Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prośba o pomoc w wyborze centrali Panasonic

wojpan 25 Lut 2008 13:30 3409 33
  • #1 25 Lut 2008 13:30
    wojpan
    Poziom 13  

Nie mam doświadczenia w dziedzinie centrali telefonicznych, w związku z czym bardzo proszę o pomoc specjalistów, których na Elektrodzie nie brakuje.

Urządzenie będzie pracować w biurze rachunkowym, gdzie obecnie zatrudnionych jest 5 osób + 1 szef. Każda z tych osób ma mieć dostęp do swojego telefonu. W firmie znajduje się także 1 fax. W przyszłości liczba osób zatrudnionych może się powiększyć, a więc musi istnieć możliwość zwiększenia linii wewnętrznych o kolejne 8 - 10.

Firma dysponuje dwiema analogowymi liniami zewnętrznymi TP.

Pozostałe do spełnienia kryteria to:

- urządzenie nowe fabryczne;
    - urządzenie niezawodne i dosyć łatwe w montażu i programowaniu;
    - podstawowa funkcja centrali jaka ma być wykorzystywana, to
    możliwość przełączanie przychodzących połączeń pomiędzy
    poszczególne telefony pracowników;
    - inne funkcje, np. identyfikacja abonenta dzwoniącego, nie są
    niezbędne, ale możliwe do wykorzystania w przyszłości.

Decyzja o zakupie oscyluje wokół centrali Panasonic KX-TES824. Czy będzie to dobry wybór?

0 29
  • Pomocny post
    #3 25 Lut 2008 14:59
    irekr
    Moderator

Panasonic czy Silcan to tez Tajwan, tylko z innej stodoły.....
    Panasłoik 824 to nie jest głupie urządzenie i ma zasadnicza zaletę nad Slicanem: aparaty systemowe kupuje się w sklepie a nie u dostawcy.

0
  • Pomocny post
    #4 25 Lut 2008 19:23
    Tracer2
    Moderator - Telefony Stacjonarne

Moim zdaniem funcjonalnie Slican juz przewyższa Pasłonika.;)

0
  • Pomocny post
    #5 25 Lut 2008 21:09
    irekr
    Moderator

A czy Slican ma możliwość dowolnego kształtowania planu numeracyjnego...?

0
  • Pomocny post
    #6 25 Lut 2008 22:00
    tgrtgr
    Poziom 12  

Biura rachunkowe to takie firmy w których większość ruchu telefonicznego jest pomiędzy klientem a księgową która go obsługuje.
    Warto pomyśleć o takim rozwiązaniu żeby do każdego pracownika mógł być oddzielny nr miejski.
    Czyli centrala z możliwością wstawienia karty ISDN, może być wyżej wspomniana CCT lub MICRA http://www.platan.pl/prod_micra.html

0
  • Pomocny post
    #7 26 Lut 2008 07:14
    Tracer2

irekr napisał:
    A czy Slican ma możliwość dowolnego kształtowania planu numeracyjnego...?

Slican oczywiście ma taką możliwośc a ponad to ma mozliwośc kształtowania ruchu wychodzącego i przychodzącego w zależności odpowiednio od wybieranych numerów i od numerów które do nas dzwonią czyli wykorzystuje CLIPa i może kierować ruch przychodzący do odpowiedniego działu.Np. jesli mamy kartę GSM w centrali i dzwonimy po niej na komórki to w przypadku oddzwonienia centrala pamięta kto dzwonił na ten numer i zestawi odpowiednie połaczenie.

0
  • Pomocny post
    #8 26 Lut 2008 07:53
    irekr
    Moderator

ARS jest obecnie standardem. także sterowanie ruchem przyechodzącym nie może byc niczym ograniczone a warunkowanie CLIP-em jest stndardem od ponad 10ciu lat.. Pytanie moje jest proste: czy mozna w Silcanie zrobic numerację W TEJ SAMEJ CENTRALI tak czterocyfrowa jak i jedno i dwucefrowa. Nie do przyjcia jest dla mnie gdy centrala ma na stałe przypisany zakres numeracji np od 100 do 199 a funkcje pomiocnicze typu poczta, nagrywanie itp ma zafiksowane i nie można tego zmienic.

0
  • Pomocny post
    #9 26 Lut 2008 12:08
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #10 26 Lut 2008 12:18
    irekr
    Moderator

A jak wygląda routing wewnętrzny - odpowiednik rozkazów 340/341 i 350/351 w KX-TD1232 i analogiczne rozkazy z KX-TD337,i następnych..?

