Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tuner sat. PIONEER BCT 1630

czochro 12 Wrz 2005 10:54 3041 0
  • #1 12 Wrz 2005 10:54
    czochro
    Poziom 20  

tuner nie uruchamia się, wyświetlacz "czarny"

OPIS NAPRAWY:
    Tuner sat. PIONEER BCT 1630 - dwa uszkodzenia.

Objawy:
    - po odłączeniu sieci 230V na ok. 15 min. - tuner nie uruchamia się, wyświetlacz czarny.

Diagnoza:
    Po wykonaniu szczegółowych pomiarów ustaliłem:
    - uszkodzony układ resetu procesora SUB CPU (IC7001 PE5181A) brak 2,4 V na pin 36 wykonany tu na układzie smd IC7003 PST9124N.

Działanie:
    - zastosowałem dla sprawdzenia podobny układ smd z demontażu PST9137NR z radia samochodowego KENWOOD - tuner wystartował.

Po podłączeniu tunera do TV okazało się, że jest jeszcze drugie uszkodzenie - brak dźwięku na górnym EURO - ozn. jako TV. (Na dolnym EUR ozn. jako VCR dźwięk normalny.) Podczas regulacji [VOL+;-] na pilocie tunera okazało się, że dźwięk jest jednak b. cichy a właściwie prawie brak.

Diagnoza:
    - częściowo uszkodzony układ scal. smd AV Switch IC4001 CXA2161R (SONY)

Działanie:
    Po wykluczeniu zimnych lutów na tym EURO i torze do niego - szczegółowe pomiary wykazały, że na regulowanych wyjściach LOUT i ROUT - b. małe poziomy a właściwe brak sygnałów na wyjściach CXA2161R (piny: 25;26).
    Znalezienie tego scalaka okazało się b. trudne - wiele sklepów internetowych go nie oferuje. (Mój apel wprawdzie na innym portalu : http://forum.dvhk.pl/index.php?showtopic=4803&view=findpost&p=533771 nie doniósł skutku).
    Tylko NORTH SERVICE z Koszalina ( http://www.north.pl ) ma go w bazie. Zamówiłem 24.08.05 i otrzymałem 10.09.05 i dzisiaj wstawiłem. Tuner jak nowy.

Koszt naprawy:
    CXA2161R - 88,85 zł, inne mat. odzysk, robocizna (masa godzin!)

Przyczyny uszkodzeń:

- uszkodzenie układu PST9124N - najprawdopodobniej wada struktury (?)
    - uszkodzenie CXA2161R - prawie na 100% - różnica potencjałów mas tunera i odbiornika (w tym przypadku tunera analogowego stosowanego jako wejście AV i modulator - czyli podłączanie EURO po napięciem!.