logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Audio wzmacniacz Sundwave A-900, napiecie na wyjsciu glosni

Raven999 15 Kwi 2008 13:37 2528 21
REKLAMA
  • #1 5032728
    Raven999
    Poziom 14  
    Posty: 97
    Pomógł: 2
    Ocena: 13
    Mama problem ze wzmacniczem otuz mam napiecie na wyjsciu glosnikowym . wzmacniacz jest zbudowany na koncowce STK 4251.

    walnelo w nim zacilanie to musaialem wymiwniac bezpiecznik termiczny trafa. teraz po usunieci problemu okazuje sie ze jes prad n wyjsciu wzmaka .

    (tak wogole to oba wejscia graj dobrze). niestety na jednym pojawia sie prad o napieci rzedu 39,8 V- po jakims czaie nagrzewa sie koncowka i scie wylacza glos na tym kanale. koncowke tez zminilem na nowa . wczesniej .

    . narazie wpiolem kondesator na kablu zasilajcym glosniki zgodnie z polaryzacja cud napieci zmniejszylo sie do 2,5V co robic jak usunac usterke niema juz pomyslu co moze byc przyczna> :?:

    prosze o rzetelne i przemyslane odp. na moje zapytanie :D

    A ja proszę o poprawienie rzetelnie swego postu, inaczej przemyślanie przerzucę do kosza a kolega dostanie ostrzeżenie. [dzimi]
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #2 5035115
    rema
    Poziom 27  
    Posty: 1014
    Pomógł: 73
    Ocena: 49
    Witam. Prawdopodobnie jest za duże napiecie na końcówke mocy i ją uszkadza. Napięcie wzrosło po uszkodzeniu trafa. Mialem podobny problem, dwa razy wymieniałen końcówke(była to mini wieża sony ale też na STK-u), dopiero po sprawdzeniu schematu okazało się iz napięcie powinno być ok.32V bodajże. Wymieniłem trafo i sprzet gra porawnie. Poszukaj schematu i sprawdz jakie zasilanie ma być dostarczone na STK-a. Pozdrawiam.
  • #3 5035869
    Alien 125
    Poziom 14  
    Posty: 158
    Pomógł: 6
    Ocena: 9
    Raven999 napisał:
    . niestety na jednym pojawia sie prad o napieci rzedu 39,8 V


    Prąd wyrażany w woltach?Znaczy prąd czy napięcie?
  • #4 5035925
    Marcin1980
    Poziom 23  
    Posty: 772
    Pomógł: 9
    Ocena: 18
    To jak masz sładową stałą na wyjściu, a jednak gra dobrze, coś nie tak piszesz.
  • #5 5038651
    rema
    Poziom 27  
    Posty: 1014
    Pomógł: 73
    Ocena: 49
    Witam. Pewnie grał przez chwile do czasu, czyli pare minut do przegrzania STK- a.
  • REKLAMA
  • #6 5064303
    Raven999
    Poziom 14  
    Posty: 97
    Pomógł: 2
    Ocena: 13
    Prąd wyrażany w woltach?Znaczy prąd czy napięcie?
    prad o napieciu tak trudno to zrozumiec ?

    Dodano po 49 [sekundy]:

    tak bylo jak piszesz pare minut gral a potem kanał padł.
  • REKLAMA
  • #7 5070667
    rema
    Poziom 27  
    Posty: 1014
    Pomógł: 73
    Ocena: 49
    Witam. Czy dobrze napisałeś z tym STK 4251- bo nie potrafie nic znalezć. Może się pomyliłeś przy odczytaniu tego hybrydu.
  • #8 5072483
    Mirek Z.
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 21870
    Pomógł: 1132
    Ocena: 531
    Przypominam o poprawieniu pisowni swoich postów.

    Przeniosłem z Początkujący Serwisanci.
  • #9 5075627
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #10 5084674
    Raven999
    Poziom 14  
    Posty: 97
    Pomógł: 2
    Ocena: 13
    ok sprawdze ten nu,er ale znalazlem schemat i opis koncowki producet orginalnych to firma sanyo. nowa kosztuje 28 zl.

    Dodano po 35 [sekundy]:

    porawiam "numer"

    Dodano po 3 [minuty]:

    tzn an wyjsciu jest prad staly. po wminaie

    transormatora jest taki sam efekt.


    co mam robic dalej ?
  • #11 5085070
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #12 5088062
    Raven999
    Poziom 14  
    Posty: 97
    Pomógł: 2
    Ocena: 13
    sprawdzilem numer to stk 4151. za blad w podaniu modelu przepraszam

    Dodano po 1 [minuty]:

    moc wyjsciowa to 30 + 30 W

    Dodano po 7 [minuty]:

    kupilem koncowke w sklepie elektronicznym (znanym). wkazdym razie. co mam dalej robic dorwalem schemat tego stk z sanyo electorinics. w opisie anglo jezycznym. z neiego wynika.. ze powinno byc napiecie na zasilaczu okolo +/- 28 [v] a ja mam + /-38[v] zasilcz jes symetryczny. z kondesatorami 4 x 2200 [uF] i R=500 [ohm]. ale najlepiej to zeskanuje schemat i pokaze.

