Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Unitra Eltra T9015 - rozstrajanie się i inne problemy

themin 20 Feb 2008 16:47 1875 12
    themin
    Level 11  
    Witam,
    Mam kilka problemów z tunerem Unitra Eltra T9015 i chciałbym prosić o pomoc w ich rozwiązaniu. Tuner działa z wzmacniaczem Unitra PW 9013.
    Mianowicie, największym problemem jest to, że w tunerze co chwile przestaje działać jeden kanał, a na drugim spada moc. Wystarczy wtedy uderzyć w tuner, albo powciskać przyciski i wszystko wraca do normy. Niestety, ale tylko na chwilę. Rozkręcałem tuner, ale nie zauważyłem niczego niepokojącego w środku. Niestety moja wiedza w dziedzinie elektroniki jest mała, dlatego nie mam najmniejszego pojęcia co może być tego przyczyną.
    Kolejną rzeczą, która mnie nurtuje jest to, iż tuner 'gubi' fale. Zawsze po wyłączeniu, a czasami i podczas dłuższego działania (około 1h). Szukałem o tym na forum i znalazłem nawet kilka informacji, jednak były one dla mnie trochę zbyt mało zrozumiałe, dlatego proszę o bliższe wyjaśnienie przyczyn, a także metod napraw, które należy przeprowadzić, o ile istnieje taka możliwość.

Z góry serdecznie wszystkim dziękuję za pomoc.
    Pozdrawiam,
    Themin
    andrzej c
    Level 29  
    Jeśli chodzi o to wyłączanie się kanału, to trzeba przede wszystkim sprawdzić dokładnie luty. Wskazuje na to fakt, że tunerowi pomagają wstrząsy. Jeśli chodzi o odstrajanie się głowicy, to podejrzewałbym kondensatory ceramiczne, lub trymery (kondensatory dostrojcze), głównie w oscylatorze. Lubią zmieniać pojemność pod wpływem temperatury. Oczywiście zakładam, że napięcia zasilające głowicę, a zwłaszcza waricapowe( przestrajające) są stabilne, to znaczy nie płyną.
    LeDy
    Level 43  
    Przemyj te przyciski "specjalistycznym płynem" Wx- 4x , energicznie nimi przełączaj i powinno być po kłopocie. Od starości nie łączą dobrze. Rozstrajanie pewno to samo bo jak pamiętam to tam są same potencjometry od programowania stacji.
    themin
    Level 11  
    No to tak, znalazłem przyczynę nie działania jednego kanału i był to element o symbolu L13 na schemacie. Wylutowałem go i złączyłem dwie z trzech ścieżek, do których był przylutowany. Działają teraz normalnie 2 kanały, tylko na jednym słychać jakby trochę większy szum. I teraz moje pytanie, za co odpowiedzialny jest ten element? Czy jest on konieczny? Jeśli tak, to jakie wartości go charakteryzują, gdyż nie ma na nim żadnych oznaczeń i ewentualnie czym można go zastąpić?

A odnośnie 'gubienia' fal to prosiłbym o podanie symboli elementów do wymiany i ich odpowiedniki.
    Z góry dziękuję.

PS: Schemat mogę tu wrzucić, tylko nie wiem, czy jest to na tym forum dozwolone.

Pozdrawiam
    _PREDATOR_

VIP Meritorious for electroda.pl
    themin wrote:
    Schemat mogę tu wrzucić, tylko nie wiem, czy jest to na tym forum dozwolone.

Schemat jest na forum, proszę poszukać!
    andrzej c
    Level 29  
    Niestety schematu na elektrodzie nie znalazłem. Wracając do odstrajania się tunera. Jeżeli nie jest to wina potencjometrów dostrojczych, o których pisał Kolega LeDy, jak również napięcie waricapowe, o którym pisałem poprzednio (a które przestraja głowicę przez te potencjometry) nie zmienia się nawet o dziesiątą część wolta, przyczyny należy szukać w samej głowicy, lub w złym działaniu ARCz. Najpierw jednak proszę podać, w jaki sposób tuner został przestrojony. Czy przez usunięcie i wymianę niektórych kondensatorów w głowicy, czy też przez dołożenie konwertera, lub też wyeliminowanie starej głowicy i dołożenie nowej.
    _PREDATOR_

_PREDATOR_

Porównaj odbiór (stacje) z przestrojonym, to tak po 'laicku' ;)
    LeDy
    Level 43  
    themin wrote:
    Niestety nie mam pojęcia w jaki sposób został przestrojony tuner. Było to robione bardzo dawno, w jakimś zakładzie naprawczym. A po czym można poznać sposób przestrojenia?

Po tym czy jest dołożona wewnątrz między gniazdem antenowym a głowicą płytka to wtedy konwerter lub inna głowica a jak płytki nie ma to wtedy zmieniano elementy w oryginalnej głowicy.
    andrzej c
    Level 29  
    Wracając do elementu L13, to jest to podobnie, jak L12 cewka filtru dolnoprzepustowego po jednym z wyjść stereodekodera - eliminator 19 lub 38 kHz. Nie wiem, czy można ją dokupić., ale może da się ją naprawić?
    themin
    Level 11  
    Niestety, ale chyba nigdzie nie mają tego elementu. Spróbuję naprawić, tylko muszę wymontować drugi, aby zobaczyć do których nóżek ma być przymocowany drut zwojowy. A czy brak tego elementu może mieć wpływ na coś? Dodam, iż w odtwarzanym dźwięku nie słychać różnicy.

A odnośnie głowicy, to wydaje mi się, że jest dołożona płytka, opierająca się na metalowych blaszkach, tylko nie wiem, czy jest tak oryginalnie, czy zostało to dorobione (raczej nie amatorska robota).