logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Wzmacniacz mocy 10 W - WE MOSFETy kanał p WY tr. bipolarne

biedron2006 06 Kwi 2008 12:28 5120 29
REKLAMA
  • #1 4999116
    biedron2006
    Poziom 10  
    Posty: 37
    Witam wszystkich. Mam problem z zaprojektowaniem wzmacniacza mocy o parametrach Ro=8ohm;, Ec=12V, Uwe=100mV, P=10W, gdzie wejscie bedzie zbudowane na tr MOSFET a WY na tr bipolarnych. Na forum znalazlem schemat wzmacniacza na samych mosfetach i sie zastanawialem czy nie mozna go przerobic zeby koncowka byla na tr bipolarnych i calosc spaleniala zalozenia wymienione wyzej. Dolaczam link do strony gdzie znajduje sie ten schemat: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic503498.html#2584070 - aleph3 Jakby sie dalo przerobic ten wzmacniacz to prosilbym o sposob obliczenia go a glownie samej koncowki bo roznicowy juz tam jest opisany wiec bym raczej sobie poradzil. Prosze serdecznie o pomoc.
  • REKLAMA
  • #2 4999145
    jony
    Specjalista elektronik
    Posty: 7547
    Pomógł: 1823
    Ocena: 884
    Tylko ze 12V to za mało by uzyskać 10W
  • REKLAMA
  • #3 4999174
    biedron2006
    Poziom 10  
    Posty: 37
    wiem obliczylem to sobie - ale a dla tych 9 W pewnie tez jeszcze za malo - chociaz zeby bylo to wszystko bardzo zblizone do zalozen

    Dodano po 3 [minuty]:

    tak w ogole milo jony ze sie odezwales - bo widzialem ze coreusowi bardzo pomogles dlatego bym byl baardzo wdzieczny jakbys mi tez troszke pomogl
  • #4 5000522
    jony
    Specjalista elektronik
    Posty: 7547
    Pomógł: 1823
    Ocena: 884
    No to pokaż schemat
  • #5 5000723
    biedron2006
    Poziom 10  
    Posty: 37
    Na samym poczatku dolaczylem link gdzie jest ten schemat analizoawny na forum wczesniej przez Ciebie. Myslalem ze mozna by ten przerobic tzn roznicowka bez zmian razem ze zrodlem pradowym a tylko koncowke tak dopasowac zeby byla tylko na tranzystorach bipolarnych, z zachowanymi zalozeniami jak najbardziej zblizonymi, ktore podalem na poczatku. Podaje jeszcze raz ten link: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic503498.html (ten wzm aleph - 3)
  • REKLAMA
  • #6 5000836
    jony
    Specjalista elektronik
    Posty: 7547
    Pomógł: 1823
    Ocena: 884
    ale ja chwiałem żebyś to ty, sam przerobił ten schemat
  • #7 5009656
    biedron2006
    Poziom 10  
    Posty: 37
    Hey Jony. Szczerze mowiac to mam pierwszy raz probuje cos takiego zrobic i nie mam jeszcze doswiadczenia jak mozna by bylo to wykonac. Znam zasady dzialania tych tranzystorow ale nie potrafie tego zastosowac w schematach. Tyle co sie domyslam to zamiast tych mosfetow by trzeba bylo wstawic bipolarny tranzystro n-p-n bo ten IRF 244 jest z kanalem typu N i spolaryzowac go odpowiednio rezystorkami. Widzisz mialem nadzieje ze mnie wprowadzisz w ten temat bo chcialbym sie czegos nauczyc a ta moja wiedza teoretyczna nie daje raczej mozliwosci poradzenia sobie z tym.
  • #8 5011589
    jony
    Specjalista elektronik
    Posty: 7547
    Pomógł: 1823
    Ocena: 884
    To może inaczej
    Przerób ten schemat na stopień wejściowy na MOSFET-ach
    http://sound.westhost.com/p3a-f1.gif.
    I mnie tylko chodzi o sam schemat a nie obliczanie.
  • #9 5014950
    biedron2006
    Poziom 10  
    Posty: 37
    oki sprobuje w sobote bo 12.04 bo narazie rzadko bywam w domu i dam znac - pozdrawiam
  • #10 5021844
    biedron2006
    Poziom 10  
    Posty: 37
    Witam Jony. Nie wiem czy dobrze przerobilem ten schemat ale wydaje mi sie ze to moze miec sens. Podpieralem sie tymi dwoma układach i prosze Cie o przejrzenie tego :)
    Załączniki:
    • Wzmacniacz mocy 10 W - WE MOSFETy kanał p WY tr. bipolarne schemat.JPG (34.22 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #11 5021867
    jony
    Specjalista elektronik
    Posty: 7547
    Pomógł: 1823
    Ocena: 884
    No niestety schemat jest błędny.
    Masz dwa wyjścia.
    Przerobić wzmacniacz różnicowy na tranzystory typu N albo "odwrócić" cały wzmacniacz z T4, to znaczy przerobić go na NPN.

