Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

GA-8I915P Duo (rev. 1.x)

25 Lut 2008 21:52 1492 10
  • Poziom 13  
    Witam.
    Problem wygląda następująco. Podłączam procesor ram i grafikę i nie wstaje płyta główna. Próbowałem już 3 procesory różne podpinać, różne rodzaje pamięci RAM oraz różne zasilacze. Grafika jest dobra. Startuje tylko wentylator na procesorze i nic więcej. Reset CMOS nie pomógł. Podnosi się tylko czasem, ale nie wiem od czego to zależy. Dość długo bawię się w naprawy komputerów ale z tym nie mogę sobie poradzić.
    Procesory jakie podpinałem to Pentium 4 540J , Celeron D 346 albo 345 nie pamiętam i Celeron D341. Wcześniej działał na tych pierwszych dwóch. A teraz nie chce. A RAM podpinałem 512MB 533 GoodRam i Kingston oraz 400 i 333 512MB GoodRam. Brakuje mi pomysłów. Optycznie płyta wygląda OK.
    Proszę o pomoc.
  • Poziom 13  
    Hmm... A jest dźwięk z głośniczka systemowego? Spróbuj uruchomić tylko płyta-procek-zasilacz-glosniczek.

pozdro

Dodano po 1 [minuty]:

Yy dodam tylko że miałem tak z płytką ECS, nie było dźwięku z głośniczka i okazało się że mostek północny poszedł z dymem, naprawa ok. 60 zł więc nieopłacalna ;]
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Cytat:
    Dość długo bawię się w naprawy komputerów ale z tym nie mogę sobie poradzić.

A co pokazuje karta POST ?
    A na poważnie to prawdopodobnie masz problem z socketem.
  • Poziom 13  
    Niestety nic się nie odzywa. A co do pomysłu procek z płytą to to raczej nie działa. RAM musi być. Ale może od płyty głównej zależy. Płyta w ogóle nie wstaje. Nie słychać głośniczka. Może faktycznie popróbuje z socetem. Jak jej nie odratuje to będę musiał kupić jakąś na allegro. A to nie jest mostek północny. Bo gdyby to było uszkodzenie trwałe to w ogóle by się nie podnosiła, a ona co jakiś czas działa. Może to coś mechanicznego??
    Poza tym widzę, że kolega siedzi dłużej ode mnie. Ja zajmuję się tym hobbystycznie. Więc zapytam czy są jakieś sposoby na podratowanie tej platformy??
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Wyjmij płytę z obudowy, włóż do niej tylko procesor i nic więcej.
    Podepnij zasilacz (oba wtyki), buzzer oraz przyciski power i reset.
    Taki zestaw stawiasz na twardym podłożu, na procesor jakiś radiator ale bez wentylatora i nie zapinasz tylko kładziesz (dobry jest sam blok aluminiowy z boxowego AM2)
    Jeśli po włączeniu głośnik milczy to zdecydowanie ale z wyczuciem dociskasz procesor radiatorem i resetujesz płytę, jeśli teraz się odezwie to z całą pewnością socket do dolutowania bądź wymiany.
  • Poziom 13  
    Dzięki wielkie. Jak tylko będę miał chwilkę to to sprawdzę. Na razie dziękuję.
  • Poziom 13  
    Już sprawdzałem ten socket i nie pomaga. Mam jeszcze pytanie. W instrukcji jest napisane że wystarczy zasilanie 20pin + 4pin. I takiego używałem, a czy zmieni sytuację zasilanie pełne 24+4piny? Jeśli nie i nie macie więcej pomysłów jak to uratować to chyba zostanie mi allegro albo giełda komputerowa:)
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Zasilanie 20+4 jest wystarczające.
    Jeśli płyta czasem startuje to najprawdopodobniej jest to spowodowane brakiem kontaktu w którymś miejscu a w tych płytach najczęściej problemem są luty pod socketem.
  • Poziom 13  
    Dobrze to ja jeszcze będę próbował. Dziękuję za pomoc. Jeśli nic z tego nie wyjdzie to kupię drugą płytę. Tymczasem zamykam temat. :)
  • Poziom 13  
    Witam ponownie.
    Sprawdziłem i rzeczywiście, jak się dociśnie procesor to działa. Więc to gniazdo. Czy jest jakaś możliwość naprawy tej usterki niskim kosztem? Komputer składam dla kogoś kto nie zna się zbyt dobrze na tym. A nie chcę żeby w jakimś ważnym momencie wysiadł komputer. Proszę napisać czy taka naprawa jest możliwa i czy się w ogóle opłaca.