Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dziwne uszkodzenie

pmiazga 14 Kwi 2008 11:55 2417 6
 • #1 14 Kwi 2008 11:55
  pmiazga
  Poziom 2  

  moim problem jest radio samochodowe DALCO 38.

  Problemem jest wyjście dźwięku, a dokładniej z 4-ech kanałów działają tylko 2, a dwa są uszkodzone. zakładam że kanały uszkodzone to A i B.
  Jak radio jest włączone i gra muzyka to na:
  kanale A jest +12V, brak dźwięku
  kanale B jest +5V, jakoś głośnik reaguje i gra, mocno zniekształcony dźwięk
  jak radio jest włączone, a muzyka wyłączona, (np. brak płyty, mute) to na:
  kanale A jest +5V,
  Kanale B, -> nie sprawdzałem.
  Przy wyłączonym radiu nigdzie nie ma prądu.
  Uszkodzone kanały to lewy i prawy przód. (patrząc na kostkę to piny nr. [3,4] oraz [5,6].

  Prosiłbym o informacje co może być uszkodzone(zakładam że końcówka), oraz ew. czy można to wymienić. Radio planuję na dniach rozebrać i sprawdzić elementy, nr. podzespołów.


  podkreślę, że na elektronice znam się słabo, mogę coś powymieniać, polutować, złożyć coś ze schematu, ale nic więcej.

  0 6
 • #2 14 Kwi 2008 12:11
  Yaro126
  Poziom 20  

  To na pewno wina końcówki, prawdopodobnie było zwarcie w obwodzie tych głośników i poprostu nie wytrzymała... Miałem już taki przypadek z radiem Sony... Znajdź schemat tego radia, pomierz dla formalności elementy bezpośrednio sprzęgnięte z szkodzonymi kanałami i podmień końcówkę mocy (nie wiem czy jest na mosfetach czy na scalaku)... Jak na scalaku to się nie napracujesz:) Gorzej z mosfetami:)
  Powodzenia!

  0
 • #3 14 Kwi 2008 13:14
  SlaweK
  Poziom 43  

  Jeśli na wejście scalonej końcówki dostanie się składowa stała to też napięcie na wyjściu będzie dziwne. Ja zacząłbym od analizy aplikacji i podłączenia głośników, zwykle końcówki padają całe a nie pojedyncze kanały. Myślę że klucz jest w podłączeniu głośników poprawnym.

  SławeK

  0
 • #4 14 Kwi 2008 16:23
  coderadio
  Spec od car audio

  Nie prawda jest ze nie moze uszkodzic sie pojedyncze wyjscie mocy w zespolonym wzm. mocy. Uszkodzeniu moze ulec jeden, dwa lub nawet trzy wyjscia przy sprawnych pozostalych kanalach. Wymieniaj koncowke na 100% jest uszkodzona.

  0
 • #5 14 Kwi 2008 17:41
  LWD11
  Poziom 29  

  Radio należałoby sprawdzić na stole, poza samochodem, gdyż przyczyną usterki może być uszkodzona instalacja głośnikowa (zwarta cewka głośnika, zwarta instalacja głośnikowa do masy ...) i wtedy zależnie od radia (k.mocy), może się wzmacniacz "spalić", może zadziałać zabezpieczenie przed zwarciem itd. Po ewentualnej naprawie, przed podłączeniem radia do samochodu trzeba sie upewnić że instalacja głośnikowa jest w porządku.

  Druga sprawa to "radio" jego konstrukcja i rozwiązania techniczne pozostawiają wiele do życzenia. Osobiście podejrzewam uszkodzoną końcówkę mocy, ale jasnowidzem nie jestem :-)

  0
 • #6 17 Kwi 2008 10:00
  pmiazga
  Poziom 2  

  instalację elektryczną w samochodzie sprawdzałem, i wszystko jest ok pomijając brak jednego głośnika... Tam gdzie końcówka była ostro spalona ktoś po prostu wyciągnał głośnik który zakładam że był spalony...

  Pomiary wykonywałem co prawda w aucie, ale na odłączonych głośnikach, podpięte było jedynie zasilanie.

  wzmacniacz był na TDA7388. Przedwczoraj zamówiłem, wczoraj przyszedł, a dziś jak wrócę z pracy zabieram się za podmianę elementów i testowanie układu.

  0
 • #7 24 Kwi 2008 10:41
  pmiazga
  Poziom 2  

  brzydko odpowiadac na swoj post, ale trudno...

  przelutowalem układ TDA7388 na nowy i radyjko działa świetnie. wszystko gra jak należy, a szczerze mówiąc dźwięk jest nawet bardziej "czysty", jednym słowem była to uszkodzony układ...

  teraz taki mały offtop, czy w przypadku jakby np. ten układzik mi padł lub kupiłbym inne radio czy można założyć zamiast TDA7388 założyć jakiś zamiennik -> chodzi mi o mocniejsza wersje, gdyż ten ma dosc małą moc ;)

  0