Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

laptop, bateria, żelowy - Akumulator żelowy zamiast LI ION starej baterii Laptop

09 Cze 2014 15:38 2235 5
  • Poziom 9  
    Witam
    Mam taki dylemat...
    Mój lapek Samsung RV720 ma baterię z 6 ogniw 3,7V
    OK w takim razie myślę sobie...
    Kupię sobie żelowy 11Ah i te 12V i będę cieszył się lapkiem na plaży przez cały dzień...
    Jak to zrobię?
    Ano najprostsze rozwiązania są najlepsze. Wyrzucę wszystkie ogniwa LI ON i zamiast nich podepnę pod główną elektronikę z baterii po prostu żelowy...
    Tam gdzie szedł plus i minus z ogniw będzie teraz szedł plus i minus z żela...

A tak na poważnie to szukam sposobu, metody która będzie tak prosta jak właśnie to co napisałem wyżej... Próbował ktoś? ma ktoś doświadczenie z takimi przeróbkami?
  • Moderator - Komputery Serwis
    Witaj,
    Będzie ciężko zmusić laptopa, żeby zadziałał w ten sposób. Ładniejszym rozwiązaniem byłoby skonstruować (lub kupić gotową dobrej jakości) przetwornicę 12->19V (lub ładowarkę samochodową) i podłączyć takie coś do gniazda ładowania laptopa. Jako efekt uboczny będziesz miał baterię zewnętrzną oraz wewnętrzną w laptopie, czyli jeszcze dłuższy czas pracy. Do tego mniej kombinacji.
  • Poziom 9  
    a właśnie dostałem odp. że możliwe, że dałoby radę zastosować po prostu stabilizator nawet i na te 12V i 1,5A (plus radiator) i dwie diody prostownicze połączone szeregowo wsio i to zamist LIT ION i powinno smigać, bo lapek ma swoje układy które też podziałają i sie ładnie zgra...
  • Pomocny post
    Moderator - Komputery Serwis
    Dopasowanie napięcia (czyli zmiana tego napięcia z zakresu 12.0-14.0V na 10.8-11.1V) nie będzie aż tak prosta, bo:
    - stabilizator wymaga do prawidłowej pracy większego napięcia wejściowego niż wyjściowego, dla popularnych stabilizatorów 12V jest to minimum 14V na wejściu. Takie napięcie może być na akumulatorze może przez chwilę po odłączeniu od ładowania
    - stabilizator 1.5A nie będzie miał wystarczającej wydajności aby zasilić laptopa (na przykładzie laptopa z i3-2310M - sam procesor potrzebuje przy maksymalnym obciążeniu 35W, reszta rzeczy - ekran, dysk pewnie też z 20W - razem mamy 55W, czyli przy 12V będzie to nieco poniżej 5A
    - będzie się to ładnie grzało :)
    - zakładając czysto teoretycznie, że dostanie Kolega jednak te 12V w jakiś sposób - dołożenie 2 diod w szeregu powinno spowodować spadek o około 2x0.7V, czyli do 10.6V, co układ laptopa powinien (jeśli by takie rozwiązanie miało zadziałać) wykryć jako rozładowaną baterię.
    - nie jestem pewien, czy laptop w ogóle się odpali, nawet jeśli teoretycznie uzyskamy poprawne napięcie z poprawnego zakresu. W baterii jest elektronika, z którą laptop się komunikuje. Podejrzewam, że przy jej braku laptop nie będzie chciał w ogóle wystartować z takiej "baterii". Tutaj jednak prosiłbym o potwierdzenie kogoś, kto zajmuje się serwisem laptopów :)

Tak jak wspomniałem - o wiele prostsze, bezpieczniejsze i bardziej eleganckie jest użycie przetwornicy akceptującej na wejściu 12-14V, mającej na wyjściu 19V o wydajności maksymalnej takiej jak zasilacz (pewnie 65 albo 90W). Za 50-60zł są dostępne gotowce lepszej lub gorszej jakości - mimo wszystko bezpieczniejsze, niż kombinacje, które Kolega chce czynić.
  • Poziom 9  
    super... No to Pan Moderator pomógł... zawsze można potem probować na dwa fronty...
    Rzeczywiście coś tam w tych bateriach jest, bo raz wymieniałem i coś tak nie do końca to było jak nowe, elektronika potrzebowała restartu czy jakoś tak, ale to to, to właśnie to.. ok dziekuje koledze
  • Poziom 9  
    Witam
    Ostatecznym rozwiązaniem jakie bede próbował to po prostu połączenie 3 baterii żelowych 6V w jedną co da 18V na wyjściu, a może nieco wiecej i po prostu końcówka do zasilania taka jak z laptopa...
    Teraz kolejne pytanie... Ile Ah mam kupić?
    czy 4Ah na co kolwiek sie zdadzą czy od razu 12Ah... No i na ile to wystarczy?
    4000 mAh to 4 Ah prawda, czy źle to licze,
    czyli wydajność tych 12Ah powinna byc teoretycznie 2,5 raza dłuższa niż zamontowane standardowo 4000mAh?

czyli z 2 godzin robi sie 5? Co za kiepska sprawa!