Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Proszę o pomoc w budowie pradnicy.

sleek 08 Kwi 2008 17:33 6291 5
  • #1 08 Kwi 2008 17:33
    sleek
    Poziom 9  

Panowie Potrzebuję waszej pomocy. Po postach widzę że konstruując elektrownie wiatrowe macie naprawdę duże doświadczenie i chcecie się nim dzielić z innymi.

Sam również chcę wybudować taki wiatrak. Posiadam dużo urządzeń... Tokarki, migomaty... itp więc z budową nie będzie problemów.

Największy problem z jakim się spotkałem to prądnica. Chciałbym żeby moja elektrownie była mocy 2-3 KW

Zdobyłem stojano :

Wymiary: średnice: 90*151mm
    wysokość: 245mm
    36 żłobków

I teraz mam pytanie: jak z tego stojana wybudować prądnice by miała jedną fazę, moc 2-3 KW, by była wolnoobrotowa ( 400 obr) i wytwarzała 230V napięcia.

Czy magnesy o wymiarach 50*25*15 ( N37) były by odpowiednie?

Ile ich trzeba zastosować i jak nawinąć najlepiej cewki by kręcąc wałkiem prądnicy łatwo było przełamać opór?

Proszę bardzo o wszelkie sugestie i porady które by pomogły w udoskonaleniu prądnicy.

Pozdrawiam!

PS: myślałem też nad rzdzieleniem stojana na pół i zbudowaniem 2 prądnic. Ale nie wiem czy to możlwie.

1 5
  • #2 15 Kwi 2008 19:07
    JESIOTR1
    Poziom 32  

Nie ma chętnych Fachowców - bo zadajesz zaporowe pytania.Ten stojan jest typowy dla trójfazowej maszyny elektrycznej.
    Ty chcesz mieć prądnicę jednofazową a, tego nie robi się w taki sposób tylko bez komplikacji - prościej.
    Powszechnie stosuje się i łatwiej jest zrobić prądnicę trójfazową. Zawsze wtedy możesz podłączyć się do jednej z trzech faz lub na wiele innych sposobów odbierać produkowaną przez nią energię i moc.

0
  • #3 15 Kwi 2008 21:34
    sleek
    Poziom 9  

Dziękuje bardzo za odpowiedz na mojego posta.

A gdybym połączył 3 fazy równolegle, czy natężenie prądu będzie większe przy 230 V?

To jest mój właśnie problem, nie wiem jak nawinąć te uzwojenia by było jak najmniej wyczuwalnych przeskoków na wałku.

0
  • #4 15 Kwi 2008 21:50
    andrzejgor
    Poziom 9  

nie możesz połączyć trzech faz równolegle ponieważ będą to trzy różne źródła zasilania prądu przemiennego-jeżeli połączysz je równolegle spowodujesz zwarcie między fazowe (to tak jak byś chciał połączyć fazy dopływające do twojego budynku). możesz jedynie wykorzystać każdą z faz jako źródła zasilania do osobnych urządzeń.

0
  • #5 16 Kwi 2008 01:11
    Madrik
    Moderator Robotyka

sleek napisał:
    Dziękuje bardzo za odpowiedz na mojego posta.

A gdybym połączył 3 fazy równolegle, czy natężenie prądu będzie większe przy 230 V?

To jest mój właśnie problem, nie wiem jak nawinąć te uzwojenia by było jak najmniej wyczuwalnych przeskoków na wałku.

Dla układów 3 fazowych są inne sposoby połączeń, niż szeregowe i równoległe, charakterystyczne dla obwodów jednofazowych.
    Mamy zasadniczo dwa główne połączenia - w gwiazdę i trójkąt (zygzak jest raczej mało popularny).
    Natomiast wykonanie uzwojeń od podstaw to wyższa szkoła jazdy. Łatwo jest otworzyć uzwojenie, ale zaprojektować nowe... Prościej by chyba było poszukać gotowej prądnicy. Przy twoim doświadczeniu, to porywanie się motyką na słońce.
    Poszukaj materiałów o sposobach wykonywania uzwojeń - sporo tego, niektórzy z tego doktoraty robią.

0
  • #6 16 Kwi 2008 09:03
    JESIOTR1
    Poziom 32  

sleek napisał:

Możesz podłączyć 3 fazy równolegle ale poprzez trójfazowy mostek prostowniczy - jak jest stosowane w alternatorachy samochodowych.
    Wtedy masz:
    - prąd stały nawet 230V,
    - zsumowaną moc z trzech faz
    - symetryczne obciążenie prądnicy
    - możliwość odbioru mocy jednej fazy
    - możliwość odbioru mocy jednej międzyfazy
    Jednoczesne korzystanie z wszystkich możliwych połączeń i transformowanie Swych mocy w dowolny sposób.
    Ale najpierw zacznij od rozpoznania alternatora z szrotu - Rozbierz go na części, a nawet odwiń - osobiście.

0