Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sony HCD-NE5 odtwarzanie CD po ok 25 sek. wyłącza się

19 Kwi 2008 20:47 2252 3
  • Poziom 40  
    Ostatnio odtwarzacz w tym modelu miał kłopoty z odtwarzaniem nagranych płyt (R i RW) i płyt MP3. Prawdę mówiąc w ogóle nie widział takich płyt.
    Z oryginłami jeszcze sobie radził.

Postanowiłem "pogrzebać" przy laserze. Na początku pozmieniałem pozycję potencjometru przy samym czytniku. Nic to jednak nie dało. Wróciłem do pozycji wyjściowej.
    Następnie przeczyściłem soczewkę i szkiełko "zasłaniające" laser. Trochę się poprawiło. Nie wszystkie płyty zauważa ale niektóre zaczął zauważać.

Jednak od razu "pojawiła" się kolejna usterka. Tym razem tyczy się to wszystkich rodzajów płyt i oryginałów. Mianowicie po wybraniu jakiegoś utworu odtwarza go jakieś 20 - 30 sekund a potem albo stopuje albo słychać znowu "poszukiwanie" płyty przez laser i cd przerywa odtwarzanie a na wyświetlaczu pokazuje się liczba utworów na płycie.
    Bez względu na to czy wybieram pierwszy utwór czy środkowy odtwarzacz zachowuje się tak samo. Choć ma czasami kłopot ze znalezieniem ostatnich utworów na płycie.

Gdzie szukać teraz usterki? Czyżby niedokładne ustawienie potencjometru - choć nie sądzę?
  • Poziom 14  
    Witam
    Może być jak zauważyłeś, ale soczewkę powinno się czyścić specjalnym
    płynem lub propanolem i nie wolno trzeć soczewki, ani zalewać.
    Tylko bardzo delikatnie, ruchami dookoła i z wacika ma być wyciśnięty nadmiar płynu, tak żeby po oczyszczeniu w ciągu 1 sekundy odparował.
    Można bardzo łatwo zmyć powłokę antyrefleksyjną. Jak to nastąpi to laser do wymiany. Jaśli byłeś ostrożny, to ci zostaje do oczyszczenia w module pod laserem przełącznik krańcowy, sprawdzenie taśmy głównej między cd, a płytą główną(zimne luty). Jeśli po tym wszystkim dalej będzie żle, spróbuj jeszcze raz regulacji podkówką lasera. Podczas regulacji, nie wolno patrzeć na wprost świecącego lasera. Na oko powinien świecić nie za jasno i nie za ciemno. Gdy po regulacji, czas czytania ścieżki początkowej będzie trwał ok. 1-2 sekundy, to powinno być dobrze.
    Sprawdź na utworach dalszych, czy nie zrywa i czy przy szybkim przewijaniu z podsłuchem, też nie zrywa. Jeśli coś będzie dalej nie tak to laser do wymiany. Najlepiej gdybyś miał oscyloskop, pomiar na nim od razu dyskwalifikuje lasery.
  • Poziom 40  
    Przyznam, że zbytnio się nie rozczulałem nad soczewką i szkiełkiem. Przeczyściłem czystym spirytusem na watce. Poczekałem aż odparuje i już. Nie myślałem o antyrefleksie - przyznam że pierwsze słyszę że jest przy soczewkach lasera... ale nie jestem znawcą.

Połączenie między laserem a pytą lasera (z silnikami) a potem między płytka lasera a płytą główną jest tu realizowane za pomocą wciskanej "papierowej" taśmy. Niby wszystkie żyły są sprawne (pod miernikiem)

Powiedzmy więc że spieprzyłem optykę. Gdzie można kupić sam laser z optyką (lub laser z płytką z silnikami) do tego modelu sprzętu i ile to kosztuje?
  • Poziom 40  
    Przyznam że myślałem o wymianie optyki ale nie byłem pewny czy zwaliła się tylko optyka czy jeszcze coś. (taki ze mnie elektronik :) )
    Poza tym nie mogłem dostać optyki KSM 213EDP (zgodnie z oznaczeniami na schemacie). Ale za bardzo nie szukałem. Dodatkowo klawisze włączania i Tape zaczynały wariować.

W końcu postanowiłem oddać sprzęt do serwisu.

Nie wiem dlaczego nie sprawdziłem od razu a zaufałem schematowi. Jak się okazało to była tylko optyka z tym że wymieniono układ z oryginału KSS 213E !!! (taki mi oddano do ręki jako uszkodzony) zapewne na taki sam - tego już nie sprawdzałem. Wychodzi na to że zamiennikiem KSM213EDP jest KSS213E (20-25 zł)
    Wiedząc to pokusiłbym się sam o wymianę a tak wydałem 160 zł. Co prawda klawiatura też została naprawiona ... ale ta różnica w kosztach. No cóż człowiek uczy się na błędach ... ale zawsze się uczy :)

Jako że nie ma na chwilę obecną problemu zamykam temat