0
  • Pomocny post
    #11 26 Lut 2008 20:11
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #12 27 Lut 2008 02:10
    M___
    Poziom 21  

Wracając do sedna.
    KX-TES nie jest złym rozwiązaniem ale jest to centrala analogowa, więc ewentualna zmiana linii miejskich na ISDN spowoduje problemy z ich podłączeniem. Oczywiście da się ale nie jest to rozwiązanie polecane.
    Droższe ale znacznie lepsze rozwiązanie to centrala:
    KX-TDA15 (max 2 linie miejskie analogowe lub do 4 ISDN, 20 wewnętrznych)
    KX-TDA30 (max 12 analogowych lub 6 ISDN, 56 wewnętrznych)
    W podanym przypadku KX-TDA30 będzie tańsza i lepsza niż TDA15.

A jak ktoś jeszcze napisze, że Slican ma większą funkcjonalność niż Panasonic serii KX-TDA lub K-TDE to, jak przestanę się śmiać, zmuszę go do zjedzenia klawiatury jeśli nie nie będzie w stanie tego udowodnić.
    A nie będzie.

Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #13 27 Lut 2008 07:37
    Tracer2

Masz w Panasonicu funkcje Pathfaindera o której pisałem wcześniej ??
    Mozesz wybierać numery miejskie bez numery wew jako np 3cyfrowe a miejskie bez prefiksu "0"
    tak jak w domu??
    A ile koszktuje karta Voip ???? 5kPLN ???
    Naprawdę chłopaki sie postarali ;)
    Ja sobie cenię Panasonica za trwałość i funkcjonalność,
    ale wyrósł mu konkurent tańszy i z pomysłami :)

0
  • Pomocny post
    #14 27 Lut 2008 08:21
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #15 27 Lut 2008 10:10
    M___
    Poziom 21  

>> Masz w Panasonicu funkcje Pathfaindera o której pisałem wcześniej ??

Jeśli dobrze zrozumiałem prezentację to chodzi o przypisanie numerów miejskich jako wewnętrznych. Bez problemu. Numery GSM mogą byc spokojnie przypisane do grup odbiorczych jak każdy inny wewnętrzny.

>>Mozesz wybierać numery miejskie bez numery wew jako np 3cyfrowe a miejskie bez prefiksu "0"tak jak w domu??

Dokładnie tak mam w domu :D
    Tyle, że lokalne wybieram w ogóle bez prefiksu - 7cyfr.

>>A ile koszktuje karta Voip ???? 5kPLN ???
    A która 4 czy 16 kanałowa? H323 czy SIP? A poza tym jeśli rozmawiamy o funkcjonalności to argument "ile kosztuje" jest trochę dziwny, nie uważasz?

Naprawdę chłopaki sie postarali Wink
    Ja sobie cenię Panasonica za trwałość i funkcjonalność,
    ale wyrósł mu konkurent tańszy i z pomysłami.

Fakt tańszy i z pomysłami, chociaż jeśli spojrzeć na Pathfaindera to jest to zdaje się serwer CTI a wtedy przestaje być tańszy.
    Panasonic ma pełną integrację CTI więc proponuję odpuścić sobie funkcje zewnętrzne bo to kwestia softu serwera a nie centrali.

Co do limitu bezpłatnych minut to faktycznie chyba jeszcze nie ma ale nowa wersja softu jest zapowiedziana przed wakacjami, pożyjemy zobaczymy.

Rozumiem, że skoro Slican ma powyższe funkcje to ARS też wreszcie działa jak powinien, tzn. może wybrać właściwą linię, zmodyfikować dowolnie numer w zależności od tego z jakiego wewnętrznego, jakiego dnia i o jakiej godzinie wybrano numer miejski?
    Bo szczerze mówiąc nie miałem potrzeby przełączania linii po wyczerpaniu limitu (nie twierdzę, że by się nie przydało) ale miewałem potrzebę zmiany organizacji ruchu zależnie od godziny i dnia tygodnia.

Dzięki za info o nowych funkcjach, zawsze to miło dowiedzieć się czegoś nowego o "konkurencji" :D

Pozdrawiam i czekam na dalsze :D

0
  • Pomocny post
    #16 27 Lut 2008 10:41
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #17 27 Lut 2008 12:42
    irekr
    Moderator

Od 1999-go do 2006-go miałem w obsłudze jedna KX-TD500 i po zainstalowaniu ISDN-ów (na poczatku tylko 2B+D, potem poszły 3 trakty 30B+D) taka funkcja była wykorzystywana na wiązce PBX-u wlotowego, Wpisywanie do dynamicznej ksiazki teledonicznej odbywało sie przez wcisnięcie klawisza funkcyjnego operatora - a było ich kilkunastu- i kazdy miał swoja pulę dzwoniących. Ta sama funkcja służyła do wyłapywania polaczeń złosliwych i kierowanych wg scisle określonej procedury, czyli w wielostopniowego call centre by klienta zniechęcic a ludziom dac spokój z głupimi telefonami. Przyznaję: była upierdliwa w konfiguracji. A zaszywanie numerów zewnętrznych w numeracji wewnętrznej - to juz istnieje w KX-TD1232 od około 1998 roku - własnie funkcje 340/341 i 350/351 - zeby było ciekawiej - nie wystepowały w instrukcjach serwosowych i programowania.
    A pule minutowe: nie jestem już "na topie' ale z tego co chłopaki podaja to jest cos takiego w najnowszych softach.
    VoIP na specjalizowanej karcie: zmienisz zdanie na temat tego rozwiazania jak będziesz sie musiał wytłumaczyć z sporego rachunku za doładowania zrobionego przez domorosłego hackera. Przy pomocy takich modulów bardzo pieknie mozna połozyć każdy system telekomunikacyjny i do tego dokładnie pozacierac po sobie ślady. Dlatego po paru poczatkowych próbach stosuje wylącznie ZEWNETRZNE bramki VoIP...

0
  • Pomocny post
    #18 27 Lut 2008 19:00
    M___
    Poziom 21  

Cytat:
    To jest Pathfainder, czy jakkolwiek inna centrala posiada taką funkcję.

No to posiada, nazywa się Tablica CLI.
    A co jeśli wewnętrzny dzwoni z kodem z dowolnego aparatu?

Poza tym moim zadaniem jest zapewnić, żeby klienci NIE oddzwaniali na bramki GSM bo one mają obniżać koszty firmy a nie być blokowane przez ruch przychodzący.
    Dodano po 2 [minuty]:

Cytat:
    ARS
    To już działa od wersji 3.02 jak dobrze pamiętam, czyli jakieś 2 lata.

Niestety nie znalazłem a stronie producenta opisu więc ciężko mi sprawdzić a właśnie jakieś dwa lata temu dałem się nabrać na opis w dokumentacji, że centrala ma ARS a potem okazało się, że ten prymityw potrafi tylko dodać kody operatorów.
    Przypuszczam, że było, to jeszcze przed zmianą softu bo Pathfainder wskazuje, że ktoś zaczął wreszcie rozwijać ten soft.

Jest w tym cudzie coś poza tą jedną funkcją (pathfinder)?
    Napisałbyś parę słów o ITD, brzmi obiecująco ale na stronie brak informacji.

Jak z podziałem centrali na firmy, z blokadą dzwonień pomiędzy wewnętrznymi należącymi do różnych grup i niezależnymi trybami dzień/noc/lunch itd. dla różnych dzierżawców?

0
  • Pomocny post
    #19 27 Lut 2008 19:38
    irekr
    Moderator

Inaczej mówiąc ile tenentów ma centrala i czy można tenanty stopniowac pod katem wydzielenia planów numeracyjnych poszczególnych tenantów.

0
  • Pomocny post
    #20 28 Lut 2008 07:30
    Tracer2

Tenantów może być osiem grup pickupowych 15,
    po za tym moga być grupy odbierające liniowe rozdzwaniające,cykliczne konferencyjne.
    Numeracja dowolna , dostęp do tenantów dla abonentów centrali pod
    kontrolą.
    Producent jest otwarty na sugestie instalatorów i jesli
    bedzie taka potrzeba gotów jest przygotować ConfigMana z wieksza ilością.

0
  • Pomocny post
    #21 28 Lut 2008 09:04
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #22 28 Lut 2008 11:15
    M___
    Poziom 21  

Cytat:
    Otrzymamy sygnał zgłoszenia i możemy dzwonić dalej na miasto. Oczywiście funkcja ta może działać tylko gdy wybierzemy ściśle określony nr naszej centrali.
    panasonic też to potrafi?

No, starszej funkcji to już nie mogłeś wykopać :D

Cytat:
    Czy w Panasonicu można przekierować połączenie przychodzące z miasta, spowrotem na inny numer miejski bez zużywania do tego celu portu abonenckiego lub wirtualnego konta? Na Slicanie można tak zrobić.

Można, tylko, że przez konta jest wygodniej i bezpieczniej a ilość kont wirtualnych załatwia problem.

Cytat:

Przy pomocy takich modulów bardzo pieknie mozna połozyć każdy system telekomunikacyjny

Cytat:
    Czyli soft Panasonica jest do bani, skoro daje możliwość położenia centrali Smile

Gdyby to była prawda to tak, tylko, że....
    1. Nie spotkałem się z tym problemem i nie słyszałem by ktoś taki miał.
    2. Dwie karty spośród możliwych do zainstalowania są widziane przez system jako zewnętrzne bramki i nie ma możliwości wejścia w system za ich pośrednictwem.
    3. Każda karta ma możliwość odseparowania dostępu do programowania od ruchu VoIP lub całkowitego wyłączenia tego dostępu więc nie rozumiem jak dobrze zaprogramowana centrala może byc podatna na taki atak.