    Aha i zobacz jak powinno prawidłowo dołączać sie zdjęcie do postu
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic595877.html
  • REKLAMA
  • #12 5022004
    biedron2006
    Poziom 10  
    Posty: 37
    W ten sposob??

    Wzmacniacz mocy 10 W - WE MOSFETy kanał p WY tr. bipolarne
  • #13 5022027
    jony
    Specjalista elektronik
    Posty: 7547
    Pomógł: 1823
    Ocena: 884
    No ale dla tranzystora NPN emiter ma mieć niższy potencjał niż baza. Czyli trzeba cały układ z T4 obrócić.
    Emiter do -Uzas a rezystor R12 do plusa. A pozostałe tranzystory bez zmian
  • #14 5022107
    biedron2006
    Poziom 10  
    Posty: 37
    Tak ??
    Wzmacniacz mocy 10 W - WE MOSFETy kanał p WY tr. bipolarne
  • #15 5022660
    jony
    Specjalista elektronik
    Posty: 7547
    Pomógł: 1823
    Ocena: 884
    No teraz lepiej obróć jeszcze T5 i kondensator C4.
  • #16 5022835
    biedron2006
    Poziom 10  
    Posty: 37
    juz powoli zaczynam sie krecic :)

    Wzmacniacz mocy 10 W - WE MOSFETy kanał p WY tr. bipolarne
  • #17 5024313
    jony
    Specjalista elektronik
    Posty: 7547
    Pomógł: 1823
    Ocena: 884
    Poprawny schemat wygląda tak
    Wzmacniacz mocy 10 W - WE MOSFETy kanał p WY tr. bipolarne
    Ale widzę ze będzie ciężko bo ty w ogolę nie rozumiesz jak działają wzmacniacze. (pewnie podobnie jest z tranzystorem)
  • #18 5025162
    biedron2006
    Poziom 10  
    Posty: 37
    Jony, spokojnie mysle ze nie jest az tak zle. Fakt nie umiem wykorzystac wiedzy teoretycznej jesli chodzi o takie uklady ale podstawowa wiedze mam. Dla mnie to nowosc budowa nawet takich prostych wydawaloby sie schematow i mialem nadzieje ze sie czegos naucze. Pomozesz z obliczeniem wzmacniacza.

    Dodano po 1 [minuty]:

    to na koncu to bylo pytanie - wiec jeszcze raz, Pomozesz mi w dalszej czesci debaty?? :)
  • #19 5025417
    jony
    Specjalista elektronik
    Posty: 7547
    Pomógł: 1823
    Ocena: 884
    Pomogę tobie ale na początek przeanalizują dla mnie ten układ.
    Wzmacniacz mocy 10 W - WE MOSFETy kanał p WY tr. bipolarne
    Czyli opowiedz co sie w nim dzieje i oblicz prądy kolektorów.
  • #20 5029968
    biedron2006
    Poziom 10  
    Posty: 37
    Witam. Wiec wydaje mi sie ze to bedzie tak: Po zwarciu najpierw zostanie wysterowany tranzystor T1, nastepnie poplynie prad bazy i prad emitera T2 wysterowujac go. Na koncu odpali T3. Wydaje mi sie ze diody nie zaswieca bo za duze rezystory je ograniczaja i poplynie za maly prad kolektora. np dla T3
    Ucc=Uce+Ic*R6+UD2 ( mozna zalozyc UD2 ) ale nie znamy Uce . Nie znam sie zbytnio na obliczaniu takich ukladow.
  • #22 5033097
    biedron2006
    Poziom 10  
    Posty: 37
    Ok, nie ma sprawy i tak serdecznie Ci dziękuję, że się zaangażowałes w ten temat i do kolejnego posta w sobote.

