Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka Polar TS 246C pracuje 24h/dobę.

potop 29 Mar 2008 10:24 7836 14
  • #1 29 Mar 2008 10:24
    potop
    Poziom 13  

Witam !!
    Posiadam lodówkę POLAR TS246C. Problem polega na tym, że działa ona 24h/dobę. W ogóle się nie wyłącza. Termostat ma 8 stopniową skalę. Jak przeczytałem w instrukcji, pozycja nr "7", jest pozycją, gdzie powinno się osiągać najmniejsze temperatury (chyba nawet poniżej 0), natomiast w lodówce jest tylko 5°C, dla pozycji nr 7. Natomiast dla pozycji nr "3"-"4" temperatura wzrasta do 7-8°C. Ta płyta wewnątrz komory chłodziarki, do której jest przyklejona taka metalowa rurka jest cały czas oszroniona. Mimo to temperatura, jak na wnętrze lodówki za wysoka. Sprężarka jest gorąca, nie wiem czy przez to, że działa na okrągło, czy może, jak przeczytałem w innych postach, przez ubytek czynnika chłodzącego. Dodam również, że ta gumka z magnesem na drzwiczkach od komory chłodziarki jest poszarpana, w dwóch narożnikach są dziury. Przy jednej z takich dziur czuć "zimny powiew" ;) Czy winą ciągłej pracy może być wymiana ciepła z otoczeniem, przez te nieszczelności w gumie od drzwiczek ?? Jeśli tak, to czym to uszczelnić ?? Silikon ?
    Dla pozycji nr "3" temperatura w komorze zamrażarki to -11°C.
    dzięki i pozdr.

0 14
  • Pomocny post
    #2 29 Mar 2008 10:46
    nares
    Specjalista AGD

potop napisał:
    Czy winą ciągłej pracy może być wymiana ciepła z otoczeniem, przez te nieszczelności w gumie od drzwiczek ?? Jeśli tak, to czym to uszczelnić ?? Silikon ?

Oczywiście że tak - uszczelka wymaga wymiany, ale na początek dla sprawdzenia, możesz zastosować silikon i ustawić na średni zakres.

0
  • #3 29 Mar 2008 14:47
    potop
    Poziom 13  

Witam !
    Uszczelniłem silikonem gumkę. Na pozycji "3" mam trochę ponad 5°C na najwyższej półce. Ta tylna płyta wewnątrz komory oszroniona. Sprężarka gorąca, cały czas działa.

0
  • #4 29 Mar 2008 14:56
    nares
    Specjalista AGD

potop napisał:
    Na pozycji "3" mam trochę ponad 5°C na najwyższej półce.

Temperatura OK, ale to jeszcze nic nie oznacza, bo chłodziarka cały czas pracuje. Cóż, należało by zacząć od wymiany termostatu, choć w ten sposób (brak wyłączania), rzadko się psują - może też być ubytek gazu lub zatkany odwadniacz, ale to już sprawa serwisu.

0
  • #5 29 Mar 2008 15:59
    potop
    Poziom 13  

Te 5°C było przy płycie. Teraz położyłem termometr na termostacie, podkręciłem do "7" i mam 10°C. Nie rozumiem... aż taka różnica temperatur na odcinku 30-40 cm. ? Aż tyle zimna ucieka, pomimo uszczelnienia silikonem ?
    Zauważyłem także, że na tylnej ścianie obudowy, na narożnikach, jest lekko odklejona folia izolacyjna. Czuć "wiejące" stamtąd ciepło.
    A i jeszcze jedno, czy taka ciągła praca sprężarki i fakt, że jest ona gorąca, nie spowoduje, że się coś z nią niedobrego stanie ??

0
  • #6 29 Mar 2008 16:35
    nares
    Specjalista AGD

potop napisał:
    czy taka ciągła praca sprężarki i fakt, że jest ona gorąca, nie spowoduje, że się coś z nią niedobrego stanie ??

Jeżeli Ci choć trochę zależy na tej lodówce, to wyłącz ją i zamów serwis - unikniesz przegrzania sprężarki, a sam nic nie wykombinujesz, choćby Ci doradzało całe forum.

0
  • #7 29 Mar 2008 16:49
    potop
    Poziom 13  

nares dzięki za radę ;) ale w moim przypadku (student wynajmujący mieszkanie) wezwanie serwisu nie jest takie proste. Lodówka przyjechała do mnie w czwartek. Jest z komisu, bo poprzedni Donbas wysiadł ;) myślałem, że domowym sposobem coś da się zrobić, no ale niestety... Ostatnie pytanie. Czy ustawienie termostatu w pozcyji "0" również powoduje pracę sprężarki ? bo słyszę ciche buczenie...

0
  • #8 29 Mar 2008 19:37
    nares
    Specjalista AGD

A na zakresie 1-2, też się nie wyłącza?

0
  • #9 29 Mar 2008 20:47
    potop
    Poziom 13  

Gdzieś przeczytałem o wyłączeniu lodówki na min. 1h i ponownym włączeniu. Tak też zrobiłem. Była wyłączona z kontaktu na 2h. Przed ponownym włączeniem termostat na "0" (przeczytałem tak w instrukcji). Po załączeniu termostat na "1" i tak godzinę, bez przerwy, do tego momentu, bo sprężarka się nagrzała... Temp. tuż przy termostacie 9°C. Ta kratka na tylnej obudowie (skraplacz ??) ciepła, słychać ruch czynnika chłodzącego, ale tak jakby na wysokości zamrażarki.
    pozdr.

2
  • #10 29 Mar 2008 22:25
    wiesiekba
    Specjalista AGD

skraplacz jak piszesz kratka z tyłu nie jest osłonięty zakurzony czy jest dobrze wentylowany może agregat nie dawać rady może za blisko ściany

0
  • #11 30 Mar 2008 10:12
    potop
    Poziom 13  

Hej.
    Lodówka stoi 20 cm. od ściany, dokładnie w tym samym miejscu, gdzie stał poprzedni Donbas. Skraplacz niezakurzony oraz nieosłonięty. O wentylacji pomieszczenia ciężko powiedzieć, raczej słabe. Mieszkanie jest w starej kamienicy, kuchnia bez dostępu do okna, bez wywiewów i kratek wentylacyjnych. Ale Donbas śmigał bez zastrzeżeń, co najmniej od października ;)

0
  • #12 30 Mar 2008 10:19
    stelka
    Poziom 13  

Nic nie zdziałasz. Dzwoń do serwisu

0
  • Pomocny post
    #13 30 Mar 2008 10:24
    samsu100
    Poziom 22  

Nazwijmy sprawę po imieniu ta chłodziarka jest poważnie uszkodzona i tylna płyta w chłodziarce nie dochodzi temperaturowo do punktu wyłączenia termostatu a co za tym idzie sprężarka pracuje cały czas.
    Możliwe przyczyny to ubytek czynnika chłodniczego czyli jakaś "dziura" w układzie chłodniczym, niewydolność chłodnicza sprężarki z powodu jej zużycia lub przytkany układ chłodniczy. Tak czy siak samemu trudno coś zrobić. Taka stara chłodziarka a w dodatku uszkodzona powinna być utylizowana a nie sprzedana przez komis. Naprawa według mnie nieopłacalna.
    AK

0
  • #14 30 Mar 2008 10:50
    potop
    Poziom 13  

No nic Panowie, sprawa przedstawiona jest jasno. Dzięki za rady. Na szczęście nie ja za nią płaciłem. Ale problem na jakiś pozostaje...
    Temat do zamknięcia.
    pozdr.

0
  • #15 30 Mar 2008 13:38
    jmk
    Poziom 28  

Jeżeli od zakupu nie minęło 3 miesiące - to oddaj im ten szmelc - i ZWROT KASIORY - nie robia Ci łaski.

Niech sami utylizują ten szmelc!!!

Nie daj sie oszukiwać!!!

0