Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pomiar temperatury i sterowanie piecem jako termostat

18 Lut 2008 09:36 2095 4
 • Poziom 11  
  Mam taki pomysł:
  Chcę zrobić u siebie w domu pomiar temperatury w każdym pomieszczeniu (4 czujniki) oraz pomiar temperatury na zewnątrz. Układ miał by mierzyć temperaturę wewnątrz i w przypadku obniżenia się poniżej jakiegoś progu (który można ustawiać) musi wysterowywać przekaźnik podobnie rzecz się ma w przypadku wzrostu temperatury. Temperatura jest mierzona czujnikami DS1620. Pomiar jest wyświetlany na wyświetlaczu 2x16 znaków. W jaki sposób zorganizować odczyt czujników (w karcie katalogowej podane że komunikacja następuje poprzez 3wire).
  Mam do dyspozycji procesor AT89x4051, EEPROM - 24C04.
  Niestety nie wiem jak obsłużyć ww czujniki. Jak by ktoś coś podobnego robił to proszę o pomoc.

  Moderowany przez DonRomano:

  Przeniosłem z "SYSTEMY GRZEWCZE"

 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 42  
  darcon1 napisał:
  Temperatura jest mierzona czujnikami DS1620.
  A czemu akurat ten model? Nie lepiej wziąć jakieś 1wire, są adresowalne i podpinane pod szynę dwu-przewodową.
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 32  
  Również proponowałbym 1wire i czujnik np DS18B20. Jego zaletą jest popularność. Na elektrodzie znajdziesz o nim masę informacji.

  Jeśli koniecznie chcesz użyć DS1620, to masz dwa wyjścia. Możesz napisać całą obsługę magistrali 3-wire, albo zastosować zmodyfikowaną magistralę SPI. Na stronie producenta jest krótki opis różnic między 3-wire i SPI.

  http://www.maxim-ic.com/appnotes.cfm/appnote_number/85

  Pozdrawiam
  Adam
 • Poziom 35  
  Jesli to ma byc termostat to chyba lepiej LM75? Duzo mnie kodu bedzie do pisania :) LM75 posiada wyjscie otwarty kolektor do wysterowania jakiegos tranzystora (za nim np. przekaznik). Datasheet tutaj
 • Poziom 11  
  Taki układ mam i dlatego chciałbym go użyć. Czujniki także mam 1620 z obsługą 3-wire. Wiem, że użycie tych z 1-wire jest może prostsze ale nie koniecznie tańsze. A w tym przypadku nie jest tańsze dla mnie.
  A termostat ma działać w kilku pomieszczeniach i nie tylko jako termostat ale i jako pomiar temperatury w kilku pokojach i na zewnątrz budynku.