Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie przenośnego komputera akumulatorem żelowym

88508850 31 Sty 2008 22:40 6585 13
  • #1 31 Sty 2008 22:40
    88508850
    Poziom 10  

Planuje zakup laptopa Dell D610 który będzie miał słaby używany akumulator litowo-jonowy. Chciałbym podłączać do niego prąd z mojego drugiego dużego i nowego zewnętrznego akumulatora żelowego (praca w polu 6-8 godzin). Poza tym słyszałem, że laptopy potrzebuję prądu 3-5A Czy mogę w miejsce baterii laptopa podłączyć druciki z tego żelowego? Czy powinienem mieć jeszcze jakiś układ zabezpieczający?

Akumulator laptopa posiada napięcie 11.1V litowo-jonowe 4,5Ah (opis i wygląd: http://allegro.pl/item300394558_nowa_bateria_dell_d500_d510_d600_d610_500m_600m.html )
    Akumulator żelowy ma 12V 12Ah (opis i prezentacja: http://allegro.pl/item300854210_akumulator_zelowy_12v_12ah_ssb.html )

Typ i firmę laptopa przed kupnem chcę tak dobrać abym mógł wykorzystywać akumulator żelowy który posiadam. Logiczne dla mnie jest, że gdybym podłaczył akumulator żelowy do gniazda laptopa wtedy potrzebowałbym 19V a jeśli podłączę go jako akumulator laptopowy wtedy potrzebuję 11.1V. Kwestia czy są to stałe czy zmienne prądy?

0 13
  • #2 01 Lut 2008 00:39
    kamilk21
    Poziom 13  

Witam.
    To czy stałe czy zmienne to się martwić nie musisz. Bo każda bateria daje napięcie stałe. Myślę, że te 11.1 a 12 też nie powinno robić dużej różnicy, bo nawet ten 11.1 po pełnym naładowaniu może mieć coś koło 12V. Tylko, że takie 3 czy 4 A prądu to nie mogą iść jakimś cieniutkim kablem. Musisz dopasować odpowiedni przewód. Poza tym powinno być OK. Tylko nie rozumiem po co te kombinacje. :)

0
  • #3 01 Lut 2008 01:09
    -RoMan-
    Poziom 42  

Zdecydowanie najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest użycie typowego zasilacza samochodowego podłączonego do gniazda zasilania laptopa. Laptop to zbyt droga zabawka, żeby robić eksperymenty z podpinaniem się do styków akumulatora wewnątrz laptopa.

0
  • #4 01 Lut 2008 01:42
    88508850
    Poziom 10  

kamilk21: Mocno użytkowana bateria w laptopie jaki planuje kupić (a będzie to sprzęt używany) może trzymać prąd 1.5-2 godz. Użycie akumulatora żelowego tutaj 12Ah spowoduje przesłużenie pracy laptopa w polu do 8-9 godzin, a tego wymaga moja praca (nie mam dostępu do samochodu w trakcie pracy na laptopie).

-RoMan-: Prawda, laptop jest drogim urządzeniem i nie warto ryzykować, dlatego wcześniej pytam o opinię fachowców. Ale zastanawiają mnie następujące rzeczy: zasilacz samochodowy jak rozumiem musi "podbić" prąd z 12V przez przetwornicę (akumulator żelowy i takie samo napięcie akumulatora samochodowego) do 19V (napięcie laptopa na wejściu końcówki od zasilacza). Co aku. żelowy traci przez zastosowanie przetwornicy? Roman, co się stanie, jeśli akumulator żelowy wyczerpie się do poziomu 11V? Czy i wówczas wtedy zasilacz samochodowy będzie dostarczał ten sam prąd 19V? Jaka powinna być moc przetwornicy do tutejszego zastosowania? Czy sprawność akumulatora będzie gorsza niż w przypadku podłączeniu bezpośrednio do styków baterii laptopa?

Wydaje się, że podpięcie do styków baterii jest ryzykowne, ale jeśli akumulator żelowy będzie sprawdzony to chyba nie powinno być problemu. Jeśli napięcie na żelowym spadnie poniżej poziomu 11.1V to laptop powinien się chyba conajwyżej zawiesić, a to też będzie oznaczało, że trzeba żelowy naładować. Spadek zasilania przez użytkowanie na żelowym do 10V oznacza jego zniszczenie a laptop napewno się zawiesi czyli nie należy do tego dopuścić i zainstalować miernik lub jakąś "mrugającą czujkę" na akumulatorze. Podłączenie do styków baterii można zrealizować przez wymontowanie cel ze starej jakieś zniszczonej baterii i puszczenie tam kabli do ak. żelowego.

0
  • #5 01 Lut 2008 01:49
    kamilk21
    Poziom 13  

Ja zgadzam się z kolegą, że takie zabawy należy dokładnie przemyśleć. A jeśli chodzi o Twoje wątpliwości co do wieszania się systemu przy niskim poziomie baterii czy zbyt niskiego rozładowania akumulatora, to w laptopach jest mierzony poziom baterii. I system sam sygnalizuje poziom naładowania baterii w zależności od napięcia jakie panuje na zaciskach. A gdy jest już zbyt niskie to przechodzi w tryb oszczędności energii aż w końcu się wyłączy. Więc to nie problem. Poza tym trzeba dobrze przemyśleć to jak podłączyć baterię do komputera. Może ktoś coś takiego robił i się wypowie.

0
  • #6 01 Lut 2008 01:52
    -RoMan-
    Poziom 42  

Sygnalizację wyczerpania akumulatora żelowego zawsze można dorobić - to najmniejszy problem. Zasilanie przez normalne gniazdo daje to zabezpieczenie, że gdy skończy się energia w akumulatorze zewnętrznym to masz do dyspozycji nadal w pełni naładowany akumulator wbudowany w laptopa.

