Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra Eltra T9015 - rozstrajanie się i inne problemy

themin 20 Lut 2008 16:47 1521 12
  • #1 20 Lut 2008 16:47
    themin
    Poziom 10  

Witam,
    Mam kilka problemów z tunerem Unitra Eltra T9015 i chciałbym prosić o pomoc w ich rozwiązaniu. Tuner działa z wzmacniaczem Unitra PW 9013.
    Mianowicie, największym problemem jest to, że w tunerze co chwile przestaje działać jeden kanał, a na drugim spada moc. Wystarczy wtedy uderzyć w tuner, albo powciskać przyciski i wszystko wraca do normy. Niestety, ale tylko na chwilę. Rozkręcałem tuner, ale nie zauważyłem niczego niepokojącego w środku. Niestety moja wiedza w dziedzinie elektroniki jest mała, dlatego nie mam najmniejszego pojęcia co może być tego przyczyną.
    Kolejną rzeczą, która mnie nurtuje jest to, iż tuner 'gubi' fale. Zawsze po wyłączeniu, a czasami i podczas dłuższego działania (około 1h). Szukałem o tym na forum i znalazłem nawet kilka informacji, jednak były one dla mnie trochę zbyt mało zrozumiałe, dlatego proszę o bliższe wyjaśnienie przyczyn, a także metod napraw, które należy przeprowadzić, o ile istnieje taka możliwość.

Z góry serdecznie wszystkim dziękuję za pomoc.
    Pozdrawiam,
    Themin

0 12
  • #2 20 Lut 2008 20:18
    andrzej c
    Poziom 29  

Jeśli chodzi o to wyłączanie się kanału, to trzeba przede wszystkim sprawdzić dokładnie luty. Wskazuje na to fakt, że tunerowi pomagają wstrząsy. Jeśli chodzi o odstrajanie się głowicy, to podejrzewałbym kondensatory ceramiczne, lub trymery (kondensatory dostrojcze), głównie w oscylatorze. Lubią zmieniać pojemność pod wpływem temperatury. Oczywiście zakładam, że napięcia zasilające głowicę, a zwłaszcza waricapowe( przestrajające) są stabilne, to znaczy nie płyną.

0
  • #4 21 Lut 2008 16:51
    LeDy
    Poziom 43  

Przemyj te przyciski "specjalistycznym płynem" Wx- 4x , energicznie nimi przełączaj i powinno być po kłopocie. Od starości nie łączą dobrze. Rozstrajanie pewno to samo bo jak pamiętam to tam są same potencjometry od programowania stacji.

0
  • #5 21 Lut 2008 21:53
    themin
    Poziom 10  

No to tak, znalazłem przyczynę nie działania jednego kanału i był to element o symbolu L13 na schemacie. Wylutowałem go i złączyłem dwie z trzech ścieżek, do których był przylutowany. Działają teraz normalnie 2 kanały, tylko na jednym słychać jakby trochę większy szum. I teraz moje pytanie, za co odpowiedzialny jest ten element? Czy jest on konieczny? Jeśli tak, to jakie wartości go charakteryzują, gdyż nie ma na nim żadnych oznaczeń i ewentualnie czym można go zastąpić?

A odnośnie 'gubienia' fal to prosiłbym o podanie symboli elementów do wymiany i ich odpowiedniki.
    Z góry dziękuję.

PS: Schemat mogę tu wrzucić, tylko nie wiem, czy jest to na tym forum dozwolone.

Pozdrawiam

0
  • #6 21 Lut 2008 22:08
    _PREDATOR_

VIP Zasłużony dla elektroda

themin napisał:
    Schemat mogę tu wrzucić, tylko nie wiem, czy jest to na tym forum dozwolone.

Schemat jest na forum, proszę poszukać!

0
  • #7 22 Lut 2008 01:11
    andrzej c
    Poziom 29  

Niestety schematu na elektrodzie nie znalazłem. Wracając do odstrajania się tunera. Jeżeli nie jest to wina potencjometrów dostrojczych, o których pisał Kolega LeDy, jak również napięcie waricapowe, o którym pisałem poprzednio (a które przestraja głowicę przez te potencjometry) nie zmienia się nawet o dziesiątą część wolta, przyczyny należy szukać w samej głowicy, lub w złym działaniu ARCz. Najpierw jednak proszę podać, w jaki sposób tuner został przestrojony. Czy przez usunięcie i wymianę niektórych kondensatorów w głowicy, czy też przez dołożenie konwertera, lub też wyeliminowanie starej głowicy i dołożenie nowej.

0
  • #8 22 Lut 2008 08:02
    _PREDATOR_

VIP Zasłużony dla elektroda

Schemat: http://www.elektroda.net/download.php?file=service//Audio/PL/Tuner%20T9015.zip

0
  • #11 22 Lut 2008 09:44
    LeDy
    Poziom 43  

themin napisał:
    Niestety nie mam pojęcia w jaki sposób został przestrojony tuner. Było to robione bardzo dawno, w jakimś zakładzie naprawczym. A po czym można poznać sposób przestrojenia?

Po tym czy jest dołożona wewnątrz między gniazdem antenowym a głowicą płytka to wtedy konwerter lub inna głowica a jak płytki nie ma to wtedy zmieniano elementy w oryginalnej głowicy.

0
  • #12 22 Lut 2008 18:11
    andrzej c
    Poziom 29  

Wracając do elementu L13, to jest to podobnie, jak L12 cewka filtru dolnoprzepustowego po jednym z wyjść stereodekodera - eliminator 19 lub 38 kHz. Nie wiem, czy można ją dokupić., ale może da się ją naprawić?

0
  • #13 28 Lut 2008 03:46
    themin
    Poziom 10  

Niestety, ale chyba nigdzie nie mają tego elementu. Spróbuję naprawić, tylko muszę wymontować drugi, aby zobaczyć do których nóżek ma być przymocowany drut zwojowy. A czy brak tego elementu może mieć wpływ na coś? Dodam, iż w odtwarzanym dźwięku nie słychać różnicy.

A odnośnie głowicy, to wydaje mi się, że jest dołożona płytka, opierająca się na metalowych blaszkach, tylko nie wiem, czy jest tak oryginalnie, czy zostało to dorobione (raczej nie amatorska robota).

0