Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ogranicznik napięcia z generatora

14 Kwi 2008 17:20 1910 7
  • Poziom 23  
    Witam
    Na rysunku jest schemat. Napiecie z generatora zmienia sie w granicach od około 16V do 60V (w zalezności od obrotów w silniku). Wiem, że mozna to robić przez zwieranie "napięcia"po przez tyrystor do masy (generator jest tak zaprojektowany, że to bez problemu wtrzymuje). Mam pytanie jak wyglądałby taki prosty ogranicznik napięcia?
  • Poziom 23  
    Może jakiś mocniejszy rezystor w szereg z wcześniejszą diodą a potem stablilizator czy tyrystor?:D
  • Poziom 32  
    a nie prościej LM317 + zewnętrzny tranzystor ?
  • Poziom 38  
    Jednak chyba najlepszy do żarówki będzie tyrystor - najmniej niepotrzebnego ciepła.
    Jaka częstotliwość napięcia ?( zakres od-do).
    Czy żarówka musi mieć połączenie z masą?
  • Poziom 23  
    żarówka nie musi ale jedna strona uzwojenia generatora jest podpieta pod masę. Czestotliwość trudno powiedzieć ale silnik kręci sie z prędkoscią od 1500 - 5500 obr/min, a na obwodzie stojana jest 8 cewek

Dodano po 4 [minuty]:

No własnie tyrystor byłby najlepszy bo oryginalne rozwiązanie też było na tyrystorze (2N6507), tylko jak do tego doąłożyć jakies rezystory diody zenera.

Dodano po 2 [minuty]:

sory za zamieszanie ale żarówka jednak musi byc podpięta na mase

Dodano po 12 [minuty]:

neo_dc napisał:
    a nie prościej LM317 + zewnętrzny tranzystor ?

LM317 to stabilizator napięcia dodatniego, w moim schemacie napięcie jest zmienne
  • Poziom 32  
    Wiem, ale jeśli tam ma być żarówka to dla niej bez różnicy chyba, napięcie można wyprostować, ale jak koledzy wyżej powiedzieli to będą dość duże straty, mają rację.
  • Poziom 38  
    Piszesz, że oryginalny układ był na 2N6507 - skąd wiesz? - jeśli masz ten układ niesprawny, to najłatwiej go naprawić.
    Sprawa nie jest prosta - potrzebny jest układ regulacyjny na szybkim tyrystorze ( napięcie ma częstotliwość kilkaset Hz) - właśnie np. 2N6507.
    Z powodu połączenia generatora i żarówki z masą nie wchodzi w grę prostownik dwupołówkowy - ale to żarówce nie zaszkodzi.
    Jedyny kłopot w tym, że napięcie zmienia się w szerokich granicach i układ wyzwalania musi regulować kąt wyzwalania w zależności od wartości skutecznej napięcia - aby na wyjściu uzyskać stałe 12Vsk.
    Albo przetwornica.
  • Poziom 23  
    marekzi napisał:
    Piszesz, że oryginalny układ był na 2N6507 - skąd wiesz? - jeśli masz ten układ niesprawny, to najłatwiej go naprawić.

Niestety nie mam tego układu, a taki tyrystor był zastosowany w podobnym rozwiązaniu, tylko że trzy fazowym + prostownik (ja go nie potrzebuje) dołączam schemat.