Cytat:
    W Slicanie użytkownik nic nie musi robić, a konfiguracja polega na zaznaczeniu dla jakiego ruchu (przychodzący, wychodzący) ma usługa działać oraz na jakich wiązkach
    .

Fakt. W Panasonic'u konieczna jest ŚWIADOMA decyzja użytkownika.

Przy okazji, skąd system wie, że ten użytkownik dzwoni w tej samej sprawie albo, że dzwoni inny użytkownik z tej samej firmy i po jakim czasie odpuszcza wymuszone przekierowanie.
    A jeśli chcę porozmawiać ze zwierzchnikiem gościa który mnie zdenerwował to jak mam go obejść?

No, dobra ale to już była demagogia z mojej strony :D.

Cytat:
    i działa dla ruchu przychodzącego i wychodzącego bez ingerencji użytkownika ?

Nie, nadal użytkownik, ma kontrolę nad systemem :D.

A, tak przy okazji, jest tablica zapewniająca TRWAŁE przekierowanie konkretnych numerów na konkretne wewnętrzne czy tylko dynamiczna działająca chwilowo?

Co do blokad w ruchu wewnętrznym to nie tyle chodziło mi o Tenantów co o możliwość blokowania ruchu wewnętrznego w ramach jednego Tenanta (np. dział administracji może dzwonić do wszystkich a do administracji tylko wybrani)

Pozdrawiam :bye:

0
  • Pomocny post
    #23 28 Lut 2008 13:38
    irekr
    Moderator

Pierwsza funkcja jaka blokowałem w panasonicach to był właśnie transfer CO-CO. Konferencja tak, transfer nie...

0
  • #24 29 Lut 2008 08:32
    wojpan
    Poziom 13  

Odnoszę wrażenie, że dyskusja przybrała formę licytacji, na zasadzie: co jest lepsze Opel czy Peugeot? Osobiście wolę i jeżdżę Toyotą ...

Decyzja o zastosowaniu centrali Panasonica w zasadzie zapadła. Nie ukrywam, że spore znaczenie miało w tym względzie zdanie właściciela firmy - mojego dobrego znajomego.

Bardzo Was proszę o podanie adresów sprawdzonych miejsc, w których mógłbym dokonać zakupu centrali, telefonów i innych (w razie potrzeby) akcesoriów. Sprzedaż wysyłkowa to ostateczność.
    Najbardziej zainteresowany jestem sklepami zlokalizowanymi w okolicy Warszawy lub Lublina.

0
  • Pomocny post
    #25 29 Lut 2008 09:34
    M___
    Poziom 21  

:D To założyciel wątku jeszcze tu zagląda? :D
    Najpierw odpowiedź: http://www.panasonic.pl/obsluga_klienta.php?kat_id=366&task=build_city&inst_cat_id=1

To nie tyle jest licytacja co raczej możliwość porównania systemów między osobami które znają swoje centrale na wylot, a o konkurencyjnych produktach mają dosyć pobieżną wiedzę.

Zgadzam się, że trochę odpłynęliśmy od tematu wątku.
    No, może nie trochę :wink:

Osobiście, bardzo spodobała mi się taka forma dyskusji bo grzebanie w dokumentacji systemów których się nie instaluje to dosyć nużące zajęcie.

Cały czas czekam na informacje o ITD :D

Dodano po 2 [minuty]:

Bardzo dziękuję za wybranie Panasonic'a.
    To dobry wybór. :D:D:D

0
  • Pomocny post
    #26 29 Lut 2008 09:53
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #27 29 Lut 2008 12:49
    wojpan
    Poziom 13  

M___ napisał:
    :D To założyciel wątku jeszcze tu zagląda? :D

Nie dość, że zagląda, to jeszcze z uwagą studiuje wszystkie Wasze opinie :D

0
  • Pomocny post
    #28 29 Lut 2008 13:43
    M___
    Poziom 21  

No i pięknie :D
    Porównanie możliwości central z nastawieniem na wymianę informacji.
    Trzeba by tylko usystematyzować zaganienia np. ruch wychodzący, przychodzący, restrykcje itp.

Temat jest na grubą książkę więc proponowałbym założenie nowego wątku. :D

0
  • Pomocny post
    #29 01 Mar 2008 10:02
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #30 01 Mar 2008 16:54
    irekr
    Moderator

W dużych centralach Panasłoika jest coś takiego jak wstawianie karty w off service. Można oczywiście ją "na chama" wyjąć i włożyć, ale nie jest to zalecane...

0