Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

czujnik dymu w stolarni

Maniek24 18 Mar 2008 21:55 4579 6
    Maniek24
    Level 16  
    Witam zastanawiam sie jaki czujnik dymu jest wstanie pracować w stolarni słyszałem coś o czujnikach laserowych.Może już ktoś przerabiał taki temat i jest w tanie pomóc?
    rejmonter
    Level 15  
    witam
    możesz zastanowić się nad zastosowaniem czujnika temperaturowego. np. honeywell ma w swojej ofercie czujkę tego typu o nazwie TC808E, mierzy ona temperaturę otoczenia, reaguje na przekroczenie podanego progu temperatury jak również na szybkość jej narastania.
    bardziej nowatorskim rozwiązaniem jak na przykład czujnik firmy "algorinet" model o nazwie FTXPXP1, jest to czujka optyczna z zasysaniem powietrza.osobiście nie stosowałem.
    słyszałem jeszcze całkiem niedawno o czujkach firmy bosch które analizują chemiczny skład powietrza.podobno dobrze sprawdzają się w takich warunkach jednak nie wiem czy te czujniki będą współpracować z twoją centralą.
    pozdrawiam
    Andrzej Stachurski
    Level 21  
    Witam. Miałem podobne zadanie jakiś rok temu (był post na elektrodzie - możesz poszukać).

Sprawę rozwiązałem następująco: na szlifierniach i lakierniach zastosowane zostały czujniki optyczne Polon ADR-20R, natomiast na magazynach czujniki liniowe DOP40R. Podpisana została również umowa na comiesięczną konserwację - jako warunek udzielenia gwarancji na prawidłowe działanie systemu. Wnioski z konserwacji są takie że pozostawienie czujników na około 2 - 3 miesiące bez czyszczenia (szczególnie na stolarniach) spowodowałoby praktycznie zerową skuteczność systemu. Moim zdaniem w takich obiektach najważniejsze jest właśnie częste sczyszczenie i sprawdzanie systemu (najlepiej podparte umową) a nie stosowanie wymyślnych czujników które bez przeglądów stracą szybko swoje innowacyjne właściwości.

Pozdrawiam
    suworow
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Witam,
    Na pewno czujniki laserowe ma w swojej ofercie wspominanna juz firma honeywell. producent chwali sie ze są zdecydowanie czulsze na dym od klasycznych czujników optycznych jak i wykazuja pewne cechy czujników jonizacyjnych ( reakcja na szybkie spalanie- płomienie.) I wszystko było by super gdyby nie to że ... zaleca ich stosowanie raczej w sterylnych pomieszczeniach do których to stolarnia raczej się nie zalicza.

100 % za tym co napisał A Stachurski

W jedynej stolarni jaką przyszło mi robic ja akurat zastosowałem czujniki Exodus RR firmy Texecom. W testach wypadły nawet nieźle ale tego najważniejszego ( może to i dobrze) jeszcze nie mialy. jak na razie nie bylo tez żadnych fałszywek
    Co prawda w tym wypadku nie została podpisana umowa na konserwacje ale klient który juz raz przezył pożar jest na tym punkci dośc wyczulony tak że sam wykonuje okresowe czyszczenia i co tez ważne na dzien pracy zakrywa najbardziej narażone na zapylenie czujniki kapturkami.

Pozdrawiam
    Krisstoferes
    Level 19  
    Witam serdecznie. Podepnę się pod temat i zapytam czy czujnik DOP-40R działa sam czy z centralką? Bo dostałem od znajomego i nie wiem czy da się coś z nim samym zrobić.