Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie przekaźnikiem z ATmega32

kris_jr 13 Mar 2008 18:19 1638 3
  • #1 13 Mar 2008 18:19
    kris_jr
    Poziom 10  

Witam,
    Mam przekaźnik HFKW 005-1ZW mam zamiar przy pomocy uC Atmega32 sterować (załączać i wyłączać) przekaźnik.
    Przekaźnik ten ma załączać napięcie 12V pochodzące z innego źródła niż to (5V) do Atmegi. W dodatku będzie nim przekazywany dość duży prąd 4-6A.

Teraz pytanie:
    1. Czy ten przekaźnik się w ogóle do tego nadaje bo znalazłem gdzieś w necie wzmiankę że zasilanie na cewkę jest 5V ale nie wiem czy chodzi o to że napięciem 5V się tym steruje a przełączać można inne (większe) napięcie?
    Niestety nie bardzo wiem jak skonstruowany jest taki przekaźnik

2. Czy można tym przekaźnikiem sterować bezpośrednio z Atmegi czy też trzeba przez coś puścić jeszcze sygnał.
    Jeżeli trzeba przez coś to czy zwykłe scalone bramki logiczne się do tego nadadzą?
    Mam niewykorzystane wyprowadzenia i mógłbym jednym przekaźnikiem sterować przez AND'a 7408 a drugim przez inwerter 74HC04 tyle że w logice dodatniej (czyli dwa razy przepuszczone przez inwerter)

Pozdrawiam

0 3
  • Relpol
  • Relpol
  • #3 13 Mar 2008 18:53
    kris_jr
    Poziom 10  

Widziałem tą dokumentację już wcześniej, ale po pierwsze to jest do modelu z oznaczeniem 012, a nie 005 (to pewnie chodzi o to napięcie na cewce czy coś tam), a po drugie jestem kompletnym żółtodziobem jeżeli chodzi o sprawy elektroniki i niestety nie wszystko jest dla mnie jasne nawet z tą dokumentacją :(
    Dziękuję jednak za informację.
    Skoro nie da się bezpośrednio z portów to cenne dla mnie jest dowiedzenie się czy mogę wykorzystać do tego wspomniane układy (7408 i 74HC04) w sposób opisany. Mam te układy i co ważniejsze zrobioną już płytkę z polutowanymi elementami, dlatego byłoby to dla mnie niemal zbawienne rozwiązanie gdyby dało się wykorzystać te układy i nie przerabiać całego projektu od nowa.

0
  • #4 13 Mar 2008 19:27
    don diego
    Poziom 32  

kris_jr napisał:
    Widziałem tą dokumentację już wcześniej, ale po pierwsze to jest do modelu z oznaczeniem 012, a nie 005 (to pewnie chodzi o to napięcie na cewce czy coś tam)...

Nie sugeruj się symbolem na zdjęciu. Dokumentacja dotyczy całej serii. Chociaż akurat 005 tam nie uwzględniają, to myślę że nie ma wielkiej różnicy od wersji 006 (pewnie mniejszy spadek napięcia na cewce w 005). Rozkład wyprowadzeń jest na pewno taki sam.

0
  Szukaj w 5mln produktów