Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brzmienie Altusów 110

08 Mar 2008 11:29 5450 53
  • Poziom 23  
    witam!
    ostatnio zakupiłem nowe gdn'y do moich altków. Ale pomimo tego są słyszalne bardzo duże zniekształcenia. Kiedys (rok temu) grały zupełnie inaczej? Jak to możliwe?
    Pozdro...
  • Uczeń
    A czy te GDNy są orginalne? czy te śmieszne zamienniki robione przez naszych żółtych kolegów.
  • Poziom 23  
    Oryginały wprost z e-tonsila ;) GDN 25/40/3,8
  • Uczeń
    A może jeszcze sie nie wygrzały? :]
  • Poziom 23  
    ?? tzn :) wiesz ten moj technics su-500 to doskonaly nie jest :/ Czym wygrac? :) Aha i co zauwazylem jakby wytlumienie/obudowa to wydawala :/
    pozdrO aha i pokoj to 20 m2
  • Poziom 15  
    Witam! Regenerowałeś może głośnik średnio tonowy ?
    Możliwe, że on Ci charczy. Ja mam podobnie a głośnik zregenerowałem na pewno dobrze. Przy większej głośności głośniki charczą zarówno niskie jak i średnie tony (niskie są nowe, ale nie od tonsila tylko od koppy)a średnie oryginalne tonsila regenerowane na oryginalnych komponentach. Nie wiem co jest nie tak. Co prawda wzmaka nie mam zasilam je mini-wieżą 4ohm. Bass też rewelacyjny nie jest powiedziałbym, że go w ogóle nie ma a jak jest to zamiast basu słychać jakieś pukanie ;/ Czyli wychodzi na to, że głośnik jest kijowy czy może przez to, że wzmaka nie mam.
    PS mam kolumny tak samo altus 110 :)
  • Poziom 23  
    ;) średniotonówki oryginalne... nie regenerowane.
    może ta koppa psuje ci dźwięk bo ORYGINAŁ to ORYGINAŁ! :D
  • Poziom 15  
    Możliwe, ale w sumie pewny nie jestem ;/
    Co do twojego wzmaka to czemu narzekasz na niego. Moim zdaniem technics to dobre wzmaki. Może to gwizdek Ci trzeszczy, bo w altusach 110 nie był on dobry. Polecam wstawić głośnik wysoko-tonowy od altusów 300 bardzo ładnie gra. Wątpię aby nowe głośniki tonsila były niedopracowane. Chyba, że coś z zwrotnicą masz.
  • Poziom 23  
    nie narzekam :) i tak kupuje zaniedlugo koncowke mocy + stx f-360/f-180 :D nawet wygrzanie tego glosnika nie pomaga ;/ gdy da sie glosniej 3-4 w skali do 10 to są mega znieksztalcenia a nie muzyka :P
    do wysokotonowego sie przyzwyczailem
  • Poziom 10  
    xTrEmE_baSS napisał:
    nawet wygrzanie tego glosnika nie pomaga ;/
    A ile godzin ten głośnik przepracował? zwykle trzeba kilkadziesiąt godzin żeby parametry głośnika zbliżyły się do podanych w katalogu.
    Druga sprawa, opisz dokładniej jakie masz te zniekształcenia, nie podajesz zbyt dużego\przesterowanego sygnału na wejście wzmacniacza?
  • Poziom 23  
    muza leci z dvd...
    aaa na takie kilkadziesiąt godzin grzania to bym nie wytrzymał :) Jakie? słychać jakby wszystko w kolumnie wytwarzalo swoj dzwiek ;/ przez co jest marny efekt.
  • Poziom 15  
    Jakie masz w środku wytłumienie. Wcześniej jak było wszystko ok to kolumny były pod tym samym wzmakiem ?
  • Poziom 17  
    Witam

Podlacz pod inny wzmacniacz zamiast DVD podlacz zwykly CD, jezeli to nie pomoze sprawdz zwrotnice https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=23798 tu masz link do schematu sprawdz czy wszystko masz dobrze podlaczone. Sprawdz jakie masz kondensatory w niektorych latach produkcji stosowali elektrolity bipolarne jezeli masz takie to je wymien. Sprawdz to co ci napisalem, bo jezeli masz oryginalnego GDN-a i GDM dobrze zregenerowanego to to musi grac nie ma sily.

