logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Eltron 100 problem z tranzystorem i prądem spoczynkowym

Smoleq 20 Mar 2008 17:35 2867 12
REKLAMA
  • #1 4932513
    Smoleq
    Poziom 11  
    Posty: 35
    Witam. Posiadam Wzmacniacz Eltron 100 produkcji Eltra-Unitra.
    Mój problem polega na tym że gdy wpinam miliamperomierz w gniazdo bezpiecznika napięcia "+" to prąd spoczynkowy cały czas rośnie dodam że wzmacniacz pracuje w stanie jałowym .
    Natomiast gdy podam sygnał , podłącze kolumnę 8 Ω to tranzystor T4 zaczyna się grzać przy 1/3 mocy .
    W czym tkwi problem?? proszę o pomoc z góry dziękuje pozdrawiam.
  • REKLAMA
  • #2 4932599
    dzg4
    Poziom 31  
    Posty: 1687
    Pomógł: 129
    Ocena: 356
    Witam.Jak możesz pokaż schemat.
  • REKLAMA
  • #3 4932823
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra
    Posty: 11268
    Pomógł: 989
    Ocena: 756
    A działa wzmacniacz?
  • REKLAMA
  • #4 4933084
    Smoleq
    Poziom 11  
    Posty: 35
    wzmacniacz działa lecz za bardzo grzeje sie ten tranzystor bo reszta minimalnie.

    Dodano po 1 [minuty]:

    Eltron 100 problem z tranzystorem i prądem spoczynkowym

    schemat
  • REKLAMA
  • #6 4933877
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #7 4934127
    Smoleq
    Poziom 11  
    Posty: 35
    rzeczywiscie jest różnica w betach a moge wstawic Kd-502 zamiast 503?? bo mam jeszcze jeden KD-503 ale nie pasuje beta
  • #9 4934198
    Smoleq
    Poziom 11  
    Posty: 35
    tzn. wiem że jest różnica w 20 v i czy ta wartość nie narazi ich na zniszczenie
  • #10 4935554
    Smoleq
    Poziom 11  
    Posty: 35
    Sparowałem te tranzystory ale niestety nic to nie dało nadal sie jeden grzeje;/ w czym tu moze być problem?
  • #11 4936381
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #12 4936479
    Smoleq
    Poziom 11  
    Posty: 35
    dobra zrobiłem tak jak mówisz mniej sie grzeje :) zobacze jak sie zachowa na biglu i we wtorek dam znać czy jest ok.
    pozdrawiam i dzięki za zainteresowanie.

    wzmacniacz sie spalił i po naprawie wyszły takie cyrki.



    Proszę poprawić pisownię.Przed wysłaniem postu proszę używać klawisza "pisownia".
    Zdania rozpoczynamy z wielkiej litery, a kończymy kropką.
    Proszę o sprawdzenie wszystkich swoich postów i poprawienie pisowni.
    Użycie w tym celu klawiszy "zmień" i "pisownia" będzie dobrym pomysłem.

    Nie usuwać postów moderacyjnych!

    (dj-MatyAS)
  • #13 4953935
    Smoleq
    Poziom 11  
    Posty: 35
    Witam po świętach.
    Wiec wszystko już jest ok. problem stanowiła para różnicowa (różne bety) problem zażegnany dziękuję ze zainteresowanie pozdrawiam.

Podsumowanie tematu

✨ Wzmacniacz Eltron 100 produkcji Eltra-Unitra miał problem z rosnącym prądem spoczynkowym przy pomiarze miliamperomierzem na wejściu zasilania oraz nadmiernym nagrzewaniem się tranzystora T4 przy obciążeniu kolumną 8 Ω i mocy około 1/3. Po udostępnieniu schematu zasugerowano sprawdzenie zgodności parametrów tranzystorów, zwłaszcza różnic w wzmocnieniu prądowym (beta) pary różnicowej. Wymiana i dopasowanie tranzystorów KD-503 oraz ewentualne sprawdzenie rezystorów emiterowych pomogły zmniejszyć nagrzewanie. Ostatecznie problemem była para różnicowa o różnych wartościach beta, co po wyrównaniu rozwiązało problem prądu spoczynkowego i przegrzewania tranzystora. Wzmacniacz był wcześniej naprawiany po uszkodzeniu, co mogło wpłynąć na obecne usterki.
REKLAMA