Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Prosz, dodaj wyj徠ek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzi瘯i temu, 瞠 ogl康asz reklamy, wspierasz portal i u篡tkownik闚.

G這郾iki ALPHARD, budowa kolumny, jaka zwrotnica?

pdmit 21 Kwi 2008 13:29 4234 20
  • #1 21 Kwi 2008 13:29
    pdmit
    Poziom 11  

Witam

Ot騜 posiadam g這郾iczki:
    * ALPHARD LW 1000 8Ω, 200W - 4szt
    Dane specyfikacyjne: http://www.alphard.pl/product/54/58
    * ALPHARD LW 800 4Ω, 120W - 2szt
    Dane specyfikacyjne: http://www.alphard.pl/product/199/57
    * oraz wysokotonowe TS-8KH: 100Wmax, 8Ω, 91dB, 2-20kHz

Chcia豚ym zbudowa 2 kolumienki tr鎩dro積e o wymiarach:
    120cm/40cm/40cm.
    Schemat ideowy: http://pdmit.ugu.pl/kolumna.jpg
    Kolumienki b璠 wykonane z modrzewia wy這穎nego w 鈔odku g帳k.
    Sprzet, z kt鏎ym b璠 pracowa造 to wzmacniacz Technics SU-810 380W.
    http://pdmit.ugu.pl/wzmac.jpg

Drodzy forumowicze, prosze Was o pomoc w wyborze odpowiedniej do tego zestawu g這sniczk闚 zwrotnicy, by wykorzysta moc kt鏎a w nich drzemie. :)

Ch皻nie przyjm r闚nie jakie gotowe schemaciki.
    :idea: PS. Nie chce dostawa rad typu "kup sobie inne g這郾iki", chcia豚ym zastosowac te, kt鏎e ju mam. Dziekuje.

0 20
  • #2 21 Kwi 2008 20:26
    lobo14
    Poziom 14  

W徠pi 瞠by kto posiada zwrotnice pod te g這sniki..
    Wi璚 zostaje ci gotowiec ..

P.S Ciekawe o jakiej mocy tu mowa heh

0
  • #3 21 Kwi 2008 21:04
    pdmit
    Poziom 11  

Chcia豚ym, aby by造 to porz康niejsze kolumienki, dlatego zwrotnica koniecznie musi byc zastosowana, ale niestety nie mam poj璚ia za jak si wzi捷. Stad ta pro軸a :cry:

0
  • #4 21 Kwi 2008 21:34
    puyol187
    Poziom 15  

generalnie te g這郾iki nie osi庵n takiej mocy je郵i ich jeszcze nie kupi貫 to ich nie bierz tylko popytaj na forum aby nie wyrzuci kasy w b這to.

0
  • #5 21 Kwi 2008 21:42
    lobo14
    Poziom 14  

pdmit napisa:
    Chcia豚ym, aby by造 to porz康niejsze kolumienki, dlatego zwrotnica koniecznie musi byc zastosowana, ale niestety nie mam poj璚ia za jak si wzi捷. Stad ta pro軸a :cry:

Je瞠li chcia貫 porz康niejsze kolumny to czemu kupi貫 alpierda ?
    Nie lepiej by這 najpierw sie spyta a p騧niej dzia豉 ?

puyol187 napisa:
    generalnie te g這郾iki nie osi庵n takiej mocy je郵i ich jeszcze nie kupi貫 to ich nie bierz tylko popytaj na forum aby nie wyrzuci kasy w b這to.

安i皻e S這wa

pozdrawiam LB.

0
  • #6 21 Kwi 2008 22:11
    pdmit
    Poziom 11  

Z Waszych wypowiedzi wnioskuj, 瞠 one sie nie nadaj :cry:
    No ale staneli鄉y przed faktem dokonanym:

Cytat:
    Ot騜 posiadam g這郾iczki:

wi璚 zrobimy, z czego mamy. Tylko z t zwrotnic s problemy.