    Dodano po 3 [godziny] 49 [minuty]:

    Przejrzałem jeszcze raz ten schemat co mi zaleciłeś do przeanalizowania i faktycznie troszkę sie pomyliłem. Więc, to powinno być tak: W położeniu zerowym przycisku otwarty jest T3, który może wysterować diodę D2 natomiast T1 i T2 są zatkane. W momencie zwarcia otwarty zostanie T1 oraz T2, który może wysterować diodę D1, a T3 będzie zatkany.
  • Pomocny post
    #23 5057417
    jony
    Specjalista elektronik
    Posty: 7547
    Pomógł: 1823
    Ocena: 884
    No dobra sprobujmy coś obliczyć.
    Dla uzyskania mocy 10W na Ro=8Ω potrzebujemy napięcia
    Uo=√(2*P*Ro)≈13V Wiec jak widać o mocy 10W przy Ec=12V możemy zapomnieć.
    W praktyce przy Ec=±12V nie uzyskasz więcej niż P=10V²/(2Ro)=6W
    Oczywiście jeśli pomiar przeprowadzimy dla THD=10% to moc wzrośnie o ok. 1.653 czyli do tych 10W.

    Wybieramy tranzystory końcowe BD243/BD244 i sterujące BD139/BD140.
    I przyjmujemy z katalogu Hfe=20 dla BD243 i 25 dla BD139.
    Co da Hfe=500.
    Co oznacza ze prąd dostarczany przez źródło prądowe na T4 powinien być większy niż 3mA. Przyjmijmy Ic_4=10mA
    T7 dajemy Bc337 a T4 Bc327
    Czyli jak damy diodę D5=3.3V to
    R14=(3.3V-0.65V)/10mA=265=220Ω co dla Ic_4≈12mA
    Teraz R3 dobieramy tak by napięcie na nim było równe 0.6V do 1V
    Zakładamy 0.6V
    R3=0.6V/10mA=60=62Ω

    Prąd pary różnicowej większy od Ir=10*(Ic_4/hfe)=1mA
    Przyjmujemy 2mA. Czyli źródło prądowe na T3 ma dostarczyć 4mA
    R13=(3.3V-0.65)/4mA=680Ω co da prąd ok. 3.9mA
    R1=2Ube/1.9mA=680Ω
    Prąd płynący przez diodę D5 równy ok 5mA
    R15+R16=(Ec-Ud5)/5mA=1.6KΩ
    R15=R16=680Ω÷1kΩ
    I teraz +Uomax=Ec-UR14-0.2V-Ube-UR10=8.2V
    -Umax=Ec-2Ube-Uce-UR9=-10V
    I moc
    P=8.2V²/16=4.2W
    I teraz wzmocnienie
    KU=8.2V/100mV=82
    R20=R19/82=1.2K
    I to tyle bardzo uproszczonych obliczeń.
    Tobie pozostaje wyznaczenie kondensatorów i moc strat w tranzystorach
  • #24 5058317
    biedron2006
    Poziom 10  
    Posty: 37
    Dzieki narazie za wszystko jony i mam takie pytanko: Jakie i jak trzeba wyznaczyc wartosci pradow tranzystora i polaryzujacych go rezystorow zeby tranzystory pracowaly w danej klasie. Np dla naszego schematu do ktorego sa te obliczenia ,zeby pracowal np w klasie AB.
  • #26 5062892
    biedron2006
    Poziom 10  
    Posty: 37
    No dobrze, ale w jakiej klasie w takim razie pracuje ten wzmacniacz?
  • Pomocny post
    #27 5065156
    jony
    Specjalista elektronik
    Posty: 7547
    Pomógł: 1823
    Ocena: 884
    Ano w takiej jaka ustawisz potencjometrem wstawionym za R6. Czyli w zależności od ustawień klasa B, AB i A.
  • #28 5065254
    biedron2006
    Poziom 10  
    Posty: 37
    Ok rozumiem - to sobie teraz poskladam to do kupy i dam znac. A co do wartosci zasilania to musze dobrac tak zeby bylo 10W na wyjsciu, bez znieksztalcen, wiec zalozenie na Uc=12V juz jest niewazne.Pozdrawiam
  • #29 5077362
    zylak86
    Poziom 13  
    Posty: 48
    Pomógł: 2
    Ocena: 1
    witam, może sie mylę,ale wydaje mi się ze w stopniu wejściowy zastosowano mos-y złego typu.