    Dodano po 4 [minuty]:

    oto on

    Dodano po 1 [minuty]:

    <img src="https://obrazki.elektroda.pl/7_1209466268.gif">

    Dodano po 18 [sekundy]:

    https://obrazki.elektroda.pl/7_1209466268.gif

    Dodano po 1 [minuty]:

    http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/41599/SANYO/STK4151.html
  • REKLAMA
  • #13 5088492
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #14 5107440
    Raven999
    Poziom 14  
    Posty: 97
    Pomógł: 2
    Ocena: 13
    dobrze wiec przesle panu fotke jak tylko zrobie . zrobie tez zdjecie samego wzmacniacza jiesli cos to da (srodka).

    Dodano po 1 [minuty]:

    a wiec pytanie skad bierze sie to napiecie na wyjciu jak juz opisalem w temacie problemu ?

    Dodano po 38 [sekundy]:

    ktore elemety mogo bysc uszkodzone?
  • Pomocny post
    #15 5107783
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #16 5115189
    Raven999
    Poziom 14  
    Posty: 97
    Pomógł: 2
    Ocena: 13
    wiec ma tam szukac uszk ? czy tak?



    Kolega celowo i z rozmysłem nie wykonuje poleceń moderacyjnych, czy może to jakaś forma protestu?
    Proszę kliknąć w swoich postach zakwalifikowanych do poprawy na "zmień" a następnie "pisownia" Proszę poprawić zakreślone na czerwono wyrazy.
    Uniknie Kolega w ten sposób umieszczenia swego tematu w koszu.
    Przy okazji ; Proszę zapoznać się z Regulaminem. Pomaga.
    (dj-MatyAS)
  • Pomocny post
    #17 5115212
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 42  
    Posty: 7605
    Pomógł: 678
    Ocena: 560
    Nie, masz wymienić STK-a na tego co radzi Piotrek, kupiłeś chińską podróbkę, to sie jara ot-co! Dodaję, że oryginałów albo nie ma albo kosztują ~120zł.
  • #18 5149615
    Raven999
    Poziom 14  
    Posty: 97
    Pomógł: 2
    Ocena: 13
    po wymianie stk efekt jest taki sam ? ale sprawdzilem kondesatory ceramiczne takie zielone dwana cztery byly trafione. dzis kupie nowe i zobaczymy czy to ich wina czy tez cos innego . pozdrawiam. orginal to zadrogi szkoda mi bylo 120 zl kupile m tansza wersje.


    Moderowany przez dj-MatyAS:

    Całkowity brak reakcji na polecenie moderatora skutkuje otrzymaniem ostrzeżenia.

  • #19 5149768
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #20 5160154
    Raven999
    Poziom 14  
    Posty: 97
    Pomógł: 2
    Ocena: 13
    A czy mogłbym zastapic ja mocniejsza wersja ktora pracuje na wyzszym maksymalnym napieciu?
  • Pomocny post
    #21 5160987
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #22 5171158
    Raven999
    Poziom 14  
    Posty: 97
    Pomógł: 2
    Ocena: 13
    dziekuje z apomoc

    Dodano po 24 [sekundy]:

    zzamykam temat.

Podsumowanie tematu

✨ Problem dotyczy wzmacniacza audio Sundwave A-900 zbudowanego na końcówce mocy STK4151, w którym pojawia się stałe napięcie na wyjściu głośnikowym, sięgające około 39,8 V. Po wymianie termicznego bezpiecznika i transformatora problem nie ustąpił, a końcówka mocy nagrzewa się i wyłącza głośnik na uszkodzonym kanale. Wymiana końcówki na nową, prawdopodobnie chińską podróbkę STK4151, nie rozwiązała problemu. Zalecenia obejmują sprawdzenie zgodności napięcia zasilania z danymi katalogowymi (ok. ±28 V), gdyż obecne wynosi około ±38 V, co może powodować uszkodzenia. Wskazano, że oryginalne układy Sanyo STK4151V wytrzymują do ±42 V, natomiast podróbki są mniej trwałe i szybko ulegają awarii. Uszkodzenie może wynikać z wadliwych półprzewodników (tranzystory, diody) lub kondensatorów ceramicznych, które również warto wymienić. Sugerowano zakup oryginalnego STK4151V lub mocniejszego STK4191V (2x50W, max ±52,5 V) jako zamiennika. Problem z wysokim napięciem zasilania i podróbkami jest główną przyczyną usterek i stałego napięcia na wyjściu wzmacniacza.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA