Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

czułość skanerów płaskich

03 Sty 2004 12:36 1248 7
  • Poziom 27  
    Witam sznownych boardowiczów.
    Czy ma ktoś może jakieś informacje (techniczne albo praktyczne) na temat czułości skanerów płaskich? Producenci skanerów milczą na ten temat.
    Podejrzewam, że czułość jest niewielka (lampa świeci solidnie a droga optyczna jest niewielka), chciałbym jednak uzyskać bardziej szczegłółowe informacje. Może ktoś z Was bawił się skanerem z wyłączoną lampą? Interesują mnie następujące tematy:
    1. czułość skanerów CCD vs CIS
    2. czułość skanerów niskorozdzielczych (600dpi) vs wysokorozdzielczych (4800dpi)
    3. czułość skanerów w zależności od producenta
    4. wszystkie praktyczne uwagi i spostrzeżenia

dzięki
  • Poziom 31  
    Możesz wejść na stronę chipa, entera lub pckuriera i tam poszukać informacji ma temat testów skanerów. Te redakcje przeprowadzają testy urządzeń komputerowych pod różnymi kierunkami.

Pozdrawiam wszystkich

jjanek
  • Poziom 27  
    niestety, testy w gazetach cytują parametry techniczne, które podaje producent. A jak już pisałem, producenci skanerów milczą na temat czułości. Przeprowadzane w gazetach testy również pomijają tę problematykę.
  • Poziom 24  
    ooooooo jak miło że w końcu dla kogoś się liczy to co najważniejsze w skanerze a nie szmery bajery.
    wjec to jest tak w tych tanich producenci pomijają wartość czułości
    bo mają kiepską zreszta dla domowego usera to nieistotne puki nie zachce się skanowac ciemnych rzeczy i tuuuu skaner może wykazać swoja klase w skanowaniu ciemnych obszarów.
    te droższe mają czułośc jasne większą.
    skanery tanie do 800zł czułość hm raczej gęstość optyczna do 3.0D
    kl. średnia :D zależy dla kogo 3.0D -3.4 tak około.
    kl. profesjonalna powyżej 3.4 D
    gęstość optyczna jest w skali logarytmicznej a nie liniowej więc napewno nie jest tak że skaner mający gęstość optyczną 4.0D w porwnaniu do 3.0D
    ma tylko o 1/3 wyższą czułość .
    dobry skaner to nie rozdzielczość 600dpi*2400dpi tylko mający 3.3D minimum. a jak masz już skaner i chcesz cósik z niego wyciągnąć to sobie go skalibruj co by ci w kolorach nie klamał bo jak u siebie skalibrowałem wzorcem IT8 to jest hoho.
    nic co napisałem powyzej nie może być brane na serio :D
  • Poziom 13  
    Witam, używam skaner Plustek ST12, korzystając wyłącznie ze sterownika TWIN + oczywiście dobry prog graficzny i efekty są b. dobre. Tak przy okazji, nigdzie nie znalazłem opisugęstości tegoż skanera. Może ktoś wie coś więcej niż jest w instrukcji ?
    pozdrawiam
  • Poziom 27  
    silvvester - zgadzam się, ale na gęstości optycznej aż tak bardzo mi nie zależy. Chociaż przypuszczam, że wraz ze wzrostem gęstości rośnie trochę również czułość skanera. Chodzi o to, że muszę właśnie skanować dosyć ciemne rzeczy, więc potrzebna jest mi jak największa czułość kosztem innych parametrów.

kolejne pytanko - czy 48-bitowa rozdzielczość bitowa (dostępna obecnie w wielu skanerach)pozwoli na zredukowanie szumu mocno rozjaśnionego obrzu, czy też nie ma to większego znaczenia? A może to tylko kolejny bajer a de facto najmłodsze 8 bitów to po prost szum?
  • Poziom 31  
    to się odnosi tylko do ilości odwzorowanych kolorów(tonacji) czyli w sumie do tej czułości.........
    nie pamiętam które są lepsze ale chyba ccd pozwalają (przy super jasnej lampie) na skanowanie obiektów trójwymiarowych(działają jak kamera)
    z rozdzielczością jest tak że zazwyczaj jest interpolowana i jak wyżej napisał kolega nie ma znaczenia tysiące dpi tylko rzeczywista gęstość optyczna (ta na cal)
    a dobra kalibracja to podstawa - wysiwyg się kłania
  • Poziom 27  
    Zbynia:
    1. no właśnie chodzi o to, żeby ten skaner dobrze działał z wyłączoną lampą (czyli przy słabym oświetleniu)
    2. rozdzielczość nie jest dla mnie istotna, a wbrew pozorom interpolwanie czasem się przydaje (w moim przypadku nie będzie potrzeby)
    3. kalibracji również nie będę potrzebował - chodzi o monochromatyczne skany