Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Konwerter dla radia KF - RTTY

Beat 27 Mar 2008 13:14 3834 9
    Beat
    Level 15  
    Chciałbym zbudować konwerter dla radia KF (Śnieżnik-ma KF1 i KF2) do odbioru RTTY i innych emisji cyfrowych.

Czy obyło by się bez ingerencji wewnątrz ?
    Jaki prosty konwerter polecacie ?
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Mimo iz działam emisjami cyfrowymi to nie rozumiem pytania.
    Quote:
    Chciałbym zbudować konwerter dla radia KF (Śnieżnik-ma KF1 i KF2) do odbioru RTTY i innych emisji cyfrowych

Do odbierania jakiejkolwiek emisji cyfrowej wystarczy komputer z kartą dżwiękową i oprogramowanie.

Z wyjścia m.cz. radia lub nawet jego głośnika, doprowadzasz sygnał do wejścia karty dżwiękowej w kompie. Po uruchomieniu posiadanego programu "czytasz" co nadają i już.

Pamietaj , że do odbioru emisji cyrfowych jednym z najważniejszych parametrów technicznych jest stabilność lokalnego generatora VFO w odbiornku. Stabilność ta musi byc conajmniej 20Hz na 1 godzinę, tak aby nie "gonić" sygnałów.

Wydaje mi sie , że wskazany przez Ciebie odbiornik Śnieżnik nie nadaje sie do tych celów.

Pozdrawiam.
    Kwazor
    Level 31  
    Wcale sie nie nadaje bo nie zdemoduluje sygnałow nadawanych w systemie SSB.

Musial bys dorobic generator zdudnieniowy na F posrednia czyli 465Khz.
    czyli o takiej samej czestotliwosci.

Oraz zmienic uklad heterodyny na inny ( osobna plytka ) bo oryginalny nie jest za Stabilny.

ALe jest to do zrobienia.
    Faces
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Witam.

radiosystem wrote:
    Z wyjścia m.cz. radia lub nawet jego głośnika, doprowadzasz sygnał do wejścia karty dżwiękowej w kompie.

Ja bym się bał sygnał prosto z głośnika doprowadzać bezpośrednio do wejścia karty dźwiękowej. Karty dźwiękowe tolerują maksymalne napięcie na wejściu 2V. Nawet jak napięcie cały czas będzie na poziomie poniżej 2V to zawsze może się pojawić "pik" powyżej 2V, który może uszkodzić WE karty.
    Kwazor
    Level 31  
    Faces :
    Robisz ogranicznik diodowy i nie ma sie czego bac w tym momencie.

U wej max 0.7V ( czyli 0dB ) i nic sie nie dzieje...
    Beat
    Level 15  
    Innymi słowy nie warto przestrajać (budować konwerter) ?
    Jeśli tak to...
    Jaki prosty odbiornik proponujecie na KF (transmisje cyfrowe) , chciałbym
    też odbierać 137 MHz (zdjęcia sat), może jeszcze 144Mhz(ale mnie poniosło), a może powinny to być osobne odbiorniki ?
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Beat wrote:
    Innymi słowy nie warto przestrajać (budować konwerter) ?

Jeżeli jesteś "dobry" w technice w.cz. to tak , ale jeżeli nie jesteś dobry to może sobie odpuść.
    Quote:
    a może powinny to być osobne odbiorniki ?

Na KF-y jeden a na UKF-y drugi.

Faces
    Quote:
    Ja bym się bał sygnał prosto z głośnika doprowadzać bezpośrednio do wejścia karty dźwiękowej.

Ja też nie podłączyłbym. Oczywiście tylko przez dzielnik 20dB.

Pozdrawiam.
    Faces
    Beat wrote:
    chciałbym
    też odbierać 137 MHz (zdjęcia sat),

Są trzy możliwości:
    1 - budowa konwertera,
    2 - budowa specjalnie do tego przystosowanego odbiornika,
    3 - zakup na przykład skanera lub odbiornika z zakresem 136-174MHz.

Tutaj lektura:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic60365.html

Oraz duża baza danych na Google.

Pozdrawiam
    Faces
    Witam.

Beat wrote:
    Tyle to wiem dzięki za taką pomoc Sad .
    Czy ktoś mógłby konkretniej ?

Przeczytałeś w ogóle temat z linku, który podałem. Po przeczytaniu 90% tematu będziesz miał wszystko na talerzu podane odnośnie odbiornika na pasmo 137-138MHz.
    Nie ma sensu zaczynać nowego wątku na temat odbioru zdjęć satelitarnych. W temacie z linku zostało wszystko napisane co jest potrzebne do budowy takiego odbiornika, a po za tym moderator mógł by być nie zadowolony, że temat jest powielany (tzn. temat odbioru zdjęć satelitarnych). Jeżeli masz jakieś wątpliwości na temat zdjęć meteo to pytaj w temacie z linku.

Pozdrawiam.
    bogi
    Level 29  
    Jeśli na chcesz spróbować odbioru SSB na śnirżniku wystarczy prosty generator ( BFO ) 465 kHz. Jako rezonator możesz wykorzystać ceramiczny filtr p.cz. AM. Nie potrzeba żadnych cewek. Wystarczy że BFO z kawałkiem przewodu jako anteny zbliżysz do odbiornika w okolice p.cz. bez elektrycznego podłączania.
    Oczywiście to nie będzie stabilny odbiornik śnieżnik będzie pływał bardziej niż BFO.

Powodzenia