Czy ta by豉by dobra?
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic420172.html

0
  • #7 21 Kwi 2008 22:15
    lobo14
    Poziom 14  

NIE! nie widzisz 瞠 ta zwrotnica jest pod Tesle?

Zwrotnice robi si pod dany g這郾ik (o ile ten posiada jakie parametry)
    A te twoje ich nie posiadaj..
    Wi璚 albo sprzedasz te g這郾iki komu albo zostaje uniwersalna zwrotnica ( Shit )

0
  • #11 21 Kwi 2008 22:39
    lobo14
    Poziom 14  

Wiesz co.. Z 99% komentarzy na temat alpierda wszyscy twierdz ,瞠 nie mo積a wie篡 w ich parametry w co wie瞠 bo sam mia貫m kilka modeli .. Oczywi軼ie s nieliczne udane przetworniki ale jest ich ma這.

Co do zwrotnicy to mo瞠sz do kogo pojecha kto ma JIG'a i zaprojektuje ci zwrotk. Cho w徠pi 瞠by kto chcia sie m璚zy z tymi g這郾ikami..

"Mo積a je stosowa w domowych jak i profesjonalnych systemach audio" heh i tu mnie rozbawili :P

0
  • #12 21 Kwi 2008 22:43
    pdmit
    Poziom 11  

Czyli nawet jak si zastosuje do tego manuala w przypadku niskotonowych:
    100uF kondensator + 4,7mH cewka, te b璠zie 幢e?

0
  • #13 21 Kwi 2008 22:50
    lobo14
    Poziom 14  

Tak ! A gdzie reszta pasma?
    Niestety to nie jest takie 豉twe jak my郵isz, tu potrzeba pomiar闚 a nie domys堯w producenta...

0
  • #14 22 Kwi 2008 00:33
    pdmit
    Poziom 11  

No do reszty pasma mam innego manuala dotycz帷ego LW 800 te. Dlatego za這篡貫m ten temat, by kto mi pom鏬 w wykonaniu zwrotnicy, ewentualnie doradzi.

0
  • #15 22 Kwi 2008 02:17
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Przede wszystkim..! to tego LW800 zostaw w spokoju.. jak masz gwizdki 8Ohm to bas闚ka te powinna byc 8Ohm.. dlatego zostaje ci LW1000 a maj帷 takie 2 g這郾iczki to ani w te ani wewte.. bo one si dobrze nie zejd.. (bas闚ka za du瘸) b璠zie szybko traci wydajno嗆 wraz ze wzrostem cz瘰totliwo軼i a gwizdek jeszcze nie zd捫y jej za豉pa.. i b璠ziesz mia dziur w 鈔odku pasma.. LW800 by si ju jako-tako zeszed.. ale sie nie nadaje z powodu impedancji.. wi璚 w sumie to jedyna opcj by by這 zrobienie zwrotnicy 2 dro積ej.. z ci璚iem ja-wiem.. jakie 5100Hz i skosie 12db/Oct.. mo瞠 to jako p鎩dzie..

0
  • #16 22 Kwi 2008 02:46
    pdmit
    Poziom 11  

Dzi瘯i Wojtek za pomoc.
    Wsadzi貫m w schemat te LW 800, bo podobno jest spos鏏 po陰czy 8ohm闚ki z 4.
    A gdyby ich si wog鏊e pozby? I zamieni na 8Ω ALPHARDy tego samego modelu?

