Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Piec gazowy Ariston T2 - czerwona lampka

zbkm 06 Feb 2008 20:41 25980 12
 • #1
  zbkm
  Level 10  
  Witam, po 3 latach działania bez zarzutu, od paru dni mam problem z piecem jak w temacie. Tak dwa razy dziennie zapala się czerwona lampka i piec się wyłącza (tzn jest "zablokowany"). Normalnie chodzi CO i nagle cyk kaloryfery robią się zimne. W instrukcji są opisane dwie sytuacje - palnik nie pali - brak gazu/za małe ciśnienie (a gaz jest na pewno), zadziałanie termostatu granicznych temperatur - to tez tak średnio bo piec chodzi na "minimum". Jedynie co mnie ostatnio zastanowiło, to że nawet po odpaleniu palnika słychać np. przez 5 sekund jeszcze "cykanie" zapalniczki. Tak jest ale nie zawsze, czasami cyknie, zapali i działa, wygląda jakby jakiś czujnik nie potrafił wyczuć , że jest już płomień.
  Ze względu na to, że piece te są popularne, może ktoś miał już takie problemy?
  Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
 • #2
  DonRomano
  Level 33  
  Elektroda jonizacyjna wyczyszczona, dokładnie?
 • #3
  zbkm
  Level 10  
  Nigdy nie rozbierałem pieca i nic nie było robione od dwóch lat.
  A jeszcze jedno mi się przypomniało, od paru tygodni gorąca woda jest w kranie przy piecu, natomiast pod prysznicem (5m rur dalej) leciała często letnio-ciepłą woda (mimo ustawienia nawet na 7).
 • #4
  DonRomano
  Level 33  
  A czy chcesz go rozebrać i wyczyścić czy tylko tak pytasz co może być nie tak?
  Elektroda to taki drucik nad palnikiem.
  Wyczyść ją papierem ściernym albo szczotką drucianą.
  Napisz o efektach.
 • #5
  zbkm
  Level 10  
  Tam jeszcze wyżej opisałem o ciepłej wodzie. Powiem szczerze, że nigdy nie rozbierałem pieca i nie wiem czy rodzina mi pozwoli (gaz, wybuchnie itp) ;-)
  Dużo jest zachodu z obudową ?
  Co robi ta elektroda?
 • #6
  DonRomano
  Level 33  
  Tak w dużym skrócie owa elektroda wykrywa płomień.
  Często gdy jest brudna płomienia nie wykrywa, stąd te problemy.
  Z obudową nie ma dużo roboty.

  Może wezwij serwis, widzę że zbytnio nie orientujesz się w temacie.
 • #7
  zbkm
  Level 10  
  Ok, dzięki za pomoc. Jutro zobaczę co i jak.
 • #8
  DonRomano
  Level 33  
  Jeszcze jedno, jaka jest bateria pod prysznicem?
  "Zwykła" czy termostatyczna?
 • #9
  zbkm
  Level 10  
  Zwykła. Właściwie to do tego chciałem wezwać serwis, czerwona dioda jest od dwóch dni. Najgorsze, że serwis Aristona nie odpowiada na telefon, trza będzie poszukać nowego (Bydgoszcz).
 • #10
  zbkm
  Level 10  
  Co jakiś czas mam maila co było przyczyną awarii, także dopiszę, że pomógł przegląd czyli czyszczenie pieca (m.in elektrody jonizacyjnej). Koszt takiego przeglądu serwisowego to 180zł (02/2008). pozdrawiam
 • #11
  wtlechu
  Level 1  
  Mam dokładnie ten sam problem, piec w momencie uruchomienia cały czas "cyka" próbując sie odpalić, pomimo ze jest płomień a po ok 10 sek zapala sie czerwona lampka i wszystko zamiera. Wciskam wtedy przycisk pod czerowona lampka i zaczynam jeszcze raz, zawsze za trzecim razem piec sie odpala na dobre i działa normalnie. Zakładam że jest to też kwestia przeczyszczenia. Zastanawiam sie czy mogę zrobić to sam? Pojęcia o tym nie mam, ale jeśli mam zapłacić 200 za to ze ktoś przejedzie pewny element papierem sciernym...

  Jeszcze jedno pytanie, dotyczy ciepłej wody pod prysznicem i ciśnienia. Ogolnie w kranach w kuchni i łazience ciśnienie wody jest solidne, jednak pod prysznicem jest strasznie. Pod prysznicem mam baterie z termostatem - czy to jest powód ? Czy to wina pieca?

  Bardzo proszę o radę :)
 • #12
  wawrzeczko_t
  Heating systems specialist
  wtlechu wrote:
  Zakładam że jest to też kwestia przeczyszczenia. Zastanawiam sie czy mogę zrobić to sam? Pojęcia o tym nie mam, ale jeśli mam zapłacić 200 za to ze ktoś przejedzie pewny element papierem sciernym...


  Bez przesady ! Za 200 zł trzeba rozebrać kocioł na części pierwsze. A później trzeba to wszystko złożyć do kupy w ten sposób, żebyś mógł pójść spać spokojnie. Ponadto za osobisty brak pojęcia trzeba coś dorzucić - z tego też względu za taką usługę robi się dwie stówy. Osobiście doliczyłbym jeszcze dojazd za 5 dyszek :)

  wtlechu wrote:

  Jeszcze jedno pytanie, dotyczy ciepłej wody pod prysznicem i ciśnienia. Ogolnie w kranach w kuchni i łazience ciśnienie wody jest solidne, jednak pod prysznicem jest strasznie. Pod prysznicem mam baterie z termostatem - czy to jest powód ? Czy to wina pieca?
  Bardzo proszę o radę :)


  To nie wina kotła. Winowajcą bedzie albo bateria, albo instalacja wody.
 • #13
  langosito
  Level 2  
  Choć temat już dawno umarł dopiszę 3 zdania. Mam identyczny problem z czerwoną diodą w Aristonie. Przeczyszczenie elektrody papierem ściernym i zamiana kabli zasilania nic nie dała. Co może być jeszcze przyczyną błędu? Dzięki za pomoc. Pozdrawiam