Pozdrawiam
  • Poziom 23  
    @alton80
    wytłumienie w jednym oryginalne takie jak było a w drugiej brak! I ta druga gra lepiej!
    Inny wzmacniacz, CD nie pomaga ;(
  • Poziom 15  
    Przyznam, że naprawdę dziwna sprawa z tą kolumną.
    Na czym one stoją ? Ja bym proponował wyciszyć każdą ścianę w środku myślę, że korek byłby odpowiedni (chociaż mogę się mylić, bo specem od audio nie jestem) Możesz spróbować odlutować tego GDN-a i podłączyć go na sucho bez kolumny (bo możliwe, że ten GDN ma wadę fabryczną w co wątpię, ale warto sprawdzić. To co pisałeś do tej pory wszystko wskazuje na właśnie tego GDN-a skoro nic więcej nie grzebałeś w tych kolumnach a wzmak jest ten sam i w dodatku sprawny.
  • Poziom 23  
    Odłączyłem te GDN'y i puściłem je bez obudowy i nie ma zadnych znieksztalcen itd. Może lepiej gąbką? :)
    Nie wiem co jest.. po cichu all ok ale jak sie podglosni to bardzo glosno slychac te rozne "dzwieki".
    Pozdro(nie zalezy to tez od zrodla sygnalu)
  • Poziom 28  
    Być może Ci się budy rozkleiły. Powoduje to nieprzyjemne rezonanse płyt wiórowych.

Dodano po 4 [minuty]:

altus80 napisał:
    Witam! Regenerowałeś może głośnik średnio tonowy ?
    Możliwe, że on Ci charczy. Ja mam podobnie a głośnik zregenerowałem na pewno dobrze. Przy większej głośności głośniki charczą zarówno niskie jak i średnie tony (niskie są nowe, ale nie od tonsila tylko od koppy)a średnie oryginalne tonsila regenerowane na oryginalnych komponentach. Nie wiem co jest nie tak. Co prawda wzmaka nie mam zasilam je mini-wieżą 4ohm. Bass też rewelacyjny nie jest powiedziałbym, że go w ogóle nie ma a jak jest to zamiast basu słychać jakieś pukanie ;/ Czyli wychodzi na to, że głośnik jest kijowy czy może przez to, że wzmaka nie mam.
    PS mam kolumny tak samo altus 110 :)

Sam przetwornik co prawda nie jest rewelacyjny, ale sądzę że to wina zbyt słabego wzmacniacza.
    Pukanie jak w kazdych starych altusach serii drugiej. Da się to zwalczyć, ale i tak będą to kiepskie kolumny.
    Druga sprawa to zwrotnica...podłączyłeś wszystko dobrze ? I jaka ona wogóle jest ?
  • Poziom 23  
    Kurcze... chyba sprzedam te gdn'y i bede zbierał na nowe kolumny... bo jak patrzylem to te wytlumienie mialo na sobie troszke drewna :/ No nic za ile moge sprzedac te gdn'y?
    oczywiscie sa w 100% sprawne ;) Kolumny z roku 1996
    pozdrawiam
  • Poziom 15  
    "Druga sprawa to zwrotnica...podłączyłeś wszystko dobrze ? I jaka ona wogóle jest ?"
    Zwrotnica jest oryginalna wszystko jest dobrze podłączone tylko sprawa jest taka, że kolumny długo stały w zimnym pomieszczeniu około 7 lat. Mogło to w sumie źle wpłynąć na nią w dodatku jak dam na fulla dźwięk to słychać jak średnie tony charczą.

"Pukanie jak w kazdych starych altusach serii drugiej. Da się to zwalczyć, ale i tak będą to kiepskie kolumny. "
    Tylko to pukanie nie jest takie jak zapewne myślisz. Chodzi Ci o dudnienie z elementami basu ?
    Bo u mnie to nawet nie dudni. W skali 1-30 jak dam na 15 to basik lekki jest, ale jak już dam na 25 (więcej nie daje bo charczy) to bass zanika i powstaje bardzo niemiłe pukanie zamiast bassu coś jak w starych telefonach komórkowych z mp3.
    U mnie w mieście koleś ma takie same kolumny nieraz jak u niego bywam to one grają i dźwięk jaki się z nich wydobywa bardzo mi się podoba jak by go
    opisać to mocny bass z elementami dudnienia i średnie tony idealne (wiadomo jak na kolumny za taką cenę i wiek). U mnie czegoś takiego nie ma. Nie
    wiem czym on je napędza.
    Głośniki ma oryginalne tonsila, ale też widzę, że do regeneracji są, bo zawieszenie się rozsypało, ale mimo tego gra nieporównywalnie lepiej od moich altków mimo tego, że mają nowe głośniki.

"Kurcze... chyba sprzedam te gdn'y i bede zbierał na nowe kolumny... bo jak patrzylem to te wytlumienie mialo na sobie troszke drewna :/ No nic za ile moge sprzedac te gdn'y? "

Nie wiem. Ja bym chętnie je kupił tylko gdzieś tak w maju, bo na razie sporo wydatków mam. W sumie to
    potrzebuję jeszcze jedną budę do altusów. Bo jedną mam, ale strasznie zjechaną nie opłaca się jej robić.
    Jak coś to nawet bym mógł całą 1 kolumnę (tę lepszą co normalnie gra) kupić. Tylko nie wiem ile wysyłka by kosztowała, bo raczej odbiór osobisty odpada, bo z Krakowa mi daleko do Bytomia. Napisz mi na PW za ile byś sprzedał jedną kolumnę, bo tutaj szkoda tematu zaśmiecać.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 28  
    Po pierwsze to sprawdź czy GDNy grają w fazie.
    Po drugie, pozostaje zabawa z wytłumieniem, a przedewszystkim dobrym ustawieniem kolumn.
    A najlepiej to spraw sobie jakiś wzmacniacz stereo choćby 2*25W a tą wieżyczkę wywal, czyt. sprzedaj i dołóż nieco do wzmacniacza.
    Średnie mogą pierdzieć, bo albo puszka jest dziurawa i przepuszcza falę tworzoną przez GDN, albo kondensatory straciły pojemność.
    A110 są nie najgorsze, ale lepiej sie tego pozbyć i kupić A200, nie wiele większe, bas takiej samej średnicy a grzmi w !@%^%! bardziej.
    Niegdyś dużo się grzebałem w A75 i w A110. I powiem jedno: A75 można roztrzaskać o kant pewnej części ciała, albo wstawić głośnik 20cm i zestroić prawidłowo, i wytłumić, i wymienić wogóle pół kolumny(nie opłacalne) - wniosek ? Wywalić!
    A110 już bardziej się nadaje, z głośnikami basowymi, ze strojeniem i wytłumieniem można eksperymentować. Jak ktoś się uprze to i można wsadzić GDM 16/80. Do tej kolumny polecam GDWK 11/100 i GDM 16/80. Basówka GDN 25/80/1 wytłumienie gąbką o gr. 2 cm (mogą być różne takie od tapicerzy; oddają za grosze)na tylnej ściance, i tunel o śr. 10 cm i dł 12cm. Przełączniki i takie cuda wywalić. Zwrotnicę nieco przerobić. Zgodnie z tym obrazkiem.
    https://obrazki.elektroda.pl/84_1202157498.jpg

I kolumna o wiele lepsza niż seryjny A110.
    Więcej poprostu nie warto robić przy tym.
  • Poziom 15  
    Widzę, że słucachałeś, altusów 200. Powidz mi dobre by były do pokoju 24m kwadratowe ? Jak tam średnie brzmią i wysokie lepiej od altusów 110? Słyszałem, że altusy 200/300 to już zupełnie inne brzmienie niż 75-140. Czy to prawda? Czy różnią się tylko mocą ?
  • Poziom 23  
    @altus80
    masz nową pw ;-)
    a wracając do tematu to nic sie nie zmienilo :/
  • Poziom 28  
    Altus 200 to chyba najlepsza konstrukcja ze wszelakich altusów - wg. mnie. Średnica gra najczyściej i ma najbardziej zrównoważone brzmienie - z tąd opinia że to najlepszy średniak Tonsilu. Bas się nie gubi i nie wlecze jak w modelu 300.
    Seria 150/200/300 to generalnie lepsze kolumny niż tamte starocie.
    Góra jest łagodniejsza, aczkolwiek i tak nieźle gwiżdże.
    Co do jakości to nie trzeba wiele mówić....nieporównywalnie lepiej, ale można jeszcze lepiej :D
    Co do mocy to jeden A200 wytrzymuje tyle co dwie 110, prawie :D
    Ale żeby nie było - żaden cud to to nie jest ;) Jest wiele dużo lepszych zestawów niż altusy.
  • Poziom 16  
    Hey! własnie ratuje Altusy 110 od śmierci.

GDN zregenerowałem poprzez wymiane mebrany z zawieszeniem górnym zauwazyłem znaczna poprawe dźwieku w stosunku do oryginałów(akurat miałem porównanie). Teraz pytanie jaki głosnik najlepiej zastosować na średnio tonowy dodam ze nie interesuje mnie zaden nowo wyprodukowany tonsil(chińska produkcja wiec sobie darujmy).
  • Poziom 15  
    Daj tam taki jaki był czyli 12/60 moim zdaniem to dobry głośnik.
    " dodam ze nie interesuje mnie zaden nowo wyprodukowany tonsil(chińska produkcja wiec sobie darujmy)."
    Nie wiem jakiej produkcji są te nowe głośniki na protonsilu, ale grają jak oryginały więc nie można tego nazwać chińskim dziadostwem :)
    "ale żeby nie było - żaden cud to to nie jest"
    Nie no wiadomo, ale myślę, że w tym przedziale cenowym to chyba jest chociaż nie słyszałem ich. W altusach bardzo podoba mi się wygląd ;) Lubie tego typu kolumny.
  • Poziom 10  
    hubertbaran napisał:
    Teraz pytanie jaki głosnik najlepiej zastosować na średnio tonowy dodam ze nie interesuje mnie zaden nowo wyprodukowany tonsil(chińska produkcja wiec sobie darujmy).

Proponuje zwerwyfikować swoje wiadomości o produkcji Protonsil'u WYWIAD Przemysław Koserczyk, Pro-Tonsil
    I rozważyć co będzie gorsze dla dzwięku, zastosowanie głośnika wykonanego z materiałów wyprodukowanych w chinach (chociaż to nie jest pewne) poddanego kilkukrotnej kontroli na poprawność pracy i parametrów, czy może włożenie głośnika innego niż orginalny i podłączenie go do tonsilowskiej zwrotnicy która nie była dla niego projektowana.
  • Poziom 28  
    Khordyn napisał:
    hubertbaran napisał:
    Teraz pytanie jaki głosnik najlepiej zastosować na średnio tonowy dodam ze nie interesuje mnie zaden nowo wyprodukowany tonsil(chińska produkcja wiec sobie darujmy).

Proponuje zwerwyfikować swoje wiadomości o produkcji Protonsil'u WYWIAD Przemysław Koserczyk, Pro-Tonsil
    I rozważyć co będzie gorsze dla dzwięku, zastosowanie głośnika wykonanego z materiałów wyprodukowanych w chinach (chociaż to nie jest pewne) poddanego kilkukrotnej kontroli na poprawność pracy i parametrów, czy może włożenie głośnika innego niż orginalny i podłączenie go do tonsilowskiej zwrotnicy która nie była dla niego projektowana.

To kup co chcesz, a nie biadol na Tonsila.
    Najlepiej kupić GDM 12/60/2 i jest to pewny głośnik. Na bank nie china, litości.
  • Poziom 23  
    wiecie co podłączyłem altusy pod mini wieże thomson am1480 i dźwięk stał się bardziej przestrzenny i bas niżej schodził, ale ...dalej... słychać te zniekształcenia :/
  • Poziom 28  
    Weź je sprawdź pod porządnym wzmacniaczem, a dopiero potem się wypowiedz czy są znieszkatłcenia, czy też nie.
    Sprawdziłeś szczelność budy ?
  • Poziom 23  
    pod porządnym... sprawdzałem na kilku ;(
    są zniekształcenia...
    a jak sprawdzić szczelność tej budy?