Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie układu mikroprocesorowego bez transformatora?

13 Mar 2008 17:48 1489 11
  • Poziom 24  
    Witam, chciałbym zredukować koszty urządzenia. Chciałbym zasilić układ mikroprocesorowy(5V) nie używając transformatora. Na wejściu mam tętniące 320V(czyli 230V po wyprostowaniu).

Myślałem nad dzielnikiem napięcia... 10k i 500R, a napięcie na mniejszym rezystorze podać na 7805 ... czy ma to prawo działać? W symulatorze wychodzi ładnie. Wiem, że trzeba wziąć pod uwagę rezystancję wejściową stabilizatora. Układ będzie pobierał mało prądu(steruje kilkoma kluczami).

Dodatkowo prosił bym o potwierdzenie tezy: czy jeżeli bezpośrednio do napięcia sieciowego podepnę 100 diód LED w szeregu o napięciu pracy 2,3V to będą one świeciły i nic się nie "spali"? Oczywiście będą minimalnie migać bo to będzie 25Hz ;)
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 25  
    Można pewnie tak robić, ale bądź bardzo ostrożny - taki układ nie będzie miał separacji galwanicznej a przy niekorzystnym układzie (włączona wtyczka tak, że faza będzie na masie Twojego układu) może powodować że dotknięcie czegokolwiek gołą ręką skończy się źle.
    Rozważ wszystkie za i przeciw - moim zdaniem stary poczciwy transformator nie jest aż taki drogi żeby z niego rezygnować ;)
  • Poziom 24  
    Dzięki za plik ... zaraz go obejrzę.

Co do dotykania ... urządzenie będzie całe(za wyjątkiem złącz wejściowych i wyjściowych) zatopione w kleju termicznym lub żywicy. Możliwość dotknięcia czegokolwiek jest znikoma. Poza tym, naklejka "high voltage" oraz "!!! Make sure that this device is switched off when you configure it !!!" daje do myślenia podczas podłączania ;)

//Przestudiowałem plik i troszku wiedzy nabrałem. Problem w tym, że tu dla bezpieczeństwa ogranicza się prąd przed mostkiem - czego ja zrobić nie mogę(układ mikroprocesorowy steruje dużymi prądami z sieci). A gdy nie ograniczę prądu przed prostownikiem, to jest problem ... na wyjściu prostownika mam tętniące 320V, więc nie mogę tego puścić na 7805 bezpośrednio, a włączenie równolegle diody Zenera jest niemożliwe ze względu na prąd(moc) jaki by przez nią płynął ...

Jakieś inne rozwiązania? Co z moim pomysłem na dzielnik napięcia?
  • Poziom 31  
    Dzielnik napięcia to zły pomysł, prędzej jakaś przetwornica.
  • Poziom 43  
    Zobacz TAM, plik załącznika w PDF; DIMSMD1_DSN - PAGE1.pdf, jak jest rozwiązanie zasilanie µCPU.
    Zechciej tylko zauważyć, iż cały ten układ jest na potencjale napięcia fazowego sieci energetycznej.
    Dla tamtego układu tak może być, ponieważ niczego tam nie dotyka się i nei jest to (bezpośrednio - galwanicznie) połączone do innych urządzeń które możnaby dotknąć bezpośrednio, np. ręką.
  • Poziom 24  
    Rozumiem ... czyli zamiast obniżania napięcia fazowego można podnieść potencjał masy dla układu mikroprocesorowego, tak?

Prosił bym o wytłumaczenie co jest niezbędne z tego schematu?

Rezystory R9, R11, R13, R15 są potrzebne?

//Chcę nadmienić, że to jest dział dla osób z mniejszym doświadczeniem. Sami użytkownicy stwierdzili, że układ jest niebezpieczny co potwierdzam. Nie chcę narazić siebie i innych na uszkodzenie lub utratę życia.
  • Poziom 42  
    mariuszlorenc napisał:
    .. (za wyjątkiem złącz wejściowych i wyjściowych) zatopione w kleju termicznym lub żywicy.

Muszą być te złącza opto izolowane. A napisy to sobie daruj, bo nie zapewnią bezpieczeństwa
  • Poziom 24  
    Optoizolacja nie wchodzi w grę, ponieważ sterowane są duże prądy pobierane bezpośrednio z sieci energetycznej. Napisy dają do myślenia zanim się zacznie cokolwiek robić.

Na obecną chwilę to największy problem stanowi zasilenie układu nikroprocesorowego :(
  • Poziom 42  
    U mnie w zwykłym sklepie elektrycznym można kupić GOTOWY zasilacz wtyczkowy regulowany, napięcie 2-12V, prąd 100mA, nazywa się toto "zasilacz do anteny siatkowej" stabilizacja oparta na LM317, kosz 10pln. Taniej i bezpieczniej się nie da.
  • Poziom 42  
    Są też gotowe transformatory 0,5W, o wymiarach kostki 20x20x20 mm.

Jeżeli jakiekolwiek złącze, programowania, konfiguracji, przełączniki nie przystosowane do 250V, będą dostępne z zewnątrz takie urządzenie nie może być dopuszczone do sprzedaży.

A napisy nie uchronią przed odpowiedzialnością.

W pokazanym przykładzie kolegi Quarz - tak się realizuje zasilacze beztransfomatorowe.
  • Poziom 24  
    No ok ... muszę trafo kupić ... szkoda tylko, że nie będę wiedział jak coś takiego zrealizować ...