o samą ideę.
    Klucz tranzystorowy

• #7 14 Sty 2008 15:28
    Dar.El
    Poziom 40  

Źle narysowałeś, tranzystor ma być WE czyli emiter do masy, kolektor do bramki a bramka przez rezystor do źródła. Jeżeli bateria ma zasilać ten sam układ to też możesz porobić pełno błędów.

• #8 14 Sty 2008 22:22
    czare1
    Poziom 9  

Czy teraz dobrze podłączone? Czy raczej R1 powinien być podłączony do plusa baterii niż do plusa układu?
    jakie błędy mogę jeszcze popełnić. Bateria ma być dołączana do tego układu, jak widać na schemacie. Proszę jeszcze o trochę pomocy:)

oczywiście masa ze stabilizatora powinna być podłączona da masy układu.
    Klucz tranzystorowy

• #9 15 Sty 2008 00:19
    Dar.El
    Poziom 40  

Witam
    Rezystor ma być między bramką i źródłem po to żeby mosfet nie przewodził gdy NPN nie przewodzi. Pamiętaj że w każdym mosfecie jest dioda w odwrotnym kierunku, jeżeli napięcie zasilania będzie wyższe od napięcia baterii, popłynie prąd do baterii. Jak masz zamiar wykryć zanik napięcia zasilającego a potem pojawienie?.
    A po co musi być ten mosfet? nie wystarczy sama dioda.

• #10 15 Sty 2008 08:09
    czare1
    Poziom 9  

Teraz chyba schemat jest dobry? Wykrywanie zaniku napięcie realizowane jest przez transoptor, potem na przerwanie procesora.

Nie bardzo rozumiem z tą diodą w MOSFECIE. Dlaczego ten prąd będzie płynąć. Skoro jest dioda to w takim razie nie powinien(do jakiegoś napięcia). Proszę o wytłumaczenie.

Klucz tranzystorowy

• #11 15 Sty 2008 09:23
    Dar.El
    Poziom 40  

Ile będzie miała bateria a ile na wejściu zasilacza max napięcia?

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo