Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Antena krótkofalowa na pasmo amatorskie

dawton0 31 Mar 2008 15:05 4832 12
 • #1
  dawton0
  Level 10  
  Witam!! Chciałbym proscić o pomoc. Otóż chodzi o to co mam uwzględnić przy projektowaniu anteny krótkofalowej na pasmo amatorskie. Co wziasc pod uwagę, co policzyć(np zysk anteny itd.) i w jaki sposób to policzyć, np jakimi wzorami mam sie posłużyc. Co przy takim projekcie jest wazne, co moge pominac. Z góry dziekuje za wszystkie odpowiedzi. Pozdrawiam wszystkich odwiedzających forum ELEKTRODA!!!!
 • #3
  dawton0
  Level 10  
  No dziekuje bardzo. Tylko ze mam problem. Nie jestem na tyle biegly z angielskiego zeby wszystko zrozumiec. Znalazlem tu programik, pobrałem i odpalilem go. Ale niestety nie za bardzo wiem co sie z nim robi gdyz opis jest w jezyku angielskim. Mozesz mi troszke wyjasnic albo podpowiedziec cos innego? Dziekuje w kazdym razie za odpowiedz na mojego posta. Pozdraiwiam!!
 • #4
  SP5IT
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Tu masz trochę opisane. http://www.sp5pbe.waw.pl/~wotpzk/WOT/htm/mmana.htm
  Tak to jest, że co lepsze to jest po angielsku a co ciekawsze to cyrylicą pisywane. Może skorzystasz z jakiegoś istniejacego rozwiązania w takim razie?
  Michał
 • #5
  dawton0
  Level 10  
  Dziękuję, będę z tym teraz walczył. Może coś zakumam :)) Pozdrawiam i jeszcze raz dziekuje!!!!
 • #6
  dawton0
  Level 10  
  Niestety nie za bardzo dalej kumam. A na dodatek z tego co sie dowiedziałem projekt musze wykonac ręcznie, nie przy pomocy programu. I teraz wlasnie nie wiem jakie parametry mam dobrać i jak wszystko(i co) policzyć. Mozesz mi cos podpowiedziec o antenach krótkafalowych na pasmo amatorskie? Jakie ma pasmo, jakie parametry mam wybrać co i wg jakich wzorów mam liczyć?? Dzieki wielkie za każdą pomoc!!!!
 • #7
  SP5IT
  VIP Meritorious for electroda.pl
  To jest temat rzeka.
  określ się:
  1. Kierunkowa czy dookólna
  2. Polaryzacja pionowa czy pozioma
  3. Antena symetryczna, niesymetryczna, pełnowymiarowa, skracana, na które z kilkunastu pasm amatorskich :)
  Michał
 • #8
  dawton0
  Level 10  
  Pasmo dowolne byleby z zakresu amatorskich a co do reszty nie mam pojecia. Ale nic mi nie wiadomo na ten temat-zeby to mialo wieksze znaczenie wuiec chyba obojetnie co wybiore to bedzie dobrze. Chodzi glownie o poprawnosc obliczen i rozumowania.
 • #9
  sp5wcx
  Level 33  
  Bieńkowski Z., Lipiński A.: "Amatorskie anteny KF i UKF", Wydawnictwa Komunikacji i Łączności. Było tego kilka wydań, ostatnie gdzieś w połowie lat 80-tych ub. wieku. Moim skromnym zdaniem nie ukazała się lepsza pozycja w języku polskim o antenach na pasma amatorskie. Popytaj w bibliotekach.
 • #10
  User removed account
  User removed account  
 • #12
  ElekTrick
  Level 20  
  dawton0 wrote:
  Pasmo dowolne byleby z zakresu amatorskich a co do reszty nie mam pojecia. Ale nic mi nie wiadomo na ten temat-zeby to mialo wieksze znaczenie wuiec chyba obojetnie co wybiore to bedzie dobrze.
  IMHO jest właśnie odwrotnie - technicznie nie ma znaczenia, czy antena jest na pasmo amatorskie czy poza nim - częstotliwość pracy to kwestia wyboru jednej zmiennej w projekcie. Liczy się konstrukcja anteny i to, jak ma ona działać - jeśli weźmiesz np. vertical 1/4fali - wtedy praktycznie nie ma co liczyć, a z drugiej strony np. wielopasmowy kilkuelementowy beam z trapami i nie daj Boże jeszcze w fazowanym zestawie - życzę zdrowia przy obliczeniach.
 • #13
  SP5ANJ
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  dawton0 wrote:
  Pasmo dowolne byleby z zakresu amatorskich a co do reszty nie mam pojecia. Ale nic mi nie wiadomo na ten temat-zeby to mialo wieksze znaczenie wuiec chyba obojetnie co wybiore to bedzie dobrze. .

  Na ten PrimaAprilis to koleś chyba sobie jaja z nas robi :D
  Quote:
  Chodzi glownie o poprawnosc obliczen i rozumowania

  Jeżeli to nie jaja to proszę o to wzór na obliczenie długości promiennika w antenie np. ¼Vertical (pionowy).

  300 / f * k / n = długość w metrach

  f - to częstotliwość w MHz
  k - to współczynnik skrócenia anteny (dla verticala mozna przyjąć k=0,96)
  n - to część λ jaką chcesz wyliczyć ( dla ¼vertical n=4 , dla ½ n =2 , itd.)

  Przykład:
  Obliczamy promiennik dla ¼GP na częstotliwość 21MHz (pasmo amatorskie) i tak:
  300 / 21 * 0,96 / 4 = 3,428m (348,8cm)


  Pozdrawiam.