Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

elektryczna hulajnoga przewijanie silnika

kamilcomp 22 Kwi 2008 19:18 7399 13
  • #1 22 Kwi 2008 19:18
    kamilcomp
    Poziom 20  

Witam...
    Ostatnio wpadłem na pomysł zrobienia elektrycznej hulajnogi zasilanej akumulatorem 12v:)
    Nie posiadam żadnego takiego sinika na takie napięcie ale posiadam kilka silników od odkurzaczy... Teraz takie pytanie... czy taki silnik da sie przewinąć aby działał przy 12v i zy dał by sobie radę..
    Jeżeli post umieściłem w złym forum to proszę o przeniesienie ale nie o ostrzeżenie...
    Pozdrawiam...

0 13
  • #2 22 Kwi 2008 19:52
    pawem1
    Poziom 25  

Silnik da się przewinąć, ale czy komutator i szczotki wytrzymają podwyższony prąd ?.

0
  • #3 22 Kwi 2008 20:59
    kamilcomp
    Poziom 20  

A w jaki sposób to się przewija?? Mogę porobić foto i go pokazać a Wy byście ocenili..

0
  • #4 22 Kwi 2008 21:17
    Qwet
    Poziom 33  

Zrób przetwornice 12/220 ;)

Jest tylko taki problem że silnik od odkurzacza jest skonstruowany na prąd zmienny 50Hz...

0
  • #5 22 Kwi 2008 21:25
    kamilcomp
    Poziom 20  

A bez przetwornicy nie da rady??

0
  • #6 22 Kwi 2008 21:28
    Qwet
    Poziom 33  

Da, jeśli nawiniesz silnik grubszym drutem i dasz większe szczotki i co najważniejsze przerobisz silnik na prąd stały :P

0
  • #7 22 Kwi 2008 21:38
    kamilcomp
    Poziom 20  

A w jaki sposób rzerabia sie silnik na prąd stały?? Co jest tego współczynnikiem??

0
  • #8 23 Kwi 2008 08:22
    pawem1
    Poziom 25  

Qwet nie wiem jakie silniki od odkurzaczy masz na myśli ale większość silników od odkurzaczy może pracować z prądem stałym, poszukaj informacji o silniku szeregowym, kierunek obrotów nie zależy od biegunów przyłożonego napięcia. Szczotki większe się nie zmieszczą, wymagało by to wymiany komutatora.

0
  • #9 23 Kwi 2008 19:17
    ANDYW6
    Poziom 24  

Nie prościej założyć silnik od wycieraczek na 12V.Na szrocie samochodowym tego dużo.

0
  • #10 23 Kwi 2008 20:45
    Daj
    Poziom 13  

Kolego kamilcomp po pierwsze silnik do odkurzaczy jak już wcześniej inni mówili są silnikami szeregowymi i będą sie kręcić bez znaczenia jak zasilisz je napięciem stałym czy przemiennym.
    Jednak silnik do odkurzaczy są budowane na wysokie obroty o ile sie nie mylę około 30 000 i z racji swojej budowy i charakterystyk mechanicznych nie nadają sie do takiego napędu . Pracuje w firmie która przezwaja wszelkie silnik komutatorowe i spotkałem sie z odkurzaczami na -24V i była to wyższa szkoła jazdy komutatory wykonywane ze specjalnych stopów miedzi z domieszką srebra (nie do zdobycia w Polsce) szczotki z resztą też miały nietypowy materiał .
    W naparach hulajnóg stosuje sie silniki z magnesami trwałymi silniczek do wycieraczek też raczej bym odradzał ze względu na małą moc.
    Konstrukcyjnie i gabarytowo najlepsze były by silniczki do pomp od wspomagania w samochodach (Sporo można takich znaleźć do francuskich marek)
    plusy
    1) od razu masz 12V
    2) duża moc
    3) sztywna charakterystyka pracy ( prawie równy moment nie zależnie od napięcia zasilania)

minusy
    1) CENA !!!!
    Nie wiem czy nie kupił byś taniej nowej hulajnogi za cenę takiego silniczka

0
  • #11 30 Lip 2009 21:15
    jahur
    Poziom 17  

Witam.
    Przepraszam za odświerzenie tematu .
    Mam pytanie odnosnie oryginalnego silnika do hulajnogi.
    Dostałem od mojego szefa kupe częsci żeby poskładac hulajnogi i obecnie siedzę przy sparawdzaniu silników.
    Prosze mi odpowiedzic jak konkretnie sprawdzic silnik czy jest w porządku?
    Podłączyłem jeden ipod akumulatory i kręci się ale wolno, zaś drugi kręci sie dosyc szybko.
    CZy dam rade miernikiem sprawdzic stan tych silników?
    Jesli tak to w jaki sposób??
    I takie drugie pytanie to ile może kosztowac przewinięcie takiego silniczka??

0
  • #12 30 Lip 2009 21:57
    Daj
    Poziom 13  

Skoro kręci się wolno to może być uszkodzony jeśli masz doświadczenie w rozbieranie takich rzeczy to musisz sprawdzić wirnik czy nie ma zwarcia i w jakim stanie jest komutator i szczotki.
    Nawinięcie takiego wirnika to koszt około 150 zł

0
  • #13 01 Sie 2009 21:10
    jahur
    Poziom 17  

Witam Czyli nie opłacalne nawijanie gdyż nowy silnik to około 80zł.
    Jakies tam doświadczenie mam. Szczotki mam oki. Komutaotr również.
    Dlatego też pytam jak sprawdzic czy ni ma zwarcia???
    Pzdr.

0
  • #14 22 Gru 2011 15:33
    Mateusz98728
    Poziom 8  

witam. Hulajnoga ze względu na swoją mała wagę nie potrzebuje dużej mocy.
    sam zrobiłem sobie takie cacko używając silnika od wentylatora chłodnicy, i powiem
    szczerze osiągi przerosły moje najśmielsze oczekiwania. z obciążeniem 80kg
    (ok 10kg + 70kg ja) hulajnoga "paliła" gumę jak szalona.

0