0
  • #17 22 Kwi 2008 08:55
    Arkadyo
    Poziom 29  

Najlepiej by這by si pozby wszystkiego a nie zamienia. Te lw1000 to i tak chyba najlepsze g這郾iki alpierda tylko, 瞠 kupi貫s do nich kolejne gdn tj. lw800 i w豉軼iwie do 3 dro積ej konstrukcji dalej brakuje Ci 鈔odka. R騜n impedancj poszczeg鏊nych przetwornik闚 si a tak nie przejmuj bo mo瞠 by r騜na dla sekcji niskotonowej ni 鈔odka i g鏎y ale trzeba to uwzgl璠ni na efektywno軼i poniewa je瞠li po陰czysz w r騜nych sekcjach g這郾iki 4Ω i 8Ω to sekcja 8Ω zagra -3db ciszej od swojej nominalnej efektywno軼i i oczywi軼ie trzeba to uwzgl璠ni przy projektowaniu zwrotnicy :) bo wtedy filtry musz zgrywa si impedancj z sekcj. Mo瞠 zamie te lw800 na jakie 鈔edniaki. Je瞠li na d馧 p鎩d dwa lw1000 ka盥y 8Ω to po陰cz je r闚nolegle i otrzymasz 4Ω, do tego 鈔edniak mo瞠 by 4 Ω a je瞠li b璠zie 8Ω to musi by 3db mocniejszy od lw1000 a w tym przypadku skoro masz dwa na jedn kolumn to musi by +6db. Z kopu趾 sytuacja jest analogiczna jak ze 鈔edniakiem tyle , 瞠 j ju masz w wersji 8Ω ale kopu趾i zazwyczaj maj znaczny nadmiar efektywno軼i w stosunku do niskotonowych ale dla pewno軼i sprawd i je瞠li b璠zie brak jednego decybela czy nawet dw鏂h to si specjalnie nie przejmuj i tak tego nie us造szysz.

0
  • #20 22 Kwi 2008 13:00
    Arkadyo
    Poziom 29  

Dobra tak w znacznym uproszczeniu bo na esej nie mam czasu :)
    Sprawa efektywno軼i b璠zie tu kluczowa (dop鏦i nie dojdziesz do projektu zwrotki :D) bo ka盥y z tych lw1000 ma 91db - przynajmniej wg danych alpierda - niestety nie jestem w stanie powiedzie ile w tym prawdy - i tak je瞠li po陰czysz je r闚nolegle a inaczej w豉軼iwie nie ma sensu to otrzymasz 94db dla sekcji przy impedancji 4Ω, do tego masz 8Ω kopu趾 o efektywno軼i 91db, co przy r騜nicy impedancji objawi si jakby mia豉 88db, r闚na sie to 6 db r騜nicy na niekorzy嗆 kopu趾i a to ju 4x ciszej - to sporo i tak nie powinno by. Oczywi軼ie baffle step z efektywno軼i swoje zabierze podobnie jak filtr pasywny ale to i tak za du穎.
    字edniaki do jakich w w徠ku s linki tak瞠 s 8Ω i efektywno軼i jak kopu趾a, co w豉軼iwie 鈔odek ustawi w takiej samej sytuacji jak g鏎. poza tym ten tonsil nie do嗆, 瞠 regenerowany i nigdy nie wiadomo jak to rezonans na 580hz - i raczej nisko go nie przytniesz a im ni瞠j tym lepiej :).
    Wyj軼ia s takie, w kolejno軼i od najlepszego:

1. Sprzeda wszystko i kas przeznaczy na co powa積ego i wcale nie koniecznie dro窺zego ale wg wielu projekt闚 jakie nawet na tym forum znajdziesz.
    2. Kupi 鈔edniaka i w sekcji niskotonowej ograniczy si do jednego lw1000.
    3. Hmmm... mo積a by kupi taniego 鈔edniaka i kopu趾 w wersji 4Ω - niestety b璠zie to co ko這 91 db na przetwornik i spi望 je razem z dwoma lw1000 i prze篡 t r騜nic 3db tym bardziej, 瞠 baffle step i filtr pasywny zabierze na tyle z efektywno軼i sekcji niskotonowej, 瞠 b璠zie to zno郾ie poza tym bas wy豉膨cy do przodu nie jest tak natarczywy jak 鈔ednica i g鏎a.

0
  • #21 22 Kwi 2008 13:12
    pdmit
    Poziom 11  

Dzi瘯i za rady ch這paki :-)
    Arkadyo - jestem za opcj nr 2 z Twoich wywodze my郵owych. I chyba si wezm za te gdm 16/80 za rad Wojtek(KeFir).

0