Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra Diora Amator Stereo DS101 - wysiada jeden kanał

13 Kwi 2008 17:18 6418 35
  • Poziom 11  
    Witam
    Mój problem polega na tym, ze po dłuższym ciągłym działaniu (ok. 3 godzin), prawy kanał zaczyna trzeszczeć, po czym się wyłącza, lewy kanał pracuje cały czas bez zarzutu. Ciekawostką jest też to że, podczas wyłączania, gdy po nacisnięciu wyłącznika wzmacniacz powoli cichnie, wtedy własnie ten prawy kanał słychać. Nie wiem co jest przyczyną ani jak to wyeliminować. Czy moze to być wina zbyt wysokiego napięcia na tym kanale, skoro po odłączeniu zasilania prawy kanał się odzywa?
    Proszę o pomoc. Jeśli w grę wchodzi wymiana pewnych części prosiłbym jak najdokładniej wytłumaczyć, bo elektronikiem to ja nie jestem :p

Z góry dziękuję.

Pozdrowienia.
  • Poziom 18  
    Możesz mieć wyschnięte kondensatory elektrolityczne w tym kanale, lub uszkodzony układ scalony końcówki mocy tam był chyba UL1405.
  • Poziom 10  
    Stawiam na kondensatory.
  • Poziom 24  
    Witam! Trzeba jeszcze sprawdzić, czy trzeszczenie pochodzi z końcówki mocy, czy przedwzmacniacza. Jeżeli, trzeszczenie jest po przesunięciu potencjometra głośności na min. to uszkodzenie jest w końcówce mocy, a jeżeli nie znika to trzeba sprawdzić przedwzmacniacz UL1321 i jego okolice. Pozdrawiam.
  • Poziom 11  
    Odświeżam temat, bo problem się spotęgował i sam pokazał przyczynę ;)

Po jakimś czasie jeden kanał, ten trzeszczący, w końcu wysiadł. Zerknąłem do środka i co? (O mój boże, czemu wcześniej nie zauważyłem?) Końcówka niemal całkowicie puściła luty. Przylutowałem z powrotem, lecz końcówka nie wstała.
    Domyślam się, że nie znajdę teraz odpowiednika, więc czy wie ktoś co można wstawić zamiast tego, bez znacznych zmian w konstrukcji?
    No chyba, że istnieje możliwość dostania takiego układu.

Pozdrawiam i czekam na odpowiedź :)
  • Poziom 16  
    Witam. W końcówce mocy pracuje UL1405L - niestety nieosiągalny. Jedynym sensownym rozwiązaniem jest zakupienie kitu wzmacniacza na TDA2030 i zamontowanie go zamiast istniejących wzmacniaczy. Swego czasu było dużo artykułów na temat tej przeróbki. Dźwięk napewno zyska na jakości a poza tym TDA2030 ma szereg zabezpieczeń jakich nie posiada muzealny UL1405L. Marek
  • Poziom 26  
    Tak jest, nawet na elektrodzie wystarczy poszukać, albo w google, i dostępna jest dokładna rozpiska co i jak zrobić, a nawet nie koniecznie na tym TDA, jest też przeróbka na innym, ale to w zasadzie nie ma większego znaczenia.
    Układ trzeba będzie zmontować na osobnej płytce.
  • Poziom 20  
    panowie jednak muzealny ul1405 był zrobiony w dość "niezłej"technologi ,krzemu nie żałowali....i jakościowo polecałbym jednak użycie czegoś z STK4.... a niżeli wymienionych tda2030 ,to jak się nie mylę też już muzealna konstrukcja, tłuczona obecnie w Azji:) - jakość różna:)
  • Poziom 11  
    Dziękuję za wszelkie informacje. Owszem - gdzieś kiedyś mi mignął taki artykuł, a rzeczywiście nietrudno o takie.
    Co do wypowiedzi petermon'a, czy rzeczywiście lepsze by były z serii STK4xxx? Który uklad będzie najlepszy? Zależy mi na ciepłym brzmieniu, takie jakie było do tej pory, na UL1405 i prostej konstrukcji. Oczywiście najlepiej by było po prostu wsadzić coś w to samo gniazdo, ale to marzenie ściętej glowy :p
  • Poziom 26  
    Moim skromnym zdaniem, stosowanie tam stk mija się z sensem, to radio, nie amplituner, zostawmy ideę inżynierów i nie modernizujmy za bardzo :) TDA2030, lub 2040(ma lepsze parametry) Spisze się wyśmienicie.

