Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odbiornik i nadajnik do statku

24 Sty 2008 20:16 4125 18
  • Poziom 9  
    witam
    Przez ferie udało mi sie zbudować statek i chciałbym aby był to statek zdalnie sterowany ale mam do tego kilka pytań. zamontowałem już w nim silnik "główny", który będzie napędzał statek : przód-tył. nie mam jeszcze silniczka , który będzie sterował statkiem : prawo-lewo. mam teraz do tego takie pytanie: czy kupienie jakiegoś zwykłego samochody RC i zastosowanie jego elektroniki w moim statku będzie korzystniejsze od zrobienia elektroniki 'od nowa' tzn. samorobnie; bo zasada działania będzie taka sama. tylko teraz jest problem. zamontowanie elektroniki z samochodziku do statku to nic prostszego tylko wtedy pojawił by sie problem z zabiegiem. wiadomo ze za ok 30zł nie dostaniesz nic rewelacyjnego a zależy mi na ok 500m zasięgiem. jeżeli zaś chciałbym albo opłacało by sie zrobić ten odbiornik i nadajnik własnoręcznie to potrzebował bym schematu z wymienionymi częściami potrzebnymi do złożenia takiego zestawu. Jak myślicie czy opłaca sie bardziej kupić ten samochodzik i podkręcić jego zasięg (o ile jest taka możliwość) czy zbudowac wlasnorecznie taki uklad.
    Kolejne pytanie brzmi:
    nie wiem jak zrobić żeby diody zamontowane na statku podłączone do źródła prądu nie świeciły cały czas tylko migały obojętnie jakim tempem. bo chodzi o to ze migające światło jest lepiej widoczne wieczorem oraz bardziej eleganckim "gadżetem"
    z gory dziekuje za pomoc i
    pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Kup LED migające,są takie.A jak dasz w szereg z tą migającą inną to obydwie będą migać.
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Maciej16P napisał:
    witam
    Przez ferie udało mi sie zbudować statek i chciałbym aby był to statek zdalnie sterowany ale mam do tego kilka pytań. zamontowałem już w nim silnik "główny", który będzie napędzał statek : przód-tył. nie mam jeszcze silniczka , który będzie sterował statkiem : prawo-lewo. mam teraz do tego takie pytanie: czy kupienie jakiegoś zwykłego samochody RC i zastosowanie jego elektroniki w moim statku będzie korzystniejsze od zrobienia elektroniki 'od nowa' tzn. samorobnie; bo zasada działania będzie taka sama. tylko teraz jest problem. zamontowanie elektroniki z samochodziku do statku to nic prostszego tylko wtedy pojawił by sie problem z zabiegiem. wiadomo ze za ok 30zł nie dostaniesz nic rewelacyjnego a zależy mi na ok 500m zasięgiem. jeżeli zaś chciałbym albo opłacało by sie zrobić ten odbiornik i nadajnik własnoręcznie to potrzebował bym schematu z wymienionymi częściami potrzebnymi do złożenia takiego zestawu. Jak myślicie czy opłaca sie bardziej kupić ten samochodzik i podkręcić jego zasięg (o ile jest taka możliwość) czy zbudowac wlasnorecznie taki uklad.

Chyba bezpieczniej będzie kupić gotową aparaturę (choćby i używaną z Allegro), bo robienie samemu to jednak wyższa szkoła jazdy, a te z samochodów "z biedronki" to zapewne i na 10 m będą miały problem. Zwróć jeszcze tylko uwagę na dość duże wymagania, jakie stawiasz aparaturze - 500 m to naprawdę dużo i wątpię, żebyś mógł wtedy zdalnie go sterować, bo ledwo go będziesz widział!
    Maciej16P napisał:

Kolejne pytanie brzmi:
    nie wiem jak zrobić żeby diody zamontowane na statku podłączone do źródła prądu nie świeciły cały czas tylko migały obojętnie jakim tempem. bo chodzi o to ze migające światło jest lepiej widoczne wieczorem oraz bardziej eleganckim "gadżetem"
    z gory dziekuje za pomoc i
    pozdrawiam