    Mój błąd, już sprawdziłem. pozdrawiam
  • #30 5094870
    biedron2006
    Poziom 10  
    Posty: 37
    Witam Cie jony! Wrocilem do nauki projketu wzmacniacza bo wkoncu czas na to pozwala. Wiec tak, przejrzalem jeszcze raz wszystko i teraz tak Uz na poczatku bylo 12V ale to bylo za malo wiec mozna zmienic obliczylem ze wygladalo by to tak: Zeby uzyskac w pelni 10 W na wysjciu: UL=√2•10•8=12,6V IL=12,6÷8=1,5A dajac troszke zapasu na straty 2,3A wiec UL=18V P=18²÷16=20W ale ze moc strat wynosila by Pmax=9²÷8=10W wiec moc po stratach by wyniosla te 10W. Wydaje mi sie ze te obliczenia by mogly byc dla sprawnosci 50% wiec dla klasy AB. Wartosc pradu spoczynkowego na T5 regulowanego przez R6 wynosic by musiala te 2,3A. Tylko nie wiem jak to policzyc wlasnie dla klasy AB. Wiem ze czesc pradu ma dawac ten tranzystor T5 a czesc zrodlo pradowe. Pomozesz mi w obliczeniu tego wzmacniacza pod tym katem co napisalem: AB Uz = 18V chyba ze cos zle policzylem i mozna 15V wiec im mniej tym lepiej.
    Dla pary roznicowej na mosfetach KU bedzie wynosic KU=18÷100mV=180 czyli R20=560Ω. Nie wiem czy dobrze mysle dlatego prosze o pomoc

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy zaprojektowania wzmacniacza mocy o parametrach: obciążenie 8 Ω, zasilanie 12 V, sygnał wejściowy 100 mV i moc wyjściowa 10 W. Autor pyta o możliwość przerobienia schematu wzmacniacza z końcówką na tranzystorach MOSFET na wersję z końcówką na tranzystorach bipolarnych, zachowując pozostałe elementy, zwłaszcza stopień różnicowy. Wskazano, że przy zasilaniu 12 V uzyskanie 10 W jest nierealne, a maksymalna moc to około 6 W (przy THD 10% około 10 W). Zaproponowano zastosowanie tranzystorów końcowych BD243/BD244 oraz sterujących BD139/BD140, z prądem bazy i kolektora dobranym na podstawie wzmocnienia prądowego (Hfe). Omówiono konieczność odpowiedniego polaryzowania tranzystorów bipolarnych, w tym odwrócenie układu dla tranzystorów NPN, oraz rolę potencjometru w układzie VBE multiplier do ustawiania prądu spoczynkowego stopnia wyjściowego, co pozwala na pracę w klasie A, B lub AB. Przedstawiono również podstawowe obliczenia prądów i napięć w układzie, podkreślając znaczenie poprawnego doboru wartości rezystorów polaryzujących i źródeł prądowych. Autor otrzymał wskazówki dotyczące analizy schematu i dalszego obliczania parametrów wzmacniacza, w tym prądu spoczynkowego dla klasy AB oraz konieczności zwiększenia napięcia zasilania do około 18 V, aby osiągnąć założoną moc 10 W z odpowiednim zapasem na straty i zniekształcenia. Dyskusja zawierała także korekty schematów i omówienie działania tranzystorów PNP i NPN w stopniach wzmacniacza.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA