Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

skonwertowanie dysku z fat32 na ntfc...

astronom_2 29 Mar 2008 15:04 1634 13
    astronom_2
    Level 10  
    Witam. Czy ktoś z was się oriętuje, czy można przekonwertować dysk twardy (40gb.) z fat32 na NTFC z poziomu windowsa xp, bez utraty danych? Próbuję tak zrobić w zakładce formatuj ale pojawia się ostrzeżenie, ze wszsytkie dane zostaną utracone, w dodatku niewykona formatowania bo trzeba zakończyć działanei wszystkich narzędzi systemowych. Czy ktoś wie jak to poprawnie wykonać?
    sylwek870531
    Level 13  
    Nie NTFC, tylko NTFS. A z poziomu Windowsa da się, ale wiąże się to z formatowaniem.
    Prawy przycisk myszy na Mój komp/zarządzaj/zarządzanie dyskami/ Naciskasz prawy przycisk myszy na dysk w którym chcesz zmienić system plików, wybierasz format i zmieniasz system plików na NTFS.
    Bez formatowania natomiast to jedynie przy użyciu programu Convert.exe w wierszu poleceń.
    jankolo
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    sylwek870531 wrote:
    A z poziomu Windowsa da się, ale wiąże się to z formatowaniem

Dlaczego kolega głupoty opowiada?
    Wystarczy w Centrum pomocy i obsługi technicznej Windows XP wpisać Convert, i tam jest wszystko dokładnie opisane.
    lelekx
    Level 30  
    sylwek870531 wrote:
    Nie NTFC, tylko NTFS. A z poziomu Windowsa da się, ale wiąże się to z formatowaniem. Nadajesz mu inny system plików, dlatego też niezbędny jest format.

Bzdura. Jeśli się nie znasz, to się nie wypowiadaj. Za takie doradzanie powinno należeć się ostrzeżenie.

Otwórz menu Start, wybierz Uruchom i wpisz:
    Code:
    Convert X: /fs:NTFS
    i zatwierdź. Zamiast X: wpisz literę dysku, który chcesz skonwertować. Jak to zrobisz, wyskoczy czarne okno konsoli. Jeżeli chcesz konwertować partycję systemową lub taką, gdzie jest plik wymiany, będziesz zapytany, czy wykonać konwersję przy ponownym uruchomieniu. Potwierdź że Tak i uruchom ponownie komputer.
    Jeżeli chcesz skonwertować inną niż w/w partycję, może (ale nie musi) paść pytanie o deinstalację woluminu. Potwierdź, że chcesz to zrobić i powinna zacząć się konwersja. Może ona trwać od kilku do kilkudziesięciu minut. Jak się skończy, okno zniknie i będziesz miał tam system plików NTFS.
    Podczas operacji konwersji nie przerywaj mu i nie restartuj komputera, bo będą duże kłopoty.
    astronom_2
    Level 10  
    Lelekx, czy ta opisana przez ciebie procedura niespowoduje skasowania plików z dysku systemowego C,? Cała procedura odbędzie się z zachowaniem pików i systemu na tym konwertowanym C?
    sylwek870531
    Level 13  
    Ale program Convert.exe wywołujemy z wiersza poleceń. Nie jest to program pod windowsa. Uruchamiany jest w środowisku dosa. Natomiast jeśli chodzi o wiersz poleceń to można go skonwertować wpisujesz help convert i masz wszystko opisane.
    lelekx
    Level 30  
    Tak, jeżeli nie będzie awarii zasilania lub ktoś nie zrestartuje komputera, dane zostaną zachowane. Dobrze mieć przynajmniej 10% wolnego miejsca na dysku, konwersja potrzebuje trochę przestrzeni na stworzenie nowych struktur.

sylwek870531 wrote:
    Ale program Convert.exe wywołujemy z wiersza poleceń. Nie jest to program pod windowsa. Uruchamiany jest w środowisku dosa. Natomiast jeśli chodzi o wiersz poleceń to można go skonwertować wpisujesz help convert i masz wszystko opisane.

Kolego, prosiłem żebyś się nie wypowiadał, jak nie wiesz o czym piszesz.
    astronom_2
    Level 10  
    A powiedzcie mi jeszcze, bo ja mam dwie partycje. Jak zacznę konwertowac od C, to będzie ok? Właśnie zrobiłem tak jak opisał Leleks i wyświtliło mi komunikat: "Niemożna uruchomić konwertowania, ponieważ wolumin jest używany przez inny proces. Można uruchomić konwertowanie po uprzedniej dezinstalacji woluminu. Wszystkie otwarte dojścia do tego woluminu przestaną byc prawidłowe. Czy chcesz wymusić dezinstalację tego woluminu?" I teraz nie za bardzo wiem co robić. Od której partycji zacząc tez konwertowanie...
    spinnaker
    Level 32  
    Pod czystym DOSem ci to wywaliło?
    astronom_2
    Level 10  
    Nie, nie, wywołałem: start<pomoc i obsługa techniczna< wpisałem w wyszukiwarkę CONVERT i potem punkt 4. Pojawiło się okno dosowe i wpisałem wymagany wiersz no i wyszedł taki komunikat. Ale spróbuję, zaryzykuję i zobaczymy co będzie. Ale myślę, że on tego skonwertowac niemoże teraz w trakcie pracy systemu. A gdy konwerter zostanie uruchomiony zaraz po restarcie, to wtedy powinien to wykonaać bez problemu, tak mi się wydaje.
    spinnaker
    Level 32  
    Toż już Ci pisaliśmy, żeby tego nie robić pod windą tylko pod czystym dosem
    lelekx
    Level 30  
    Kolego spinnaker: co rozumiesz przez "czysty DOS"? Czy chodzi Ci o okno konsoli? Nie myl tego z DOSem, bo niewiele ma z nim wspólnego. Pod DOSem nie uruchomisz Convert...

Odnośnie polecenia Convert. Jak będziesz pytany, czy:
    Czy odinstalować wolumin? Odpowiedź: NIE
    Czy konwertować po ponownym uruchomieniu komputera? Odpowidedź: TAK
    I uruchom ponownie komputer.
    astronom_2
    Level 10  
    I tak zrobiłem jak poradził kolega leleks, i elegancko przekonwertowało. Dzięki najmocniej i temat jest zakończony.