Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

para darlingtonów, jak sprawdzic??

25 Feb 2008 20:57 5008 4
  • Level 14  
    czy koncowke mocy zbudowana z dwoch tranzystorow w ukladzie darlingtona moge sprawdzic jak zwykly tranzystor?? chodzi mi o to czy mozna zastapic to dwoma diodami jak to jest w przypadku zwyklych tranzystorow;]

chodzi mi dokladnie o takie koncowki mocy b1254 PNP, d1894 NPN;]
    a znaciemoze jakies zamienniki do tych ukladow?? bo suszkalem i nie znalazlem takich ktore by pasowaly, kazde inne ma mniejsze napiecie baza-emiter:(
  • Level 19  
    Między bazą a emiterem będą widoczne dwie diody (dokładnie dwa złącza baza-emiter). Od bazy do kolektora będzie widać pojedynczą diodę.
  • Level 14  
    sorrki, ale mi to nic ni mowi:(
    jak sprawdzam zlacze emiter-kolektor to jest przejscie w jedna strone, a tak chyba nie powinno byc w normalnym tranzystorze:( na zlaczach baza-emiter i baza-kolektor jest raczj tak jak powinno byc;]
  • Level 19  
    No raczej nie powinno być przewodzenia pomiędzy E i C... W przypadku komplementarnego Darlingtona (PNP), złącze jest pomiędzy B i E i to chyba jedyne, które można normalnie zbadać.
  • Level 33  
    Tranzystory w układzie Darlingtona sprawdza się tak samo jak zwykłe tranzystory NPN lub PNP. Jedyna różnica to większy opór złącza B-E w kierunku przewodzenia (2 złącza B-E szeregowo) i czasem omomierz
    pracujący z niskim napięciem może wykazać przerwę. Tranzystory mocy
    w układzie Darlingtona jeżeli są przeznaczone do układów impulsowych
    czasem mają wbudowaną diodę zabezpieczającą wejście (BE) lub wyjście
    (CE) co może wprowadzić w błąd osobę testującą tranzystor.
    Lepiej wcześniej sprawdzić w katalogu czy ta struktura nie zawiera dodatkowych elementów. Każdy tranzystor Darlingtona można bez problemu
    zastąpić równoważną strukturą pojedyńczych tranzystorów.
    Dopuszczalny prąd tranzystora sterującego może być beta2 razy mniejszy
    od tranzystora końcowego. Zaleca się też oba montować na tym samym
    radiatorze. Ponieważ kolektory i tak są połączone razem montaż jest
    bardzo proste.