Zamontować diody migające, np takie jak tu:
    http://tme.pl/katalog/index.phtml?idp=100&f_szukaj=dioda+led+migaj%B1ca

(he, he, ktoś mnie ubiegł w tej sprawie)
  • Poziom 9  
    no faktycznie trochę przesadziłam z tym zasięgiem bo nie pomyślałem o widoczności. myślę ze ok 100-200m powinno starczyć. a co do kupionych to widziałem tylko piloty ale odbiornika nie znalazłem. myślę ze taki za ok 150zł pilot powinien być dobry bo niestety na "cenniejszy mnie nie stać" tylko problem zostaje przy odbiorniku który będzie sterować ruchami silników.
    dziękuje za wyjaśnienie z tymi diodami
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Maciej16P napisał:
    no faktycznie trochę przesadziłam z tym zasięgiem bo nie pomyślałem o widoczności. myślę ze ok 100-200m powinno starczyć. a co do kupionych to widziałem tylko piloty ale odbiornika nie znalazłem. myślę ze taki za ok 150zł pilot powinien być dobry bo niestety na "cenniejszy mnie nie stać" tylko problem zostaje przy odbiorniku który będzie sterować ruchami silników.
    dziękuje za wyjaśnienie z tymi diodami

Nie wiem jakich wymiarów jest ta twoja łajba, ale 100-200m to bardzo dużo by śledzić jej ruchy i nią sterować. Niestety, hipermarket tu odpada, musisz mieć konkretną aparaturę, sadząc po pytaniach, jej nie zbudujesz. Schemat to nie plany modelarskie, jest wiele niedopowiedzianych szczegółów, nieraz celowych pomyłek w schematach urządzeń nadawczych. Chyba najszybciej to zaoszczędzić parę złotych i kupić gotową. Musisz mieć : nadajnik i odbiornik na tą samą częstotliwość, serwo prawo/lewo i regulator , jeśli łódka będzie o napędzie elektrycznym, lub regulator przepustnicy do silnika spalinowego.

Marek
  • Poziom 9  
    statek jest dość duży ma 120cm. jak narazie to planuje na silnik elektryczny od wiertarki bezprzewodowej. a pytanie co do czestotliwosci to jaka jest najlepra i po czym poznac jaki zasieg ma aparatura gdy nie jest to podane w opisie?
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Modelarze "kołowi i wodni" pracują na częstotliwości około 40MHz także 27 MHz. Aparatury i akcesoria możesz znaleźć :

allegro - kolekcje - modelarstwo - zdalne sterowanie - aparatury

Co kupić to Ci doradzić nie potrafię,
    Marek
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Tylko jak zamontujesz nadajnik i odbiornik na 27Mhz, to możesz stracić panowanie nad statkiem jak w pobliżu będzie ktoś nadawał przez ostatnio bardzo popularne radio CB (np przejeżdzający samochód) bo te pasma się pokrywają.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    a pomyśleć o układzie radiolinii na 430 mhz?
    tylko zamiast serwa elektromagnes, sprężyna powrotna i sterowanie wypełnieniem impulsu?
    Zaleta że jak model ucieknie z zasięgu to będzie pływał w kółko a nie w siną dal
    Takie radiolinie są w ofercie firmy elmes
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    Maciej16P
    Cytat:
    wiadomo ze za ok 30zł nie dostaniesz nic rewelacyjnego a zależy mi na ok 500m zasięgiem. jeżeli zaś chciałbym albo opłacało by sie zrobić ten odbiornik i nadajnik własnoręcznie to potrzebował bym schematu z wymienionymi częściami potrzebnymi do złożenia takiego zestawu. Jak myślicie czy opłaca sie bardziej kupić ten samochodzik i podkręcić jego zasięg (o ile jest taka możliwość) czy zbudowac wlasnorecznie taki uklad.

Zdecydowanie lepiej kupić sprzęt radiowy. Tak jak opisali koledzy "technika radiokominikacyjna" to nie to samo jak modelowanie.

Zasięgi niestety to poważny problem. Zaletą łącza radiowego na wodzie jest to , że możesz stosować dowolną czestotliwość (dozwoloną prawem) a uzyskanie zasięgu około 200 metrów możesz dokonać na prostej elektronice wyjętej własnie z tanich zabaweczek gdzie aparatura radiowa chodzi conajmniej na 40MHz.

kortyleski
    Cytat:
    a pomyśleć o układzie radiolinii na 430 mhz?
    ...Takie radiolinie są w ofercie firmy elmes

Przez ostatni rok to Elmes popsół swoje odbiorniki. Nawet wrogowi nie poleciłbym odbiorników Elmesa. Jedyne co Elmes zmienia to CENY i wygłąd obudowy. :D

tomek1212
    Cytat:
    Tylko jak zamontujesz nadajnik i odbiornik na 27Mhz, to możesz stracić panowanie nad statkiem jak w pobliżu będzie ktoś nadawał ... (np przejeżdzający samochód) bo te pasma się pokrywają.

Na CB tak zwane "dziury" to właśnie kanały dla modelarzy , na których (z przykrością stwierdzam) coraz częściej nadają CB-racy przestrajając swoje radia CB.

Pozdrawiam.
  • Poziom 42  
    niedawno kupiłem elmesa do swoich potrzeb, nie narzekam
    430Mhz to krótka antena, na wodzie nie ma przeszkód terenowych więc powinno się sprawdzić...
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    radiosystem, pamiętam jak kiedyś rozmawiałem przez CB radio (President Lincoln) i po przyciśnieciu nośnej samochodzik na sterowanie mojego kuzynka przestawał jeździć. Rozmawiałem na normalnych kanałach, bez funkcji 10khz (dziury). Samochodzik pracował na paśmie 27Mhz.
    Dlatego wydaje mi się, że lepiej kupić zestaw na np. 40Mhz.
  • Poziom 9  
    "Zasięgi niestety to poważny problem. Zaletą łącza radiowego na wodzie jest to , że możesz stosować dowolną częstotliwość (dozwoloną prawem) a uzyskanie zasięgu około 200 metrów możesz dokonać na prostej elektronice wyjętej właśnie z tanich zabaweczek gdzie aparatura radiowa chodzi co najmniej na 40MHz"

czyli podsumowując kupić ta zabawkę tania i ja przerobić czy oszczędzać na aparaturę?
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    tomek1212 napisał:
    radiosystem, pamiętam jak kiedyś rozmawiałem przez CB radio (President Lincoln) i po przyciśnieciu nośnej samochodzik na sterowanie mojego kuzynka przestawał jeździć. Rozmawiałem na normalnych kanałach, bez funkcji 10khz (dziury). Samochodzik pracował na paśmie 27Mhz.
    Dlatego wydaje mi się, że lepiej kupić zestaw na np. 40Mhz.

No tak. Pamietac musimy o jednej podstawowej rzeczy, że odbiornik odbiornikowi nie jest równy.
    W tym samochodziku na 27MHz pracuje odbiornik "superreakcyjny" a więc taki , który zbiera wszystko w przedziale czestotliwości od 26MHz do 29MHz. Sa również odbiorniki "heterodynowe" i te są juz selektywne.

Dlatego naj bezpieczniej jest strewać modele na czestotliwościach wyższych, poczynając od 40MHz.

Pozdrawiam.
  • Poziom 2  
    witajcie
    mam do was takie małe pytanie z kolega robimy łódkę zdalnie sterowana chyba ze styropianu najlepiej i chciałem sie spytać jak zrobić nadajnik i odbiornik bo z diodami mam już pomysł czekam na odpowiedz
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    maniek1319
    Cytat:
    chciałem sie spytać jak zrobić nadajnik i odbiornik bo z diodami mam już pomysł

Samemu NIE jesteś w stanie zrobić.

O jakich diodach piszesz.

Pozdrawiam.
  • Poziom 2  
    a no takie zwykłe diody żeby było jakieś światło pozdrawiam