Co do zużycia energii - jest oczywiste, że na podwójnym przetwarzaniu zawsze się trochę straci. Zarówno przetwornica 12/19V jak i układ ładowania/zasilania laptopa nie mają 100% sprawności. Ale zyskiem jest bezpieczeństwo - samego laptopa jak i danych na nim zawartych.

Osobiście nie pozbywałbym się wewnętrznego akumulatora nawet gdy jest już dość stary i ma małą pojemność. Cała elektronika laptopa jest dostosowana do współpracy z tym właśnie akumulatorem a także z wbudowaną w obudowę akumulatora elektroniką kontrolująca stan akumulatora. Wszelkie kombinacje lewą ręką przez prawe ucho, na dokładkę przy braku doświadczenia, mogą sie smutnie skończyć.
    Mimo wszystko - lepiej wydać te kilkadziesiąt PLN na zasilacz samochodowy i gniazdko zapalniczki (żeby nie przerabiać wtyczki zasilacza) i mieć bardziej uniwersalne zasilanie niż rozdłubywać laptopa i zmuszać go do współpracy z akumulatorem, który nie był przewidziany przez producenta.
    Już pomijam takie "drobiazgi" jak rezystancja i impedancja przewodów łączących zewnętrzny akumulator z bebechami laptopa - ale to też ma bardzo duże znaczenie.

0
  • #7 01 Lut 2008 12:25
    88508850
    Poziom 10  

Czy warto kupić taki zasilacz samochodowy: http://allegro.pl/item301232235_p15_zasilacz_laptop_samochodowy_toshiba_ibm_dell.html a może któryś z tych: http://allegro.pl/search.php?string=zasilacz+samochodowy+laptop ?
    Proszę mnie skierować - jak zrobić/gdzie kupić - sygnalizację wyczerpania akumulatora żelowego spadek napięcia do 0,5-11V?

Swoją drogą jestem ciekaw tak jak i kolega wyżej czy ktoś ma doświadczenie z wpinaniem się do styków akumulatora laptopowego jakimkolwiek akumulatorem innym zewnętrznym. PRoszę o opinie.

0
  • #8 01 Lut 2008 19:37
    -RoMan-
    Poziom 42  

Co do kupna zasilacza - to Twoja decyzja. Najlepiej kupić oryginalny - ale może być drogi.
    Zasilacz z podanego linka ma już zabezpieczenie i się sam wyłączy, jak napięcie spadnie - według deklaracji sprzedawcy.

1
  • #9 05 Lut 2008 16:35
    88508850
    Poziom 10  

To jeszcze takie pytanie do kolegów fachowców: istnieją zasilacze uniwersalne samochodowe. Posiadają napięcie wejściowe 12-13.8V. Pewno bez problemu będę mógł go zastosować do użytku akumulatora żelowego. Ale: jeśli prąd w akumulatorze spadnie do 11V wtedy zasilacz przestanie działać? Wiem, że przy 10V mogę uszkodzić ogniwa akumulatora, ale do 11V to napięcie spada dość często i jeszcze akumulator ciągnie.

0
  • #10 05 Lut 2008 17:17
    -RoMan-
    Poziom 42  

Szklana kula wzięła urlop.

0
  • #11 05 Lut 2008 17:25
    88508850
    Poziom 10  

-RoMan- napisał:
    Szklana kula wzięła urlop.

hahah o co chodzi?

0
  • #12 05 Lut 2008 17:34
    -RoMan-
    Poziom 42  

Bo tylko szklana kula wie, czy zasilacz, który masz na myśli, wyłączy się przy napięciu, które masz na myśli.

1
  • #13 10 Lut 2008 14:04
    cyberdar
    Poziom 31  

Witam

A może dwa akumulatory żelowe połączone szeregowo i impulsowy stabilizator napięcia np. na LM2576 lub czymś podobnym ?. Może nie najbardziej eleganckie rozwiązanie ale wydaje się dość skuteczne. Gabarytowo też nie będzie jakieś bardzo duże ani ciężkie. Rozładowanie każdego akumulatora do 12V i tak zapewni wystarczającą stabilizację napięcia. Oczywiście zasilanie nie byłoby podłączane w miejsce dedykowanego akumulatora a pod gniazdo zasilacza sieciowego gdzie zazwyczaj podaje się większe napięcie powiedzmy 15-20V.

--
    pozdrawiam

0
  • #14 20 Lis 2015 14:04
    tomopaja
    Poziom 7  

Laptop Samsung RC 710 aku powszechnie znane, rozebrałem stare aku, sprawdziłem gdzie przewiercić ręcznie plastik ( po dwóch stronach aku się okazało, na brzegach, fotka ) szybkie lutowanie i teraz do żelowego 80 ah i regulatora ładowania PWM z solarem 130 W
    Jeden solar zapewne nie wystarczy, ale się okaże . Co do połączenia różnych typów akumulatorów równolegle nic nie znalazłem, może ktoś się wypowie :) Faktem jest, że nie ma żadnych problemów jak na razie.
    Proponuje zmienić też ustawienia planu zasilania w ustawieniach zaawansowanych z 10% na przynajmniej 4% a czemu ? bo wykrzyknik będzie kilka godzin się palił na baterii, u mnie to nawet kilkanaście i krytycznego nawet na 2% aby aku całkowicie nie rozładować. Test był wykonany z i na aku 12V 12ah (w tej chwili ma pojemność ok 4-5ah po 6 latach głębokiego rozładowywania w deskorolce elektr.)
    Post dodaje tutaj, bo szukałem odpowiedzi, lecz nie znalazłem, wszędzie tematy niedokończone.

0
  Szukaj w 5mln produktów