Bez przerostu formy nad treścią.
  • Spec od sprzętu Unitra
    Ja nie wiem nad czym ta debata?
    Ja tam montowałem UL1481 z oryginalną aplikacją od UL1405, kawałek uniwersalnej pcb i reszta na drucikach odpowiednio w miejsce starego ul. TDA2030 nie polecam.
  • Poziom 11  
    I wszystko dobrze śmiga, marian? jeśli tak to czy mógłbyś przedstawić dokładniejszą instrukcję krok po kroku?
  • Spec od sprzętu Unitra
    Trochę własnej inicjatywy, schemat z jednego i drugiego, patrzysz po numeracji pinów układów i jedziesz.
  • Poziom 20  
    Czy kolego" STK "są lepsze od monolitycznych tda2030? Owszem seria" STK "to układy hybrydowe,konstrukcja jak na elementach dyskretnych, tyle ze na jednej strukturze, lepsze parametry dynamiczne, termiczne, ect, ect...Potwierdzeniem mojej wypowiedzi niech będzie stosowanie w/w przez technics'a, pionier'a ...
    Zamieszczam aplikacje przykładowego "STK",dostępnego w dobrej cenie,brzmieniowo kolega będzie zadowolony, konstrukcja ,właśnie z tamtych lat,może trochę później:) Wstawiałem do zodiaka, amatora, aidy, własciciele byli zachwyceni dźwiękiem.
  • Spec od sprzętu Unitra
    Nie no wybacz ale stk walić zamiast tranzystorowej końcówki? Do tosci, zodiaka? Po co?
  • Poziom 21  
    W pierwszej wersji amatora ul był chłodzony małym radiatorem , ciekawe jak do wielgachnego stk upchniesz radiator i czego on się będzie trzymał , z tym ul1481 jest mało roboty i jego bym polecił.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Spec od sprzętu Unitra
    Jakim dużo większym? O 4V więcej... (24V). Tam masz zasilacz stabilizowany i peerek do regulacji więc spokojnie można zjechać o te parę "V". A ja zostawiłem tak jak było i gra do dzisiaj.
  • Spec od sprzętu Unitra
    Niema się co szczypać, jak padnie to padnie. Ale u sąsiada gra już ten amator kilka ładnych lat. Ja bym się martwił bardziej o te nowe układy że im zaszkodzi dwa volty więcej nić o stare CEMI.
  • Spec od sprzętu Unitra
    Najlepiej to zmniejszyć zasilanie do ok. 18V i zamontować TDA2005, jest to pojedynczy układ stereo z małą liczbą elementów w aplikacji
  • Poziom 26  
    Witam. Panowie chcemy autorowi wszystko na tacy podać? Według mnie trochę własnej inicjatywy by się zdało, wszystko co koledzy powiedzieli i podali można znaleźć w internecie, przy odrobinie własnej woli. Na dobrą sprawę, jest cała masa scalaków, które można tam wsadzić, po co o tym debatować, wystarczy się zastanowić i wybrać któryś...Każdy TDA, skrzeczy...no prawie każdy, ale te lepsze tutaj nie znajdą zastosowania.
  • Spec od sprzętu Unitra
    Motronic napisał:
    Marian, przecież ta końcówka do zwykły skrzeczak jest, owszem, do radyjka z kramika odpustowego się nada.
    A w oryginale w tym amatorze to co niby było? Taka ogromna moc? Jak mu zależy na mocy to niech tego amatora wypier..li a kupi sobie porządniejszy amplituner.

Moderowany przez dj-MatyAS:

Proszę zmienić swoje nastawienie do Innych Uczestników i Forum.
    Używanie tego typu słów może świadczyć jedynie o braku innych - bardziej konkretnych argumentów.

• Poziom 20  
    Widzę ,że wielu z nas nie wie o czym rozmawiamy.Ma owszem sens stosowanie końcówki STK- układu hybrydowego idealnie ,optymalnie skofigurowanego, zabezpieczonego, z minimalnymi zniekształceniami na poziomie co najwyżej 0.2% dla klasy II,niż końcówki na elementach dyskretnych, nie wyregulownej, z elementami z dużymi rozrzutami rzędu 20%, wysychającymi kondensatorami elektrolitycznymi....
    A amator kiedyś nie był zwykłym radiem(był zaliczany do średniej klasy Hi-FI), kiedy nie było mp-3 i ery techno,i dla niektórych do dziś stanowi wartość sentymentalną i wciąż jest słuchany na co dzień,dlatego warto wstawić coś dobrego.
    Co się tyczy serii TDA20XX,może jasno się nie wyraziłem:-to wszelkie rozwojowe wersje tda2002(następcy technologiczni TBA,czyli UL..),lepsze tranzystory, zmodernizowane wejście, zabezpieczenia.I o ile te produkowane przez renomowanych producentów brzmią jako tako, to te tanie chińskie uproszczone technologicznie, czasem wręcz nie działają......Dla nie rozróżniających nadal, proponuję odsłuchać utwory:THE CLASH, ZZ-TOP,PINK FLOYD ect.ect...może usłyszycie różnicę.
    Jeśli jeszcze nic nie słyszycie to pozostaje miernik zniekształceń nieliniowych oraz wobuloskop,one nie kłamią.....
  • Poziom 20  
    tuner rzeczownik:

1. układ strojeniowy (w radiu lub telewizorze)
    2. stroiciel (instrumentów)
    3. nazwa zwyczajowa odbiornika radiowego lub telewizyjnego
    http://www.cotojest.info/tuner_700.html- tu jest dokładniej

amplifier-to nic innego jak wzmacniacz
    http://en.wikipedia.org/wiki/Amplifier-tu dokładniej

Amplituner ,to tyle co radio(odbiornik) ze wzmacniaczem i z pewnością czyś takim jest amator2, amator 3.
  • Poziom 26  
    Ja dodatkowo, powiem, iż amatora dss101, używam na codzień, właśnie nawet teraz gra mi w tle, na nim eska rock, albo złote przeboje i nie narzekam, co prawda na oryginalnych ULkach. Techno nie lubię, ani hip hopu, natomiast Pink Floyd to codzienność w moim zbiorze muzycznym, i różni wartościowi wykonawcy. Ludzie tutaj piszący wiedzą co mówią, i RADIO amator, nigdy nie było amplitunerem, dlatego uważam, to przesada. Nadmienię też, że jestem w trakcie kompletowania elementów, do wzmacniacza lampowego opartego o pentodę mocy EL34, oraz lampę w stopniu wejściowym ECC83, tak więc, mniemam, iż dźwięk robi mi ogromną różnicę.

Otóż, sam się kiedyś zastanawiałem, czy amator jest amplitunerem, i wywnioskowałem, że nie jest. Dlaczego? Dlatego, właśnie, że producent nazwał go radioodbiornikiem, nie zaś amplitunerem :) Poza tym amplitunery mają z reguły większą moc, a te 3W Które ma DSS101, i 10W Amator 2/3, raczej nie zaliczają się do dużej mocy.
  • Poziom 20  
    "Motronic" , a o czym mówiłem pisząc zniekształceniach dla klasy II?Oj, chyba to jest forum specjalistyczne a nie amatorskie,zakładam , że rozmawiam z ludźmi jednak mającymi coś wspólnego z elektroniką ...
    A wszyscy tacy powszechnie wiedzą, iż układy hybrydowe mają bardzo dobre parametry min. TIM,( a to dlatego ,że posiadają skompensowne termicznie źródła prądowe wzmacniacza wstępnego i stopnia końcowego...)w stosunku do układów dyskretnych.
    Owszem jest rzeczą zaskakującą ,iż 30-40 letnie elektrolity posiadają swoja pojemność|(sam posiadam takowe),ale niestety pojemność (w audio),to nie jedyny parametr elektrolitycznego kondensatora....pracującego w obwodzie prądu zmiennego ze wstępną polaryzacją stało napięciową....Średni wiek "elektrolita" z tamtych lat to niestety 8 lat....tak podawali producenci....
    Trzymając się tematu: w swojej wypowiedzi pierwszej właśnie uwzględniłem, jak również podając przykładowy STK "ducha epoki"amatora,czyli lat 70,80-tych XX wieku.(czyż te zniekształcenia to właśnie nie część tamtych lat?-zawsze można zastosować klasę V- THD na poziomie 0,04%-wystarczy?)
    Co ostatecznie ucinając tym samym temat "amator vs STK" przypomnę ,iż limitowana wersja eksportowa miała właśnie takowe końcówki montowane, podobnie jak" mercury "w wersji eksportowej,potem zodiak...PRL chciał się wykazać na świecie.
    Ciekawy jestem tego wzmacniacza na TG...kiedyś takich używałem, bo innych nie było,no jeszcze rosyjskie G coś tam..i AF....ale co pamiętam dużo kłopotów, mało dźwięku,tak ogólnie ujmując temat napomknięty.
    W sumie to można i detektorowe radio zrobić, na kryształku galenowym ,ale po co?Niestety żyjemy w XXI wieku,świat mieniony przeszedł do lamusa,co najwyżej można robić eksponaty muzealne....

Na prawdę polecam zasięgnąć treści ze słownika wyrazów obcojęzycznych i nazw własnych.To w takim razie czym jest amplituner?Czyż to nazwa czegoś wyjątkowego?Panowie nie makaronizujmy........
    http://sjp.pwn.pl/szukaj/amplituner -jesteśmy Polakami?
    PS:Poszukam gdzieś gazetki z 1986 roku niemieckiego wydawnictwa gdzie eksportowany polski" Amator "jest w grupie amplitunerów tuż przy technikcs ,pionier ect,ect Niestety markowany logiem CROWN, nie UNITRA.

Panowie widzę tu dużo "mątrkowania" nie popartego ,żądną rzeczową wiedzą.Otóż wiem co napisałem o ul 1405 i im podobnym, cóż tak się składa ,że pisałem pracę dyplomową na ten temat, a dokładnie stanowiska badawczego monolitycznych układów cienko warstwowych, miałem tę przyjemność zobaczyć to w CEMI, rozmawiać z technologami i projektantami.Byłem w krakowskim TELPODZIE gdzie zaznajomiłem się ze stanowiskiem do GML.
    Dla wszechwiedzących, ufającym GOOGLE itd.,itd. ... zagadkowe układy mienionej epoki:
    TAA 661
    UL 1212N (to coś propos amplitunerów)
    ul 1461 N
    nadmienię:_ mam je u siebie w pudełku.....